BiznesRynek

Microsoft: mobilne technologie wsparciem dla pracowników sektora MŚP

Aż 72% pracowników małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce widzi w urządzeniach mobilnych wsparcie dla efektywnej pracy, a 64 % uważa, że nowoczesne technologie są kluczowe dla rozwoju firmy, w której pracują.

Wyniki te pokazują badania przeprowadzonego na zlecenie Microsoft przez Ipsos MORI. Średnio 66% pracowników MSP w Europie, a 72% w Polsce postrzega urządzenia mobilne jako wsparcie w codziennych obowiązkach. Potrzeba wykorzystania mobilnych technologii w pracy ma źródło w intensywności i tempie pracy.

Aż 56% respondentów z Polski deklaruje regularne wykonywanie zadań służbowych poza godzinami biurowymi, z czego niemal połowa (46%) jako przyczynę wskazuje „zbyt wiele obowiązków”. Ta sytuacja raczej nieprędko ulegnie zmianie, gdyż pracownicy MSP spodziewają się dalszego zintensyfikowania zadań w najbliższym roku. 32% wskazuje jako przyczynę rozwój działalności, a 34% – zwiększenie konkurencji na rynku.

Aż 56% respondentów z Polski deklaruje regularne wykonywanie zadań służbowych poza godzinami biurowymi.

Warto zauważyć, że jednocześnie biuro stopniowo przestaje być jedynym miejscem, z którego pracownicy wykonują bądź chcą wykonywać obowiązki służbowe. Gdyby dać im wybór, 37% respondentów pracowałoby w biurze, ale kolejne 30% z domu, a 13% na wolnym powietrzu. W przypadku pracy koncepcyjnej 44% deklaruje, że przynosi ona najwięcej efektów w biurze. Jednak już 26% deklaruje „efektywne myślenie” w trakcie drogi do lub z biura, 20% w trakcie spotkań zewnętrznych, a 18% – rano, po przebudzeniu.

W obliczu rosnących wymagań i zmieniających się wyobrażeń o stylu pracy pracownicy mają dość sprecyzowane oczekiwania, co do potrzebnych im narzędzi technologicznych:
• 80% oczekuje dostępu mobilnego/zdalnego do dokumentów firmowych, który umożliwi im pracę z dowolnego miejsca (dla porównania średnia europejska to 74%);
• 77% wskazuje potrzebę narzędzi, które pozwolą im współpracować z kolegami w wielu lokalizacjach;
• zapytani, jaki jeden obszar IT zmieniliby w firmie, respondenci najczęściej wskazywali możliwość pracy zdalnej (40%) oraz większy wybór w kwestii urządzeń takich jak tablety, telefony, laptopy czy desktopy (30%).

Przeczytaj również
Trendy 21: HOT or NOT? Typuje Artur Groszek, PKN Orlen

80% pracowników oczekuje dostępu mobilnego/zdalnego do dokumentów firmowych, który umożliwi im pracę z dowolnego miejsca (dla porównania średnia europejska to 74%).

„Wyniki badania wśród polskich MSP pokazują gotowość do wdrożenia nowoczesnego, bardziej mobilnego i elastycznego stylu pracy, który przełoży się na bardziej efektywną realizację zadań służbowych” – powiedział Wojciech Życzyński, Dyrektor odpowiedzialny za sektor MSP w polskim oddziale Microsoft. „Oczywiście małe i średnie przedsiębiorstwa mają dziś wiele priorytetów, co uszczupla budżety, więc dodatkowe inwestowanie w IT może wydawać się dużym wyzwaniem. Rynek technologii oferuje już jednak nie tylko korzystny model rozliczeń dla usług w chmurze, ale też całą gamę urządzeń, więc również małe firmy mogą dziś korzystać z najnowocześniejszych urządzeń i usług” – konkluduje.

Badanie – przeprowadzone w marcu 2014 r. – objęło 5770 pracowników europejskich firm z sektora MSP zatrudniających do 250 osób. W Polsce w badaniu wzięło udział 601 pracowników sektora małych i średnich firm.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *