PracaRynekPolecane tematy

Na jakim stanowisku specjaliści IT mogli liczyć na 43% wzrost wynagrodzenia?

W 2021 roku 4-krotnie zwiększyła się liczba ekspertów z branży IT, którzy dostali podwyżkę (61%) – wynika z najnowszego raportu Devire „Branża IT 2021/22”. Dla porównania, w roku 2020 tylko 14% ankietowanych zadeklarowało wzrost wynagrodzenia. Co więcej, apetyt płacowy rośnie, a niektórzy specjaliści IT zarabiają nawet 30 tys. złotych miesięcznie i więcej. Na jakim stanowisku programiści mogli liczyć nawet na 43% podwyżkę w mijającym roku? 

Na jakim stanowisku specjaliści IT mogli liczyć na 43% wzrost wynagrodzenia?

W momencie wybuchu pandemii koronawirusa zapotrzebowanie na rozwiązania chmurowe zaczęło skokowo rosnąć i umieściło chmurę wśród wiodących technologii. W efekcie zwiększa się również zapotrzebowanie na specjalistów, którzy dostarczają rozwiązania chmurowe dla biznesu oraz na analityków zbierających, opracowujących i przetwarzających dane. Na atrakcyjne oferty pracy mogą dziś również liczyć eksperci odpowiedzialni za bezpieczeństwo sieci, a także rozwój aplikacji mobilnych.

To właśnie na tych stanowiskach zarobki rosną najszybciej i sięgają nawet 30 tys. złotych miesięcznie (doświadczenie na poziomie senior), wynika z badania Devire. Rekrutacja nowych pracowników i sprostanie ich wymaganiom płacowym jest dziś ogromnym wyzwaniem dla pracodawców.

Na jakim stanowisku specjaliści IT mogli liczyć na 43% wzrost wynagrodzenia?

“Kandydaci uczestniczą teraz w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie i niektórzy otrzymują nawet kilkanaście ofert pracy w tygodniu. Często zdarza się więc, że obecny pracodawca składa pracownikowi kontrofertę. Ta z kolei zazwyczaj zakłada podwyżkę. W roku 2021 odnotowaliśmy znaczące wzrosty wynagrodzeń w branży IT, gdzie każdy specjalista bez względu na poziom stanowiska mógł liczyć na 10-15% podwyżkę. Wynika to przede wszystkim z rosnącego popytu na polskie usługi i produkty IT. W konsekwencji pracodawcy muszą jeszcze intensywniej walczyć o pracowników, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów” – komentuje prowadząca rekrutacje Agata Miller z Devire.

10 stanowisk, dla których odnotowano największy wzrost wynagrodzeń w ciągu ostatniego roku

Na jakim stanowisku specjaliści IT mogli liczyć na 43% wzrost wynagrodzenia?
Źródło: Devire

Prezentowane wynagrodzenia dotyczą pracowników na stanowiskach Mid/Regular. Są to najwyższe stawki oferowane dla tych ekspertów w porównaniu rok do roku, zatrudnionych w oparciu o kontrakt B2B.

Prawie połowa firm na rynku ma problemy z rekrutacją ekspertów IT

Jak wynika z danych Digital Economy and Society Index, opublikowanych przez Komisję Europejską, blisko 50% polskich firm ma dziś problemy z rekrutacją talentów z sektora ICT. Popyt na specjalistów od lat przewyższa podaż. Przy obecnej luce kompetencyjnej pracodawcy muszą skupić swoje działania na budowaniu lojalności u zatrudnionych już pracowników. Może to być ogromnym wyzwaniem, ponieważ dla przeważającej części ekspertów z sektora technologii informacyjnych głównym motywatorem do zmiany pracy jest wynagrodzenie – przyznaje tak 62% ankietowanych. I choć większość talentów jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia (91%), to aż 42% badanych planuje zmienić pracę w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Wciąż jest na rynku wielu pracodawców, którzy – choćby kosztem niższych zysków – są w stanie dopłacić za odpowiednie kompetencje. Nawet firmy posiadające sztywną politykę wynagrodzeń i podwyżek, w 2021 roku „odkręcały kurek” dla zespołów IT, w obawie o utratę pracowników (a i to nie zawsze gwarantowało sukces).

“Pracodawcy powinni zatem dobrze zaplanować swoje budżety, bo apetyt płacowy ekspertów z branży IT rośnie. Aż 85% pracowników, którzy dostali podwyżkę w ciągu ostatniego roku, nadal ma wyższe oczekiwania finansowe” – podsumuje Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com

Raport „Branża IT 2021/22. Globalizacja rynku pracy napędza wyścig o talenty IT” jest kompleksowym badaniem, realizowanym wśród juniorów (16%), specjalistów (61%) i managerów (17%) oraz liderów organizacji (4%). Ankieta została przeprowadzona metodą CAWI w okresie od lipca do września 2021 roku. Odpowiedzi udzieliło 468 respondentów z branży IT, a badanie objęło całą Polskę.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *