Rynek

Ministerstwo Finansów zainwestuje 55 mln zł w dedykowane usługi Disaster Recovery

Budowa kompleksowej usługi Disaster Recovery Center stanowi istotną część zakładającego stworzenie prywatnej chmury obliczeniowej dla resortu finansów projektu HARF. Za uruchomienie i funkcjonowanie usług niezbędnych do awaryjnego odtworzenia kluczowych systemów biznesowych odpowiadać będzie firma Comtegra.

Ministerstwo Finansów zainwestuje 55 mln zł w dedykowane usługi Disaster Recovery

Zapewnienie kompleksowych usług awaryjnego przywracania dostępności systemów na wypadek awarii stanowi jeden z kluczowych elementów projektu HARF, który zakłada m.in. uruchomienie usług infrastrukturalnych w modelu prywatnej chmury obliczeniowej na potrzeby usług publicznych świadczonych przez Ministerstwo Finansów drogą elektroniczną – tzw. e-usług resortu finansów. Chmura obliczeniowa rozwijana w ramach projektu HARF stanowić ma zwirtualizowaną, centralną infrastrukturę informatyczną zapewniającej bezpieczne, wydajne i skalowalne działanie kluczowych aplikacji wykorzystywanych na potrzeby e-usług Ministerstwa.

“Budowana przez Comtegra kompleksowa usługa odtwarzania danych po katastrofie zapewni bezpieczeństwo i ciągłość działania całego projektu. Warto dodać, że wpisuje się to w założenia Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej” – mówi Dariusz Skonieczny, Dyrektor Rozwoju w firmie Comtegra. W ramach zawartej umowy Comtegra zbuduje, skonfiguruje i zintegruje poszczególne systemy do przechowywania i przetwarzania danych na potrzeby usługi odtworzenia po katastrofie kluczowych systemów biznesowych resortu finansów. Łączna wartość umowy to ponad 55,4 mln zł. Zbudowany w ramach umowy ośrodek Disaster Recovery Center zostanie w pełni zintegrowany z istniejącą infrastrukturą teleinformatyczną Ministerstwa Finansów.

“Podpisana umowa stanowi kluczową część projektu HARF. Ma on na celu zapewnienie sprawnego działania prywatnej chmury obliczeniowej dedykowanej dla tzw. e-usług resortu finansów. Dzięki temu powstanie wydajne środowisko transmisji danych z jednej strony wspierające bezpieczną i stabilną realizację procesów biznesowych Ministerstwa Finansów z obszarów ceł, podatków i finansów publicznych a z drugiej zwiększające dostęp do informacji dla obywateli i przedsiębiorców” – uważa Dariusz Skonieczny. Na mocy umowy Comtegra zapewni także usługi rozszerzonej asysty technicznej dla budowanego rozwiązania. Warto dodać, że w rozstrzygniętym w kwietniu br. postępowaniu brało udział 9 wykonawców.

Przeczytaj również
Google ogranicza plany rekrutacyjne z powodu pandemii
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *