Rynek

Microsoft otwiera nowe centra danych w Niemczech

Koncern z Redmond planuje uruchomienie w Niemczech dwóch nowych chmurowych centrów danych, które docelowo mają obsługiwać klientów z tego kraju, a także z innych regionów UE.

Microsoft otwiera nowe centra danych w Niemczech

Przedstawiciele Microsoftu na razie nie potwierdzają oficjalnie tych doniesień, ale powołujący się na anonimowych informatorów dziennikarze tygodnika WirtschaftsWoche twierdzą, że firma zamierza przeznaczyć na nową inwestycję około 100 mln euro.

Zdaniem dziennikarzy niemieckiego wydawnictwa, uruchomienie dedykowanych centrów usług chmurowych na terenie Niemiec związane jest w faktem, iż tamtejsze przepisy precyzyjnie regulują kwestie tego, gdzie fizycznie muszą być przechowywane dane niemieckich firm. Dotychczas w wielu przypadkach fakt, że dane użytkowników usług chmurowych Microsoftu przesyłane były do centrów danych zlokalizowanych poza terytorium naszego zachodniego sąsiada, dyskwalifikował owe usługi w oczach niemieckich przedsiębiorców. Nowe centra danych będą najpewniej wykorzystywane również na potrzeby klientów z innych europejskich krajów.

Warto jednocześnie podkreślić, że przedstawiciele koncernu z Redmond niezmiennie zapewniają, że dane niemieckich klientów korzystających z usług chmurowych Microsoft są przetwarzane zgodnie z wszelkimi lokalnymi regulacjami oraz najlepszymi praktykami z dziedziny ochrony danych. Za zapewnienie takiej zgodności odpowiada m.in. lokalny partner firmy – należąca do firmy T-Mobile spółka T-Systems. Oczywiście Microsoft już wcześniej starał się zachęcać klientów z Niemiec do korzystania ze swoich usług chmurowych – głównie rozwiązań opartych na środowisku Microsoft Azure. Usługi Microsoft w modelu cloud computing są bowiem realizowane m.in. za pośrednictwem dwóch centrów danych zlokalizowanych w Niemczech (we Frankfurcie i Magdeburgu), a także z data center w Dublinie oraz Amsterdamie.

Przeczytaj również
Platforma HPE Ezmeral z nowymi produktami niezależnych dostawców oprogramowania

Dodajmy, że największy konkurent na szacowanym na 260 mld USD rocznie rynku usług chmurowych dla biznesu – firma Amazon rozpoczęła budowę swoich centrów danych na terenie Niemiec już w 2014 roku, czyli dwa lata przed pierwszymi inwestycjami Microsoftu w data center w tym kraju.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *