RynekPolecane tematy

Microsoft prezentuje przyszłość Windows i wizję wersji 10

Wszyscy spodziewali się informacji o Windows 9, a wczoraj (30 września) Microsoft zaprezentował kolejną wersję systemu operacyjnego Windows o numerze 10. Jej wczesna wersja Technical Preview została udostępniona do pobrania od dziś.

Microsoft prezentuje przyszłość Windows i wizję wersji 10

Podczas konferencji skoncentrowano się na nowościach dedykowanych biznesowi, w tym na: odświeżonym interfejsie użytkownika, rozbudowanych opcjach zabezpieczeń i zaawansowanych możliwościach zarządzania. Firma zaanonsowała również Windows Insider Program (WIP), który będzie największym projektem otwartej współpracy na rzecz zmian w sposobie tworzenia systemu Windows i dostarczania rozwiązań. Uczestnicy programu otrzymają dostęp do Windows 10 Technical Preview oraz kolejnych wersji w trakcie procesu rozwoju systemu.

Windows 10: spójny dla wszystkich urządzeń

Windows 10 stanowi pierwszy krok dla zupełnie nowej generacji systemów Windows, otwierając nowe doświadczenia, które pozwolą klientom pracować, grać i łączyć się ze sobą w nowy sposób. Będzie to nasz najbardziej wszechstronny system operacyjny, a zarazem najlepszy produkt Microsoft, skierowany do klientów biznesowych. Czekamy również na możliwość szerszej współpracy ze społecznością Windows” – mówi Terry Myerson, wiceprezes Microsoft i szef pionu Operating Systems.

Windows 10 dostosowuje się do urządzeń, z których korzystają klienci – od konsoli Xbox po komputery PC, od telefonów po tablety oraz drobne urządzenia – a doświadczenie z ich używania jest spójne. Microsoft dostarcza również deweloperom zunifikowaną platformę do tworzenia aplikacji na wszystkie urządzenia wraz z jednolitym sklepem z aplikacjami. Deweloperzy będą mogli stworzyć jedną aplikację i łatwo dostarczać ją na wiele typów urządzeń, umożliwiając użytkownikom jeszcze wygodniejsze odkrywanie, kupowanie i aktualizowanie aplikacji. Windows 10 będzie współpracował od urządzeń podłączanych w ramach tzw. Internetu Rzeczy (Internet of Things) po centra danych.

Microsoft dostarcza deweloperom zunifikowaną platformę do tworzenia aplikacji na wszystkie urządzenia z Windows 10 wraz z jednolitym sklepem z aplikacjami.

Windows 10: zaprojekowany dla biznesu

Windows 10 dostarcza m.in. funkcje zabezpieczeń klasy korporacyjnej, opcje ochrony tożsamości i danych. Nowy system ma zapewnić zwiększoną odporność na włamania, kradzież lub phishing. Windows 10 wspierać będzie zaawansowaną ochronę danych dzięki zastosowaniu mechanizmu kontenerów oraz separacji danych firmowych i prywatnych na poziomie aplikacji i plików. Ochrona informacji zostanie utrzymana niezależnie od tego, dokąd dane zostaną przesłane.

Microsoft prezentuje przyszłość Windows i wizję wersji 10

Zarządzanie i wdrażanie systemu zostało uproszczone z myślą o obniżeniu kosztów, uwzględniając aktualizację z poprzednich wersji Windows 7 i 8, w sposób, który pozwala uniknąć scenariusza wymagającego usunięcia poprzedniej wersji Windows. Klienci biznesowi będą mogli w sposób bardziej elastyczny decydować, jak często wdrażać będą innowacje systemu Windows. Ponadto firmy będą mogły dostosować sklep z aplikacjami do potrzeb biznesowych i środowiska, w jakim pracują. Pozwoli on też na zbiorcze licencjonowanie, elastyczną dystrybucję oprogramowania oraz możliwość odzyskania lub ponownego wykorzystania licencji, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Techniczna wersja testowa Windows 10

Techniczna wersja testowa Windows 10 (Technical Preview) prezentuje:

Rozszerzone Menu Start: Menu Start powrócił. Umożliwia łatwiejsze korzystanie i szybszy dostęp do najpopularniejszych funkcji systemu. Menu zawiera również nowy element umożliwiający zamieszczenie spersonalizowanej zawartości: ulubionych aplikacji, programów, kontaktów oraz stron www.

Uruchamianie aplikacji w oknach: aplikacje z Windows Store teraz otwierają się w takim samym formacie, co programy desktopowe. Można zatem zmieniać ich rozmiar, umieszczać w dowolnym obszarze ekranu oraz wykorzystywać pasek tytułowy, na którym znajdą się polecenia maksymalizowania, minimalizowania i zamknięcia okna jednym kliknięciem.

Ulepszona praca z wieloma aplikacjami (snap enhancements): praca z wieloma aplikacjami jednocześnie jest łatwiejsza i bardziej intuicyjna, dzięki ulepszonym mechanizmom rozmieszczenia okien aplikacji. Można umieścić do czterech aplikacji na jednym ekranie z nowym geometrycznym układem okien. Windows będzie optymalizować rozmieszczenie okien oraz zasugeruje jak wykorzystać wolną przestrzeń ekranu.

Nowy przycisk Podgląd Zadań: nowy przycisk Podgląd Zadań (Task View) na pasku zadań umożliwia podgląd wszystkich otwartych aplikacji i plików, co umożliwia wygodniejsze przełączanie się między oknami i utworzonymi pulpitami, za pomocą jednego kliknięcia.

Wiele pulpitów: Zamiast wielu aplikacji i plików nakładających się na jednym pulpicie, można z łatwością przełączyć się pomiędzy odrębnymi pulpitami stworzonymi dla różnych celów i projektów – niezależnie czy do pracy, osobistego użytku czy innych zastosowań.
Otwartość i współpraca w zakresie rozwoju oprogramowania

Microsoft prezentuje przyszłość Windows i wizję wersji 10

Przypomnijmy, Microsoft wprowadza Windows Insider Program. “Wszyscy zaangażowani w program Windows Insider będą mogli uczestniczyć w dialogu z firmą, oceniając wczesne wersje systemu przez cały cykl rozwoju. Program obejmie różne możliwości angażowania uczestników, poprzez aplikację Windows Feedback, w celu dzielenia się sugestiami i problemami oraz Windows Technical Preview Forum, które pozwoli na kontakt z inżynierami Microsoft i innymi uczestnikami Windows Insider” – mówią przedstawiciele koncernu z Redmond.

Więcej informacji na temat Windows 10 Technical Preview na stronie Microsoftu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *