Rynek

Największa przeprowadzka IT w Polsce, High Performance Computing… czyli co na łamach ITwiz 10/2016

Przeniesienie systemów odpowiadających za przetwarzanie co piątej transakcji finansowej w Polsce to niebagatelne wyzwanie. Z jakimi problemami wiąże się przeprowadzka tej skali, jak podejść do organizacji prac, a także – na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze lokalizacji dla nowego centrum danych i przy jakiej skali warto rozważyć budowę własnego ośrodka? To niektóre z pytań, jakie padają w rozmowie z Andrzejem Leszczyńskim, dyrektorem Pionu Eksploatacji i Infrastruktury w PKO BP. Na łamach najnowszego numeru omawiamy też m.in. zmiany w zastosowaniach i technologiach stojących za HPC, specyfikę działań informatyki śledczej oraz problemy dotyczące mikrousług.

Największa przeprowadzka IT w Polsce, High Performance Computing… czyli co na łamach ITwiz 10/2016

Wstępniak

Ten numer w dużej części poświęciliśmy rozwiązaniom High Performance Computing. Tematem z okładki jest zakończona przez PKO Bank Polski budowa nowego, podstawowego centrum przetwarzania danych. Bank do tej pory korzystał z dwóch ośrodków. Zostały one jednak utworzone w latach 90. XX wieku. W październiku br. przeniesiono do nowego ośrodka systemy IT odpowiadające za ok. 20% operacji finansowych w Polsce. Na jakie problemy natknął się PKO BP, z jakich rozwiązań korzysta, jakie oczekiwania miano w stosunku do nowego ośrodka, czy odległości pomiędzy centrami danych – przekładająca się na opóźnienia rzędu 1 milisekundy – to dużo? Na te i wiele innych pytań odpowiada Andrzej Leszczyński, dyrektor Pionu Eksploatacji i Infrastruktury w PKO BP (str. 24).

Obsługując tak dużo transakcji, PKO BP z pewnością korzysta z rozwiązań klasy HPC, podobnie jak inne, równie duże instytucje i ośrodki naukowe. Czy jednak – dzięki postępowi technologicznemu – mamy szansę niedługo posiadać dostęp do profesjonalnej platformy HPC na użytek małych i średnich przedsiębiorstw oraz własny? Niedawno HP i Intel uruchomili w Indiach centrum, które proponuje wysoką moc obliczeniową jako usługę – HPC-as-a-Service. Dell został wybrany do zbudowania podobnego centrum na potrzeby badań i realizacji grantów dla studentów Uniwersytetu Oregon. Natomiast Uniwersytet Birmingham – wspólnie z Lenovo – uruchomił projekt BEAR Cloud. W którym kierunku zmierzają zastosowania HPC i technologie za nimi stojące? Piszemy o tym na str. 32 i 34.

HPC dziś to także zmiana architektury stosowanych rozwiązań (str. 52). W aplikacji monolitycznej przed wprowadzeniem nowej wersji, która udostępni oczekiwaną funkcjonalność lub rozwiąże problem skalowalności, należy poczekać, aż wszystkie komponenty będą gotowe. Jeśli takich zmian w czasie jest dużo i każda z nich wymaga wydania kolejnej wersji, wady klasycznego modelu zaczynają być na tyle poważne, że firmy mogą rozważać migrację do mikrousług.

W ITwiz 10/2016 publikujemy także relację ze – zorganizowanego wspólnie z Intel Security – spotkania poświęconego informatyce śledczej (str. 44). Wiele z zagrożeń pochodzi dziś z wewnętrznego otoczenia firmy, od osób z wysokimi uprawnieniami. Zaledwie 25% cyberataktów motywowanych jest chęcią zarobku. Aż 30% to chęć zemsty na firmie, czy po prostu zamiar zepsucia jej wizerunku. Dużym zagrożeniem są też haktywiści, którzy nie żądają pieniędzy, nie szantażują instytucji, a jedynie udostępniają jej dane ponieważ uważają to za swoją społeczną powinność. Jak dojść do tego, kto dopuszcza się nadużyć, czy przekazuje dane firmowe? W tym celu wykorzystywana jest właśnie informatyka śledcza.

Polecamy też II część cyklu „Odczarowując Big Data”. Tym razem autorzy zastanawiają się jak to się stało, że Hadoop – pomimo wad i problemów wieku dziecięcego – stał się tak istotnym elementem trendu Big Data? Aby odpowiedzieć na to pytanie przyglądają się oni procesowi powstania i rozwoju Hadoopa jako oprogramowania, ale także towarzyszącemu mu rozwoju świadomości biznesu, pozwalającej na wykorzystanie tej technologii do zmierzenia się z wyzwaniami, którym tradycyjne metody nie były w stanie sprostać.

W numerze ITwiz 10/2016 polecamy także artykuły poświęcone: Data Governance (str. 4); nowej, unijnej regulacji związanej z ochroną danych osobowych (str. 10); wyzwaniach związanych z internetem rzeczy (36) oraz nowościom w Windows Server 2016 (38).

Adam Jadczak
redaktor naczelny ITwiz

W numerze m.in.:

• Cyfrowy pociąg do Hollywood
• Data Governance: od wymogów formalnych do realnych korzyści
• GDPR: nowa regulacja związana z ochroną danych osobowych
• Nie bójmy się Ubera, stwórzmy własnego
• Internet – demokracja czy monopol?
• Analiza kategorii Shopping w Google Play i AppStore
• Nowe data center PKO BP: największa przeprowadzka IT w Polsce
• Chmura HPC katalizatorem kolejnych wielkich odkryć
• Na co komu rozwiązania High Performance Computing
• Szanse i wyzwania związane z Internetem rzeczy
• Lekko i w chmurze, czyli Windows Server 2016
• Porównanie rozwiązań wspierających zarządzanie urządzeniami mobilnymi
• Forensic: Obrona przed i po cyberataku
• Mikroserwisy jako rozwiązanie problemu skalowalności rozwiązania
• Dlaczego i do czego wykorzystać Hadoop
• Pomysł z Polski: Wayman
• Firmy muszą dziś funkcjonować w sieci powiązanej biznesowo
• Zakończono fuzję Dell i EMC

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *