PracaRynekPolecane tematy

Najbardziej poszukiwani specjaliści IT na świecie

Wiele amerykańskich i zachodnioeuropejskich firm technologicznych interesuje się polskim rynkiem IT, ale ma trudności z rekrutacją na nim z powodu jego nieznajomości i dużej konkurencji. Ta sytuacja zwiększa zapotrzebowanie na usługi rekruterów IT. Według danych Huntly, platformy dla rekruterów, mogą oni zarobić najwięcej pomagając znaleźć osoby na stanowiska Software Engineer, DevOps Engineer i Data Scientist, które są w pierwszej trójce najbardziej poszukiwanych zawodów IT na świecie.

Najbardziej poszukiwani specjaliści IT na świecie

Huntly stworzyła swój „Ranking najbardziej poszukiwanych stanowisk IT” analizując liczbę ofert pracy w takich serwisach, jak Glassdoor, Indeed, LinkedIn i Dice. Należą one do najczęściej wykorzystywanych przez amerykańskie i zachodnioeuropejskie firmy technologiczne w działaniach rekrutacyjnych. Oprócz stanowisk Software Engineer, DevOps Engineer i Data Scientist, do innych obecnie najbardziej poszukiwanych specjalistów IT należą: Cybersecurity Engineer, Product Manager, Cloud Architect, Mobile Application Developer, Network Engineer, Business Analysts, a także UX/UI Designer.

Niższe stawki napędzają zainteresowanie rekrutacją IT w Polsce

Dla amerykańskich i zachodnioeuropejskich firm technologicznych nadal głównym powodem poszukiwania pracowników IT w Polsce jest możliwość zaoszczędzenia na ich zarobkach. Oczekują oni, że za to samo stanowisko zapłacą około 40-50% mniej w porównaniu z pracownikami IT zlokalizowanymi w USA i krajach Europy Zachodniej.

Według Huntly, inżynierowie oprogramowania w USA i Europie Zachodniej mogą spodziewać się średniego wynagrodzenia w wysokości od 95 tys. do 120 tys. USD rocznie, podczas gdy pracownicy z Europy Wschodniej mogą liczyć na średnie wynagrodzenia w wysokości 30-60 tys. USD rocznie. Osoby na stanowiskach Data Scientist, DevOps Engeenier, Cloud Architect i Cybersecurity Engineer również mogą spodziewać się wyższych wynagrodzeń w USA i Europie Zachodniej, bo wahających się w przedziale 100-160 tys. USD rocznie, w zależności od stanowiska. W Europie Wschodniej pensje na tych stanowiskach wynoszą od 30 tys. do 90 tys. USD rocznie.

Najbardziej poszukiwani specjaliści IT na świecie

„Globalne firmy technologiczne wybierają Europę Wschodnią głównie ze względu na niższe stawki wynagrodzeń, które pomagają im osiągnąć efektywność kosztową i oprzeć się obecnej recesji gospodarczej. Nasz marketplace jest zorientowany na ten region jako miejsce rekrutacji i wyraźnie odzwierciedla politykę amerykańskich firm technologicznych w podejściu do wynagrodzeń pracowników” – komentuje Nadiia Kovalchuk, wiodąca IT Recruiter z zespołu Huntly.

Istotna różnica występuje również w wynagrodzeniach osób na stanowiskach Product Manager, UX/UI Designer, Network Engineer, Mobile Application Developer oraz Business Analysts. W USA i Europie Zachodniej mogą oni spodziewać się bardziej konkurencyjnych wynagrodzeń, bo średnie zarobki wahają się tam od 80 tys. do 150 tys. USD rocznie. W Europie Wschodniej pensje na tych stanowiskach zamykają się w przedziale od 25 tys. do 70 tys. USD rocznie.

Najczęściej poszukiwani doświadczeni inżynierowie programowania

Dane z rynku globalnego potwierdzają również statystyki z Huntly, gdzie na stanowiska Senior Software Engineer (Java/.NET/C++/Python) spływa najwięcej CV, bo aż 70%. Według przedstawicieli platformy, dowodzi to, że Europa Wschodnia oferuje wielu wykwalifikowanych specjalistów dla amerykańskich i zachodnioeuropejskich firm technologicznych, które mogą w naszym regionie Europy z łatwością zaspokoić swoje potrzeby rekrutacyjne. Ponadto pracodawcy korzystający z Huntly często szukają także osób na stanowiska DevOps Engineer, oferując przy tym atrakcyjne stawki.

Huntly wspiera rekrutacje IT prowadzone przez wiodące firmy technologiczne ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej, w tym Unifly, Paessler, ChromaWay i LivePerson. Platforma działa na prostych zasadach: każdy rekruter może polecić kandydata, dodając jego CV do określonej pozycji ogłaszanej w serwisie. Pracodawca weryfikuje kandydata, a jeśli przejdzie on pomyślnie rozmowy kwalifikacyjne, to zostaje zatrudniony, a rekruter otrzymuje bonus w wysokości połowy miesięcznej pensji kandydata.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *