BranżaRynekPolecane tematy

Microsoft podpisał z Beyond.pl porozumienie na uruchomienie chmury Azure Stack

Uzyskaliśmy zgodę na uruchomienie pierwszej w historii w Europie Środkowo-Wschodniej chmury Azure w Data Center 2. Będziemy stanowić ‘końcówkę’ globalnej sieci centrów danych Azure. Klienci w Polsce będą więc mogli korzystać z narzędzi dostępnych w chmurze Microsoft bez ograniczeń, nawet jeśli dotąd zabraniały im tego przepisy związane np. z zakazem przetwarzania danych poza Polską” – mówi Michał Grzybkowski, prezes i założyciel Beyond.pl.

Microsoft podpisał z Beyond.pl porozumienie na uruchomienie chmury Azure Stack

Po uruchomieniu chmury Azure w centrum danych Beyond.pl polscy klienci będą mogli korzystać z narzędzi Microsoft, nie rezygnując z potrzebnych im funkcjonalności. Zapotrzebowanie na te usługi jest bardzo duże, ale nie można było go do te pory zaspokoić. Z Azure korzysta m.in. Ministerstwo Finansów zbierając pliki JPK, ale wykorzystując centrum danych w Niemczech” – przekonuje.

Jak dodaje Michał Grzybkowski, umowa z Microsoftto zwieńczenie 5 lat pracy nad budową nowego centrum danych Beyond.pl. To także prawie 2 lata negocjacji. „Nie doszłoby jednak do nich do skutku, gdyby nie to, że posiadamy amerykańską certyfikację ANSI na poziomie Rated 4. Doceniono także nasze kompetencje jako operatora jednej z największych w Europie Środkowo-Wschodniej chmur publicznych opartych na rozwiązaniach VMware. Musieliśmy jednak przekonać do siebie ścisłe kierownictwo Microsoft, w tym wiceprezesów koncernu z Redmond, jednego odpowiadającego za całą ofertę cloud computing” – przekonuje.

Przed Beyond.pl postawiono kilka wymogów, m.in. wybór sprzętu jednego z trzech, preferowanych dostawców; posiadanie odpowiednio przeszkolonego zespołu; a także integracji działań naszych i Microsoft w zakresie sprzedaży. „Bazowa infrastruktura, którą musimy uruchomić na starcie to co najmniej kilkaset urządzeń. Oferta chmury Azure będzie jednym z filarów naszej oferty” – mówi Michał Grzybowski.

Przeczytaj również
Oficjalnie ruszył region Google Cloud Warszawa

W efekcie porozumieniu Microsoft i Beyond.pl polscy klienci zyskają możliwość przetwarzania danych w chmurze Microsoft Azure z polskiego centrum danych. Data Center 2 w Poznaniu to pierwsza w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej lokalizacja dla chmury Azure Stack. Już w II kwartale 2018 Beyond.pl będzie oferował wybrane usługi Azure. Wspólna oferta Microsoft i Beyond.pl, w oparciu o Azure Stack, otwiera drogę do pełnego wykorzystania potencjału chmury Microsoft Azure dla firm i instytucji, które mają szczególne wymagania dotyczące przechowywania i przetwarzania danych na terenie Polski.

Dzięki współpracy z Beyond.pl globalna chmura Microsoft Azure zyskała polski paszport. Klienci mogą mieć pewność, że ich kluczowe, wymagające tego dane będą przetwarzane lokalnie, w polskim centrum danych. Jednocześnie zyskają oni możliwość korzystania z pełnej mocy obliczeniowej i globalnego pakietu usług Microsoft Azure. To ważny krok w kierunku jeszcze większej dostępności chmury Azure dla lokalnego rynku i zapowiedź kolejnych rozwiązań spełniających potrzeby polskich klientów” – podkreśla Paweł Jakubik, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w chmurze w polskim oddziale Microsoft.

Azure Stack nie jest jeszcze powszechnie dostępny na rynku polskim, jednak zapotrzebowanie klientów na usługi lokalizowane w kraju spowodowało, że Microsoft postanowił wprowadzić pierwsze tego typu rozwiązanie z Beyond.pl. Obie firmy dzięki wspólnemu projektowi, wychodzą naprzeciw potrzebom polskich firm i instytucji, które ze względu na wymogi regulacyjne czy branżowe są zobowiązane do realizowania części procesów i przetwarzania związanych z nimi danych w chmurze na terytorium Polski. Dotyczy to m.in. sektora finansów, usług medycznych, jednostek administracji publicznej, obrony i bezpieczeństwa oraz sektora paliwowego.

Przeczytaj również
Błędna konfiguracja to główna przyczyna występowania incydentów bezpieczeństwa chmury

Azure Stack to rozszerzenie chmury Microsoft Azure, które przenosi skalowalność chmury do środowisk lokalnych. Dzięki temu organizacje są w stanie tworzyć zaawansowane aplikacje w chmurze hybrydowej, przy zachowaniu wysokiej elastyczności, sprawności działania oraz kontroli. Jednocześnie twórcy aplikacji mogą budować rozwiązania IT w oparciu o Microsoft Azure, wykorzystując spójny zestaw usług i narzędzi programistycznych. W ten sposób firmy i instytucje publiczne są w stanie szybciej uruchamiać rozwiązania odpowiadające na konkretne scenariusze biznesowe i skracać czas wprowadzania usług na rynek.

Co istotne, usługi dostępne z Azure Stack w Beyond.pl będą w pełni kompatybilne z usługami Azure w innych regionach, a polscy klienci będą rozliczani zgodnie z ofertą przygotowaną przez Beyond.pl. Klienci zyskają też jedno spójne środowisko rozwoju aplikacji w chmurze, gwarancję suwerenności i bezpieczeństwa przetwarzanych danych, które jest kluczową kwestią dla obu partnerów. Microsoft jako dostawca chmury Azure, stosuje m.in. międzynarodowe normy wprowadzające standardy w systemach zarządzania bezpieczeństwem informacji (ISO 27018).

W związku z dynamicznym przyrostem danych oraz coraz szybszym tempem wprowadzania innowacji, firmy oraz instytucje publiczne tworzą nowe scenariusze wykorzystania chmury publicznej i hybrydowej. Aż 74% dużych przedsiębiorstw wierzy, że chmura hybrydowa będzie miała znaczący wpływ na ich wzrost biznesu (wg Avanade Global Study: “Hybrid Cloud – from hype to reality”, 2014.). Z badań RightScale przedstawionych w raporcie „State of the Cloud 2017” wynika, że 58% z nich ma gotową strategię wdrażania chmury hybrydowej. Oznacza to wzrost o 3% w porównaniu z rokiem 2016. „Azure Stack w Beyond.pl jest pierwszym krokiem na drodze konsekwentnego ułatwiania klientom w Polsce korzystania z modelu hybrid cloud na warunkach i zgodności z prawem, jakich potrzebują” – przekonują przedstawiciele Beyond.pl.

Przeczytaj również
Amerykański producent narzędzi tnących wdroży system ERP w modelu chmury obliczeniowej
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.