BiznesRynekPolecane tematy

MAiC i Poczta Polska będą wspólnie rozwijać usługi e-administracji

Na mocy podpisanej 13 sierpnia br. deklaracji współpracy Poczta Polska zbuduje do 500 Centrów Aktywności Cyfrowych i zapewni bezpłatny dostęp do Internetu w 4,5 tys. placówek pocztowych. Współpraca Poczty Polskiej oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji to część Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 -2020.

MAiC i Poczta Polska będą wspólnie rozwijać usługi e-administracji

Poczta Polska, według przedstawicieli Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, jest naturalnym partnerem resortu w projekcie budowania nowoczesnej, przyjaznej obywatelom administracji publicznej opartej na technologiach IT. „Nasza współpraca umożliwi obywatelom załatwianie spraw urzędowych w placówkach pocztowych i przyczyni się do informatyzacji administracji. To dobra forma wykorzystania ogromnego potencjału jaki ma Poczta, na który składa się kilkutysięczna sieć placówek i nowoczesne cyfrowe rozwiązania” – mówi Andrzej Halicki, minister administracji
i cyfryzacji. Zapewnienie obywatelom możliwości załatwienia większej ilości spraw urzędowych w placówkach pocztowych ma wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców – zwłaszcza mniejszych miejscowości.

W Centrach Aktywności Cyfrowej mieszkańcy będą mogli również przez całą dobę skorzystać z bezpłatnego, bezprzewodowego dostępu do sieci Internet.

Plany zakładają, że Centra Aktywności Cyfrowej otwierane w placówkach Poczty Polskiej umożliwią m.in. założenie i potwierdzenie Profilu Zaufanego, zarejestrowanie działalności gospodarczej w systemie CEIDG, czy zweryfikować dowód rejestracyjny i prawo jazdy. Według zapowiedzi w Centrach Aktywności Cyfrowej mieszkańcy będą mogli również przez całą dobę skorzystać z bezpłatnego, bezprzewodowego dostępu do sieci Internet. Zakres usług cyfrowych dostępnych w Centrach Aktywności Cyfrowej ma być poszerzany. „Porozumienie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji umożliwi Poczcie Polskiej świadczenie usług na linii obywatel-państwo. Jesteśmy wiarygodnym partnerem w realizacji usług e-government dla obywateli” – podkreśla Jerzy Jóźkowiak, prezes Zarządu Poczty Polskiej.

Przeczytaj również
Arcus S.A. został partnerem strategicznym Sharp Electronics

Nowe usługi e-administracji mają być tworzone m.in. w oparciu o doświadczenia, które Poczta Polska zdobyła podczas prac nad stworzeniem platformy usług Envelo. Uruchomiona dwa lata temu platforma obejmowała pierwotnie usługi związane z zakupem cyfrowych odpowiedników znaczków pocztowych, czy wysyłką kartki pocztowej lub listu. Później platformę uzupełniono o obsługę faktur i rachunków. W zeszłym roku uruchomiona została mobilna aplikacja Envelo. Przedstawiciele Poczty Polskiej zapowiadają, że kolejną usługą będzie nowoczesny system digitalizacji korespondencji tradycyjnej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *