InfrastrukturaRynek

Na koniec 2023 roku technologia 5G obsługiwała 25% wszystkich danych w sieci mobilnej

Tak wynika z najnowszej analizy Ericsson Mobility Report. Autorzy badania uważają, że na koniec 2029 roku odsetek ten wzrośnie do około 75%. Z kolei liczba prognozowanych subskrypcji 5G wynieść ma we wspomnianym roku 5,6 mld.

Na koniec 2023 roku technologia 5G obsługiwała 25% wszystkich danych w sieci mobilnej

Spośród uwzględnionych w badaniu 310 globalnych dostawców usług komunikacyjnych, w kwietniu 2024 roku 241 oferowało stały dostęp bezprzewodowy. W tej grupie ponad połowa operatorów (53%) udostępniała 5G FWA (Fixed Wireless Access). Oznacza to wzrost o 12% w stosunku do analogicznego okresu w 2023 roku.

W ubiegłym roku odnotowano prawie 50% wzrost liczby dostawców, którzy oferują taryfy oparte na prędkości 5G FWA. Obecnie 40% wszystkich operatorów usług FWA wprowadziło takie rozwiązanie. Stały dostęp bezprzewodowy jest teraz drugim – po rozszerzonym mobilnym szerokopasmowym dostępie do internetu (eMBB) – najczęściej stosowanym zastosowaniem technologii 5G.

„Uważam, że po uruchomieniu 5G w Polsce na początku tego roku, zastosowania 5G można wdrożyć już teraz. Wprowadzenie 5G Standalone pozwoli na stworzenie zróżnicowanych i programowalnych sieci, które dadzą możliwość rozwinięcia dodatkowych zastosowań 5G, takich jak segmentacja sieci i udostępnianie interfejsu API sieci na polskim rynku” – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce. „Czerwcowy Ericsson Mobility Report pokazuje dalszy silny wzrost liczby subskrypcji 5G z eMBB i stałym dostępem bezprzewodowym, jako wiodącymi zastosowaniami. Uwidacznia również potrzebę zwiększonego wdrożenia technologii 5G Standalone, aby w pełni wykorzystać jej potencjał” – dodał.

Około 300 dostawców usług komunikacyjnych na całym świecie oferuje obecnie usługi 5G, z czego około 50 uruchomiło 5G Standalone (5G SA).

Na koniec 2023 roku technologia 5G obsługiwała 25% wszystkich danych w sieci mobilnej
Źródło: Ericsson

Wzrost subskrypcji 5G

Jeśli chodzi o subskrypcje, technologia 5G nadal rośnie we wszystkich regionach. W pierwszym kwartale 2024 roku na całym świecie dodano około 160 milionów subskrypcji 5G. Daje to łączną liczbę ponad 1,7 miliarda. Do końca roku przewiduje się, że wartość ta powiększy się prawie o kolejne 600 milionów subskrypcji.

Według szacunków analityków, do końca 2029 roku liczba subskrypcji 5G wyniesie wspomniane 5,6 miliarda. Z kolei globalny zasięg 5G – poza Chinami kontynentalnymi – podwoi się z 40% na koniec 2023 roku, do 80% do końca 2029 roku. Przewiduje się też, że do końca 2029 roku 5G będzie stanowić około 60% wszystkich subskrypcji mobilnych.

W ujęciu regionalnym szacuje się, że najwyższą penetrację do końca 2029 roku będzie miała Ameryka Północna. Nawet 90% (lub 430 milionów) subskrypcji ma stanowić właśnie 5G.

Na koniec 2023 roku technologia 5G obsługiwała 25% wszystkich danych w sieci mobilnej
Źródło: Ericsson

Rośnie ruch danych w sieciach komórkowych

W porównaniu z listopadową wersją dokumentu (raport z 2023 roku), ruch danych w sieciach komórkowych w ujęciu rok do roku został skorygowany w dół. Zmiany w danych bazowych nastąpiły w drugiej połowie 2023 roku. Wynikały one z kilku czynników, m.in. takich jak niższe wartości zgłoszone przez organy regulacyjne i dostawców usług na rynkach o dużej populacji.

Między końcem marca 2023 roku, a końcem marca roku 2024 ruch danych w sieciach komórkowych wzrósł o 25% r/r. Napędzany był on głównie migracją abonentów do nowszych generacji i usług wymagających transferu dużej ilości danych, jak np. treści wideo.

Pełna wersja Ericsson Mobility Report 2024 jest dostępna pod poniższym linkiem. 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *