Sztuczna inteligencjaBranża ITRynek

Microsoft zaoferuje klientom chmurowym chipy AMD jako alternatywę dla procesorów Nvidia AI

Szczegóły mają być przedstawione podczas konferencji deweloperów Build w tym tygodniu – poinformował Reuters. Klastry Microsoft zawierające półprzewodniki MI300X AI firmy AMD będą sprzedawane za pośrednictwem usługi przetwarzania w chmurze Azure.

Microsoft zaoferuje klientom chmurowym chipy AMD jako alternatywę dla procesorów Nvidia AI
Źródło: Microsoft

Flagowe półprzewodniki od AMD mają być alternatywą dla rodziny potężnych procesorów graficznych Nvidia H100, które dominują obecnie na rynku chipów przeznaczonych dla centrów danych na potrzeby obsługi sztucznej inteligencji, ale mogą być  trudne do zdobycia ze względu na wysoki popyt.

Przedstawiciele firmy AMD – która w 2024 roku spodziewa się 4 miliardów dolarów przychodów ze sprzedaży chipów AI – zapewniają, że półprzewodniki te są wystarczająco wydajne, aby trenować i uruchamiać duże modele AI.

Warto dodać, że jednostka przetwarzania w chmurze Microsoftu oferuje też dostęp do własnych chipów AI o nazwie Maia.

Podczas wspomnianej konferencji Build, Microsoft zaprezentuje również nowe, niestandardowe półprzewodniki Cobalt 100. Jak informują przedstawiciele producenta, oferują one o 40% lepszą wydajność w porównaniu z innymi chipami opartymi na technologii Arm Holdings i są już używane m.in. przez firmę Snowflake.

Półprzewodniki Cobalt testowane są do obsługi MS Teams i mają konkurować z wewnętrznymi procesorami Graviton produkowanymi przez Amazon.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *