BranżaRynekPolecane tematy

Microsoft podpisał z Beyond.pl porozumienie na uruchomienie chmury Azure Stack

Uzyskaliśmy zgodę na uruchomienie pierwszej w historii w Europie Środkowo-Wschodniej chmury Azure w Data Center 2. Będziemy stanowić ‘końcówkę’ globalnej sieci centrów danych Azure. Klienci w Polsce będą więc mogli korzystać z narzędzi dostępnych w chmurze Microsoft bez ograniczeń, nawet jeśli dotąd zabraniały im tego przepisy związane np. z zakazem przetwarzania danych poza Polską” – mówi Michał Grzybkowski, prezes i założyciel Beyond.pl.

Microsoft podpisał z Beyond.pl porozumienie na uruchomienie chmury Azure Stack

Po uruchomieniu chmury Azure w centrum danych Beyond.pl polscy klienci będą mogli korzystać z narzędzi Microsoft, nie rezygnując z potrzebnych im funkcjonalności. Zapotrzebowanie na te usługi jest bardzo duże, ale nie można było go do te pory zaspokoić. Z Azure korzysta m.in. Ministerstwo Finansów zbierając pliki JPK, ale wykorzystując centrum danych w Niemczech” – przekonuje.

Jak dodaje Michał Grzybkowski, umowa z Microsoftto zwieńczenie 5 lat pracy nad budową nowego centrum danych Beyond.pl. To także prawie 2 lata negocjacji. „Nie doszłoby jednak do nich do skutku, gdyby nie to, że posiadamy amerykańską certyfikację ANSI na poziomie Rated 4. Doceniono także nasze kompetencje jako operatora jednej z największych w Europie Środkowo-Wschodniej chmur publicznych opartych na rozwiązaniach VMware. Musieliśmy jednak przekonać do siebie ścisłe kierownictwo Microsoft, w tym wiceprezesów koncernu z Redmond, jednego odpowiadającego za całą ofertę cloud computing” – przekonuje.

Przed Beyond.pl postawiono kilka wymogów, m.in. wybór sprzętu jednego z trzech, preferowanych dostawców; posiadanie odpowiednio przeszkolonego zespołu; a także integracji działań naszych i Microsoft w zakresie sprzedaży. „Bazowa infrastruktura, którą musimy uruchomić na starcie to co najmniej kilkaset urządzeń. Oferta chmury Azure będzie jednym z filarów naszej oferty” – mówi Michał Grzybowski.

Przeczytaj również
Vertiv rozwija ofertę w obszarze przetwarzania brzegowego

W efekcie porozumieniu Microsoft i Beyond.pl polscy klienci zyskają możliwość przetwarzania danych w chmurze Microsoft Azure z polskiego centrum danych. Data Center 2 w Poznaniu to pierwsza w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej lokalizacja dla chmury Azure Stack. Już w II kwartale 2018 Beyond.pl będzie oferował wybrane usługi Azure. Wspólna oferta Microsoft i Beyond.pl, w oparciu o Azure Stack, otwiera drogę do pełnego wykorzystania potencjału chmury Microsoft Azure dla firm i instytucji, które mają szczególne wymagania dotyczące przechowywania i przetwarzania danych na terenie Polski.

Dzięki współpracy z Beyond.pl globalna chmura Microsoft Azure zyskała polski paszport. Klienci mogą mieć pewność, że ich kluczowe, wymagające tego dane będą przetwarzane lokalnie, w polskim centrum danych. Jednocześnie zyskają oni możliwość korzystania z pełnej mocy obliczeniowej i globalnego pakietu usług Microsoft Azure. To ważny krok w kierunku jeszcze większej dostępności chmury Azure dla lokalnego rynku i zapowiedź kolejnych rozwiązań spełniających potrzeby polskich klientów” – podkreśla Paweł Jakubik, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w chmurze w polskim oddziale Microsoft.

Azure Stack nie jest jeszcze powszechnie dostępny na rynku polskim, jednak zapotrzebowanie klientów na usługi lokalizowane w kraju spowodowało, że Microsoft postanowił wprowadzić pierwsze tego typu rozwiązanie z Beyond.pl. Obie firmy dzięki wspólnemu projektowi, wychodzą naprzeciw potrzebom polskich firm i instytucji, które ze względu na wymogi regulacyjne czy branżowe są zobowiązane do realizowania części procesów i przetwarzania związanych z nimi danych w chmurze na terytorium Polski. Dotyczy to m.in. sektora finansów, usług medycznych, jednostek administracji publicznej, obrony i bezpieczeństwa oraz sektora paliwowego.

Przeczytaj również
Dział usług w SAS jak superliga

Azure Stack to rozszerzenie chmury Microsoft Azure, które przenosi skalowalność chmury do środowisk lokalnych. Dzięki temu organizacje są w stanie tworzyć zaawansowane aplikacje w chmurze hybrydowej, przy zachowaniu wysokiej elastyczności, sprawności działania oraz kontroli. Jednocześnie twórcy aplikacji mogą budować rozwiązania IT w oparciu o Microsoft Azure, wykorzystując spójny zestaw usług i narzędzi programistycznych. W ten sposób firmy i instytucje publiczne są w stanie szybciej uruchamiać rozwiązania odpowiadające na konkretne scenariusze biznesowe i skracać czas wprowadzania usług na rynek.

Co istotne, usługi dostępne z Azure Stack w Beyond.pl będą w pełni kompatybilne z usługami Azure w innych regionach, a polscy klienci będą rozliczani zgodnie z ofertą przygotowaną przez Beyond.pl. Klienci zyskają też jedno spójne środowisko rozwoju aplikacji w chmurze, gwarancję suwerenności i bezpieczeństwa przetwarzanych danych, które jest kluczową kwestią dla obu partnerów. Microsoft jako dostawca chmury Azure, stosuje m.in. międzynarodowe normy wprowadzające standardy w systemach zarządzania bezpieczeństwem informacji (ISO 27018).

W związku z dynamicznym przyrostem danych oraz coraz szybszym tempem wprowadzania innowacji, firmy oraz instytucje publiczne tworzą nowe scenariusze wykorzystania chmury publicznej i hybrydowej. Aż 74% dużych przedsiębiorstw wierzy, że chmura hybrydowa będzie miała znaczący wpływ na ich wzrost biznesu (wg Avanade Global Study: “Hybrid Cloud – from hype to reality”, 2014.). Z badań RightScale przedstawionych w raporcie „State of the Cloud 2017” wynika, że 58% z nich ma gotową strategię wdrażania chmury hybrydowej. Oznacza to wzrost o 3% w porównaniu z rokiem 2016. „Azure Stack w Beyond.pl jest pierwszym krokiem na drodze konsekwentnego ułatwiania klientom w Polsce korzystania z modelu hybrid cloud na warunkach i zgodności z prawem, jakich potrzebują” – przekonują przedstawiciele Beyond.pl.

Przeczytaj również
Nowa usługa Oracle pozwala uruchomić kompletny region usług Oracle Cloud w centrach danych klientów
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *