PracaProgramowanieRynek

Na jakim stanowisku specjaliści IT mogli liczyć na nawet 40% podwyżkę?

Architekt danych, data engineer, mobile developer, cyber security engineer oraz Java developer – to te specjalizacje należą do absolutnej czołówki ekspertów poszukiwanych obecnie przez firmy IT. Na którym z tych stanowisk specjaliści dostali nawet 40% podwyżki w ciągu ostatniego roku?

Na jakim stanowisku specjaliści IT mogli liczyć na nawet 40% podwyżkę?

Procesy rekrutacyjne w branży IT wiążą się obecnie z coraz większymi problemami dla firm poszukujących pracowników. Dobrze wykwalifikowani specjaliści są na wagę złota, a każda dodatkowa umiejętność zwiększa atrakcyjność kandydata oraz jego oczekiwania finansowe.

“Obecnie popyt na rynku pracy jest już bardzo duży. Wiosna 2021 to nieustanne poszukiwania najlepszych specjalistów, a kandydaci uczestniczą w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie i otrzymują nawet po 3-4 oferty od różnych firm. Coraz częściej spotykamy się również z sytuacją, w której pracodawca składa kontrofertę. Ta z kolei zazwyczaj zakłada podwyżkę” – mówi Dominika Opozda, starszy rekruter w obszarze IT i telekomunikacji w firmie Devire.

Z kolei Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com, przyznaje, że rośnie także zainteresowanie dokształcaniem się przez programistów z doświadczeniem. “Są to osoby, które znają już język programowania, mają opanowaną technologię pozwalającą im na samodzielną, dobrą pracę na stanowiskach dla tzw. regularów, ale zauważyli, że zestaw dodatkowych kwalifikacji może im zapewnić szybszy awans. Jako studenci są bardziej wymagający niż osoby uczące się od podstaw, mają określone cele i potrzeby. Celują w konkretne potrzeby pracodawców, bo choć wiedzą, że są poszukiwani na rynku, mają też świadomość, że specjalistów IT są tysiące i tylko ci, którzy się wyróżniają, mają szansę na najlepsze oferty” – tłumaczy.

Jakie stanowiska IT wiążą się z wysokimi wynagrodzeniami?

Gra jest warta świeczki – zwłaszcza na niektórych posadach. Na przykład na stanowisku data engineera jeszcze w ubiegłym roku średnie zarobki wynosiły 17 tys. zł brutto. Obecnie jest to już 24 tys. zł brutto, co oznacza 40% podwyżkę. “Data Engineer, który swój background programistyczny opiera o Pythona, jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych specjalistów. Taka osoba, współpracując w oparciu o kontrakt B2B, może otrzymać jedno z większych wynagrodzeń na rynku pracy IT sięgające 30 tys. zł netto lub więcej” – mówi Dominika Opozda.

Poza najbardziej lukratywnymi finansowo stanowiskami związanymi z analizą danych, okazuje się, że opłaca się także pracować w obszarze developmentu – zarówno w przypadku technologii od strony backendu (np. Java oraz Python), jak i frontendu (np. React). Poza tym liczą się zadania związane z rozwojem infrastruktury IT i bezpieczeństwa, jak i wszystko to, co związane z inżynierią danych, wskazują eksperci rynku.

Na jakim stanowisku specjaliści IT mogli liczyć na nawet 40% podwyżkę?

Co ciekawe firmy, które w 2020 roku nie dopuszczały formy zatrudnienia w oparciu o kontrakt B2B, obecnie oferują już tę możliwość. Jak wskazują specjaliści, warto wziąć przy tym pod uwagę wprowadzone ulgi podatkowe, takie jak IP Box, które sprawiają, że umowa B2B stała się jeszcze bardziej atrakcyjną formą zatrudnienia. Co więcej, pełny wymiar pracy zdalnej lub w modelu hybrydowym znajdują się już w ofercie przeważającej części pracodawców z branży IT, nawet tych, którzy przed okresem pandemicznym tę formę pracy akceptowały jedynie okolicznościowo.

Pożądani specjaliści – którzy jeszcze?

Programowanie to obszar bardzo szeroki, a specjalizacji, które się w jego obrębie pojawiają, jest coraz więcej. “Z jednej strony, w związku z rozwojem technologii i urządzeń, pojawia się coraz więcej ofert dla developerów tworzących rozwiązania mobilne. Z drugiej, bardzo aktywny jest obszar web, czyli aplikacje i strony internetowe, szczególnie dla branży e-commerce czy medycznej” – zauważa Magdalena Rogóż.

Z zebranych informacji wynika, że wśród pożądanych specjalistów są także m.in.:

  • DevOps (Development & operations) – stanowisko, które łączy dziedzinę administracji IT (infrastruktura, sieci) z rozwojem oprogramowania (programiści). Zespoły IT coraz częściej potrzebują takiego specjalisty dla poprawy jakości oprogramowania, jego szybszego wdrożenia, a także podniesienia poziomu bezpieczeństwa.
  • Analityk danych zajmujący się sztuczną inteligencją, machine learningiem (AI/ML) i dużymi zbiorami danych (Big Data/Data Engineering).
  • Eksperci ds. bezpieczeństwa sieci (network & security) – specjaliści z tego obszaru szczególnie potrzebni są w obliczu przechodzenia firm na hybrydowy tryb pracy.

Na jakim stanowisku specjaliści IT mogli liczyć na nawet 40% podwyżkę?

Wraz z podwyżkami, pracodawcy napotykają problem, jakim są obecne zarobki specjalistów związanych z firmą od dłuższego czasu. W wielu wypadkach ich wynagrodzenie jest znacząco niższe niż to oferowane przez tego samego pracodawcę nowym kandydatom. Czy firmy będą podnosić wynagrodzenia całym zespołom? Jak szybko stracimy starego stażem pracownika, jeśli jego wynagrodzenie będzie znacząco niższe od nowego kolegi z zespołu? To jedno z największych wyzwań rynku pracy IT w 2021 roku – podsumowują specjaliści.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *