BranżaCIORynek

Microsoft wycofa z oferty darmowe przeglądarki dokumentów pakietu Office

W kwietniu przyszłego roku z oferty firmy Microsoft znikną aplikacje Excel Viewer, PowerPoint Viewer, PowerPoint 2007 Viewer oraz Office Compatibility Pack – czyli darmowe programy pozwalające na przeglądanie dokumentów stworzonych za pomocą podstawowych aplikacji biurowych z pakietu Office. Co więcej, programy te przestaną też być w jakikolwiek sposób rozwijane i aktualizowane. Z oferty firmy Microsoft zniknął już Word Viewer.

Microsoft wycofa z oferty darmowe przeglądarki dokumentów pakietu Office

Z wpisu opublikowanego na oficjalnym blogu Office Updates wynika, że z końcem kwietnia przyszłego roku zakończy się okres rozwoju i wsparcia dla oprogramowania Excel Viewer, PowerPoint Viewer, PowerPoint 2007 Viewer i Office Compatibility Pack. Po tym terminie Microsoft nie będzie też udostępniał wersji instalacyjnych dla aplikacji pozwalających na przeglądanie dokumentów utworzonych przy użyciu poszczególnych narzędzi z pakietu biurowego Office.

Aplikacje Excel Viewer, PowerPoint Viewer, PowerPoint 2007 Viewer oraz pakiet Office Compatibility Pack przeznaczone są dla użytkowników, którzy nie mają zainstalowanego pakietu Microsoft Office, ale chcą mieć możliwość przeglądania treści dokumentów tworzonych z pomocą Excela czy PowerPointa. Do tej rodziny aplikacji należał również Word Viewer – aczkolwiek w tym przypadku Microsoft już przed rokiem zapowiedział, że usunie go z oferty w listopadzie 2017 roku – i słowa dotrzymał, program nie jest już dostępny.

Wspomniane aplikacje te pojawiły się przed kilkunastu laty, gdy rozwiązania pakietu Microsoft Office stanowiły absolutny standard w obszarze oprogramowania biurowego, a narzędzia konkurencyjne nie zapewniały odpowiednio skutecznych narzędzi do wygodnego przeglądania dokumentów Worda, Excela czy PowerPointa. Wraz z postępującym rozwojem alternatywnych pakietów biurowych i usług takich jak Dokumenty Google, dokumentowe przeglądarki Microsoftu traciły na znaczeniu. Firma co prawda regularnie łatała je i usuwała wszelkie nowo wykrywane błędy, jednak same programy nie były w znaczący sposób modernizowane i dopasowywane do współczesnych realiów.

Przeczytaj również
Microsoft udostępnia Windows 11 na większej liczbie komputerów PC

Przedstawiciele Microsoftu podkreślają, że usuwając z oferty przeglądarki plików nie zamierzają pozostawiać użytkowników z niczym – jako alternatywy dla nich firma poleca m.in. aplikacje Excel Mobile lub PowerPoint Mobile (dostępne dla Windows 10), mobilne programy Excel i PowerPoint dostępne zarówno dla iOS, jak i Androida lub – przez miesiąc dostępny dla nowych użytkowników nieodpłatnie – pakiet Office 365. Inną metodą przeglądania plików może być wysłanie ich do usługi OneDrive, a następnie wyświetlenie ich treści za pośrednictwem aplikacji internetowej. Obecnie z otwieraniem wszelkich dokumentów pakietu Microsoft Office dobrze radzą sobie też konkurencyjne narzędzia biurowe, w tym Dokumenty Google i rozwijane na zasadzie open source pakiety biurowe OpenOffice oraz LibreOffice.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.