BranżaRynekPolecane tematy

Największe polskie firmy IT w roku 2016 – wyniki raportu ITwiz Best 100

Według danych IDC, sprzedaż usług i oprogramowania w Polsce zniwelowała duże spadki w sprzedaży sprzętu IT. Barierę 40 mld zł pomógł dodatkowo przekroczyć słabszy niż w roku 2015 złoty polski. Niemniej 100 największych firm IT w Polsce – wg rankingu ITwiz Best100 – miało o prawie 3 mld zł niższe przychody (spadek o 6%). Sam rynek publiczny skurczył się zaś w 2016 roku o 4 mld zł, czyli połowę!

Największe polskie firmy IT w roku 2016 – wyniki raportu ITwiz Best 100

 

Na polski rynek IT w ubiegłym roku – w tym układ czołówki rankingu ITwiz Best 100 – wpływ miały niewątpliwie dwie duże transakcje. Pierwszą była, ogłoszona jeszcze w październiku 2015 roku i zakończona we wrześniu 2016 roku, fuzja Dell z EMC. Jej wartość to 67 mld USD! Dell Technologies to największa na świecie firma technologiczna z większościowym kapitałem prywatnym. Jej przychody sięgają 74 mld USD. Drugą była decyzja z połowy 2016 roku o wydzieleniu ze struktur Hewlett Packard Enterprise dział Enterprise Services i połączeniu go z firmą Computer Sciences Corporation (CSC).

Sprawdź – Największych dostawców IT w roku 2016

https://itwiz.plnajwieksi-dostawcy-roku-2016-poszczegolnych-sektorach-kategoriach/

Międzynarodowe fuzje i ich wpływ na polski rynek

We wrześniu 2016 roku – w efekcie połączenia Dell i EMC – powstało Dell Technologies, na które składają się produkty Dell, EMC, a także rozwiązania – należących wcześniej do EMC – firm: Pivotal, RSA, SecureWorks, Virtustream i VMware. Ich połączenie stanowić ma m.in. unikalne na rynku wsparcie w realizacji projektów cyfrowej transformacji biznesu. „Stoimy u progu kolejnej rewolucji przemysłowej. Świat wokół nas staje się coraz bardziej inteligentny i coraz lepiej skomunikowany. Bez wątpienia będzie też przesiąknięty Internetem Rzeczy, co pozwoli naszym klientom na realizację wyjątkowych projektów” – komentował Michael Dell, prezes i dyrektor generalny Dell Technologies. „Nasze produkty, usługi, a także odpowiedni ludzie i globalny zasięg działania, pozwolą nam motywować naszych klientów – małych i większych – do przemian oraz wspierać ich na drodze do cyfrowej rewolucji” – dodaje. Dell EMC Poland zajął w tegorocznym rankingu ITwiz Best 100 6. miejsce.

Z kolei z początkiem marca 2017 roku dział Enterprise Services HPE został połączony z – działającą także w Polsce – firmą CSC. W efekcie takiej transakcji powstała, wyspecjalizowana w usługach biznesowych, firma z rocznymi obrotami na poziomie 26 mld USD. Nowa spółka działa obecnie pod nazwą DXC Technology. W Polsce jej szefem został Marek Roter, który wcześniej pełnił obowiązki Global Accounts & C&P Sales Manager w Hewlett Packard Enterprise. DXC Technology w Polsce to także centrum usług dawnego Hewlett-Packard we Wrocławiu. Łącznie firma ta zatrudnia w naszym kraju ok. 3000 osób. W HPE Polska pozostało zaś ok. 500 osób. Przypomnijmy, w wyniku podziału w roku 2015 Hewlett-Packard został podzielony na firmę HP Inc. (w Polsce zatrudniającą ok. 700 osób) i Hewlett Packard Enterprise (ok. 3500 osób). HP Inc. ma w tegorocznym rankingu ITwiz Best 100 zajął 5. miejsce, a HPE 7. miejsce. Największa zagraniczną firmą IT w Polsce jest Lenovo Technology z 3. miejscem w naszym rankingu.

Rynek IT w Polsce w roku 2016 wg głównych kategorii (w tys. PLN)
Kategoria2015 (w tys. PLN)2016 (w tys. PLN)
Sprzęt19 78920 425
Oprogramowanie5 9346 580
Usługi12 13213 006
Razem37 85840 022

W 2016 roku doszło także do zakończenia przejęcia przez Ericsson długoletniego, polskiego partnera – firmy Ericpol. W wyniku fuzji, do Ericssona w Polsce i na Ukrainie dołączyło ok. 2000 pracowników. Transakcja ta była – jak tłumaczyli przedstawiciele firmy – formą „zabezpieczenia kompetencji i szczegółowej wiedzy zgromadzonej w ciągu wielu lat współpracy”. Do niedawna jeszcze szefem Centrum R&D Ericssona – powstałego na bazie Ericpola – był Paweł Szczerkowski, wcześniej CEO Ericpola. Obecnie – w wyniku jego awansu w strukturach globalnych Ericssona – zastąpiła go Birgitta Finnander. Szacunkowe przychody Ericssona – po fuzji z Ericpol – w Polsce to ok. 390 mln zł, co daje firmie 37. pozycję w rankingu ITwiz Best 100. Ericpol miał w 2015 roku przychody na poziomie ok. 350 mln zł.

Nowy lider na polskim rynku

Jeśli chodzi o polskie firmy, to warty odnotowania jest fakt, że od kilku lat Asseco Poland konsekwentnie traci udziały w polskim rynku IT. W 2013 roku przychody jednostkowe tej firmy wynosiły ponad 1,4 mld zł. W roku 2016 było to już tylko 0,94 mld zł. To powrót do poziomu przychodów z roku 2009. Tegoroczny spadek to częściowo efekt wydzielenia Pionu Infrastruktury do Asseco Data Systems, dla którego były to dodatkowe 64 mln zł w przychodach. Jednocześnie jednak – dzięki przejęciu w połowie 2016 roku Infovide Matrix – Asseco Poland zyskało dodatkowe 28 mln zł. Asseco Poland straciło także palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o wyniki grup kapitałowych w Polsce. Jeszcze w 2015 roku firma miała pierwszą pozycję ze skonsolidowanymi przychodami na poziomie 7,3 mld zł. W tym roku straciła ją, mimo że Grupa Asseco osiągnęła przychody w wysokości 7,9 mld zł. Aż o 200 mln zł mniejsze przychody niż w roku 2015 miała ona jednak z kontraktów w administracji!

Grupę Asseco Poland pod względem skonsolidowanych przychodów wyprzedziła w tym roku Grupa AB z ponad 8 mld zł sprzedaży. Wyniki te pozwoliły Grupie AB umocnić pozycję nr 1 w dystrybucji IT i elektroniki użytkowej w Polsce oraz regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Grupa AB awansowała także na 9. miejsce w skali Europy. Najszybciej wzrosła sprzedaż AB w segmencie urządzeń RTV/AGD (o 83%), a także zabawek (50%). Jak mówią przedstawiciele Grupy AB, korzystając z przewag rynkowych i know-how w zakresie efektywnej dystrybucji, konsekwentnie rozwija ona działalność w segmentach spoza asortymentu IT. W szczególności dotyczy to rynku AGD/RTV i zabawek.

Jednym z przetargów, który w tym roku „rozpalił” emocje w branży IT dotyczył tzw. body leasingu. W postępowaniu przetargowym zorganizowanym przez Centralny Ośrodek Informatyki wartym 116 mln zł wystartowało 12 graczy z branży IT. Wygrały go firmy: devire (d. Devonshire), Britenet, Sii, Transition Technologies i Cube.ITG. Przetarg dotyczył: świadczenia kompleksowych usług z zakresu zapewnienia zasobów ludzkich w obszarze IT dla Centralnego Ośrodka Informatyki. Ośrodek szukał firmy, od której będzie wynajmował informatyków na potrzeby konkretnych projektów zlecanych COI przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Niestety w tym roku przedstawiciele firmy AB nie zdecydowali się na wydzielenie na potrzeby raportu ITwiz Best 100 przychodów z IT. Trochę nie spodziewali się chyba tak niskiej pozycji (3.) w zeszłorocznym rankingu ITwiz Best 100. Wówczas pierwsza trójka największych firm IT w Polsce to były: ABC Data (3,0 mld zł przychodów z IT), Action (2,66 mld zł) i AB właśnie (2,64 mld zł).

Przeczytaj również
Rośnie liczba jednoosobowych firm IT - w 2020 roku było ich w Polsce ponad 112 tys.

Dramat w przetargach publicznych

Przedłużający się okres po zmianach politycznych w kraju, opóźnienia przetargów związanych z infrastrukturą IT w administracji publicznej i oczekiwanie na uruchomienie nowych środków na lata 2014-2020 ograniczają rozwój biznesu. „Przede wszystkim jednak stają się czynnikiem ryzyka, mogącym negatywnie wpłynąć na sytuację finansową i wyniki dostawców, jeśli sytuacja będzie się nadal przeciągać” – mówi Paweł Olszynka, Główny Analityk Rynku ICT w PMR. Tymczasem – zwłaszcza, że w przypadku dużych graczy – sektor publiczny generuje nierzadko istotną część przychodów. Według Ministerstwa Rozwoju, przetargi publiczne to aż 25% przychodów sektora IT w Polsce. Dla porównania EY podaje, że w przypadku całej gospodarki jest to tylko ok. 6%.

W całym roku 2016 wartość rozstrzygniętych przetargów związanych z IT wyniosła ok. 4 mld zł, w porównaniu do 8 mld zł w roku 2015. Od roku 2010 – od kiedy rynek ten jest analizowany przez serwis Pressinfo.pl – nie było tak fatalnego roku. Spore odbicie widać w I kwartale 2017 roku. W pierwszych trzech miesiącach tego roku rozstrzygnięto przetargi na łączna kwotę 1,3 mld zł (wzrost o 32%). Może świadczyć to o tym, że ruszają – wstrzymywane do tej pory – przetargi na nowe systemy IT. Mówi o tym też – w obszernym wywiadzie publikowanym w tegorocznym raporcie ITwiz Best 100 – Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji. Resort ten objął także honorowy patronat nad naszą publikacją.

Nowe zasady współpracy sektora publicznego z branżą IT

Jednym z przetargów, który w tym roku „rozpalił” emocje w branży IT dotyczył tzw. body leasingu. W postępowaniu przetargowym zorganizowanym przez Centralny Ośrodek Informatyki wartym 116 mln zł wystartowało 12 graczy z branży IT. Wygrały go firmy: devire (d. Devonshire), Britenet, Sii, Transition Technologies i Cube.ITG. Przetarg dotyczył: świadczenia kompleksowych usług z zakresu zapewnienia zasobów ludzkich w obszarze IT dla Centralnego Ośrodka Informatyki. Ośrodek szukał firmy, od której będzie wynajmował informatyków na potrzeby konkretnych projektów zlecanych COI przez Ministerstwo Cyfryzacji. COI szukał specjalistów aż w 23 dziedzinach IT – od programistów Java, przez testerów, Scrum Masterów, po Architektów IT, analityków biznesowych oraz specjalistów od bezpieczeństwa i baz danych.

Dzięki otwarciu się na leasing specjalistów, sektor publiczny ma możliwości elastycznego korzystania z usług programistów, którzy mają duże doświadczenie komercyjne. Taki model współpracy usprawni i przyśpieszy realizację projektów. Dzięki temu sektor publiczny otworzy się także na mniejsze firmy. Dotychczas nie miały one szans w dużych przetargach, w których uczestniczyły jako podwykonawcy koncernów IT” – komentuje Michał Borny, prezes Britenet. „Kiedyś rynek zawężał się do największych graczy, zlecając im całe projekty w ramach ściśle zdefiniowanej umowy. Nie uwzględniało to jednak dynamicznie zmieniających się potrzeb, przez co produkt końcowy był niejednokrotnie przestarzały już w momencie jego wdrożenia. Teraz także firmy z sektora MŚP będą miały szansę na realizację największych projektów zgodnie ze zmieniającymi się trendami” – dodaje.

Sprzęt w odwrocie na korzyść usług i oprogramowania

Jeśli chodzi o trzy główne segmenty rynku IT, to relatywnie najsłabsze prognozy ma obecnie rynek sprzętu. „A i tak sytuacja krajowych dostawców jest wyraźnie lepsza niż perspektywy globalne czy nawet regionalne. W prognozowanym okresie, obok niższej wolumenowo sprzedaży komputerów i monitorów na rodzimym rynku, spodziewamy się spadków również na rynku druku” – komentuje Paweł Olszynka. Jak już wspominaliśmy, rodzimi dystrybutorzy szukają dywersyfikacji portfolio poprzez zwiększanie sprzedaży sprzętu AGD/RTV, zabawek, mebli czy innych artykułów niemających nic wspólnego z IT, a plany niektórych graczy zakładają nawet dystrybucję… artykułów spożywczych.

Według szacunków IDC, w związku z wejściem w życie nowej dyrektywy związanej z ochroną danych osobowych RODO/GDPR, w latach 2017-2019 organizacje w Europie wydadzą na systemy bezpieczeństwa i pamięci masowych prawie 9 mld USD. Wzrost sprzedaży oprogramowania i infrastruktury niezbędnej do tego, aby spełnić wymagania regulatora, przekroczy 30% rocznie na przestrzeni najbliższych dwóch lat.

W sprzęcie dużo zależy od kategorii, najmocniej spadły tzw. klasyki, czyli kategoria zawierająca serwery, PC i tablety. Tam spadek był 15%, a w przypadku systemów pamięci masowych nawet większy. Ale z kolei urządzenia sieciowe czy telefony poszły w górę. Udział sprzętu w całym rynku nadal przekracza 50%, więc cokolwiek tam sie dzieje, odbija sie mocno na całości rynku” – wyjaśnia Ewa Zborowska, analityk IDC Poland. „Co ważne, dla usług np. mimo wzrostu w USD mieliśmy spadek, jeśli patrzeć na rynek w złotówkach” – dodaje.

Jak podaje IDC Poland, w 2016 roku znacząco, bo aż o 20,5% spadła sprzedaż rozwiązań opartych o tradycyjną architekturę typu klient-serwer. Rynek ratują inwestycję w nowe technologie. W 2016 roku zanotowano dwucyfrowy wzrost wydatków na chmurę obliczeniową czy Internet Rzeczy, jednak na tle Ameryki Północnej czy Europy Zachodniej są one wciąż relatywnie niewielkie. Jak wskazują analitycy IDC, w regionie CEE sam tylko rynek bezpieczeństwa dla IoT będzie rósł ponad 20%. W Polsce – która jest jednym z jego liderów – można się spodziewać nawet szybszego wzrostu.

Sprzedaż systemów bezpieczeństwa IT wzrośnie także ze względu na wprowadzenie nowych regulacji prawnych. Według szacunków IDC, w związku z wejściem w życie nowej dyrektywy związanej z ochroną danych osobowych RODO/GDPR, w latach 2017-2019 organizacje w Europie wydadzą na systemy bezpieczeństwa i pamięci masowych prawie 9 mld USD. Wzrost sprzedaży oprogramowania i infrastruktury niezbędnej do tego, aby spełnić wymagania regulatora, przekroczy 30% rocznie na przestrzeni najbliższych dwóch lat.

45% – co najmniej tyle oprogramowania oraz infrastruktury IT w europejskich przedsiębiorstwach będzie dostarczane w modelu cloud computing do roku 2020 wg IDC. Tym samym, w 2020 r. inwestycje w rozwiązania chmurowe będą stanowiły 20% wydatków na infrastrukturę IT i 25% wydatków przeznaczanych na zakup oprogramowania, usług i sprzętu.

Badania IDC pokazują, że choć nadrabiamy technologiczne zaległości, to wciąż dzieli nas duży dystans od dojrzałych i dobrze zinformatyzowanych zachodnich rynków. Ale jest też dobra informacja: polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej inwestują w nowe technologie. W ostatnich latach lokalne firmy z często niewielkich, rodzinnych organizacji przekształciły się w duże przedsiębiorstwa działające także poza granicami kraju, a ich menedżerowie zazwyczaj zdają sobie sprawę z tego, że bez inwestycji w nowe technologie, w szczególności chmurę obliczeniową, analitykę, rozwiązania mobilne czy Internet Rzeczy, nie będą w stanie konkurować na globalnym rynku.

Przeczytaj również
Logistyka będzie jeszcze bardziej rozdrobniona, skomplikowana i dotyczyła dostaw do pojedynczego klienta

Rynek chmury obliczeniowej w Polsce

Dlatego też tak szybko rośnie także polski rynek cloud computing. W 2016 roku wydatki na chmurę publiczną wzrosły w Polsce o 25% do ok. 160 mln USD (ok. 630 mln zł). W 2017 roku mają one wzrosnąć do co najmniej 200 mln USD (prawie 800 mln zł). Mimo tych wzrostów, są one wciąż znacznie niższe w porównaniu do rynków rozwiniętych. Jak szacuje IDC, do 2020 r. już co najmniej 45% oprogramowania oraz infrastruktury IT w europejskich przedsiębiorstwach będzie dostarczane w modelu cloud computing. Tym samym, w 2020 r. inwestycje w rozwiązania chmurowe będą stanowiły 20% wydatków na infrastrukturę IT i 25% wydatków przeznaczanych na zakup oprogramowania, usług i sprzętu.

Największy udział w Polsce mają rozwiązania SaaS (67%), a następnie IaaS (23%) i PaaS (10%). W przypadku dwóch ostatnich modeli udostępniania rozwiązań cloud computing przewagę w Polsce wciąż mają lokalne firmy posiadające centra danych, choć zauważa się – na razie powolny – wzrost udziału globalnych graczy (Amazon, Microsoft i Google).

Największe firmy IT w Polsce w roku 2016
Lp.Nazwa firmyPrzychody z IT w 2016Przychody z IT w 2015Zmiana (w proc.)Zatrudnienie
1ABC Data29354003005475-2,3621
2ACTION w restrukturyzacji22315132658805-16,1534
3Lenovo Technology B.V.*19800002200000-10
4AB*19000002638731-28
5HP Inc. *14000001560000-10,3700
6Dell EMC Polska *13800001590000-13,2
7HP Enterprise Polska *13500001510000-10,63500
8Komputronik132300613184900,3930
9IBM Polska *12700001750000-27,41300
10Tech Data Polska*12000001320000-9,1
11Nelro Data (Grupa Nelro Data)1109408100000010,971
12Microsoft*11000001170000-6
13Grupa Incom 9814711045000-6,1
14Asseco Poland9368001091800-14,22576
15Intel Technology Poland*83000074000012,21870
16ASBISc Enterprises PLC**75088665850814
17ASUS Polska*750000865000-13,3
18Comarch 7430537384560,65304
19Atos w Polsce73360058500025,45000
20Oracle Polska715000715000554
21Max Computers65722047000039,8
22Veracomp 616432782000-21,2255
23Cisco Systems*60500050000021
24Samsung Electronics Polska*580000595000-2,5
25NTT System577485679310-15122
26Asseco South Eastern Europe57063448722117,1
27Apple *5700005350006,5
28Diebold Nixdorf547729646366-15,3278
29CD Projekt RED**476152698225-31,8
30Arrow ECS450000626516-28,286
31Integrated Solutions*4250004127823
32Qumak 424496708845-40,1733
33Capgemini Polska4210543834869,86560
34Luxoft Poland 39584429202235,62000
35Sii39035530401228,42700
36Ericsson*39000035000011,43000
37SAP Polska 3860433520789,6348
38Sygnity 379785397837-4,51300
39Fujitsu Technology Solutions371837374200-0,61770
40COMP335841445710-24,7542
41Konica Minolta Business Solutions Polska*3100002950005,1
42APN Promise308851327253-5,6105
43S.E.R. Solutions Polska 2609242563861,8500
44Asseco Data Systems 25935320406927,1916
45Senetic238211251441-5,358
46intive23632219581120,71270
47NCR Polska*23200019000022,1
48Modecom**2209662182391,2
49Clico 21938618579818,190
50Advatech 2153152106702,280
51S&T Services Polska208372269401-22,7300
52S4E189276225462-1660
53Comtegra18782210635676,685
54COMPAREX Poland18649316586012,475
55Dimension Data Polska 17720116000010,8170
56Cyfrowe Centrum Serwisowe**1725471588588,6
57Atende 170071223662-24191
58Asseco Business Solutions 16875615183411,1626
59AMD Polska*1640001550005,8
60Acer Poland/Slovakia*160000229000-30,1
61Canon Polska*150000159000-5,7
62Komputronik Biznes 1487368416876,7200
63NASK144332156286-7,6263
64Eptimo14342810962630,812
65SAS Institute 14058712405113,3250
66Transition Technologies13737212301911,7860
67Brother Polska*1360001270007,1
68Wasko **135389368940-63,3
69Ricoh Polska*1300001220006,6
70Betacom 12784910767418,7125
71Computer Service Support**12649910356522,1
72Nokia (z Alcatel-Lucent)*1200001140005,3
73Talex **113037124057-8,9
74Cube.ITG **112336149580-24,9
75ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe112084121356-7,6427
76OKI Systems Polska*111500113500-1,8
77Grupa Exorigo-Upos**109123114235-4,5
78GOG.COM*1080001000008
79Cloudware Polska1029967898930,450
80Unit4 Polska 1011868504019494
81Elzab **99444110112-9,7
82Lexmark Polska*98000110000-10,9
83BCC (Business Consulting Center)954287405628,9300
84Tieto Poland91256107197-14,9397
85Juniper Networks Poland*910008000013,8
86DreamLab 9077533749169350
87Ailleron **890456815730,6
88Proximus *88000
89LG Electronics Polska*85000102000-16,7
90VMware*840007600010,5
91ARCUS 82908122875-32,5144
92Infomex82038129862-36,8150
93COIG8051891519-12485
94Future Processing804716937116774
95BKT Elektronik7807889944-13,2260
96PKP INFORMATYKA 7770084900-8,5350
97PGS Software **762095710833,4
98OPTeam 7617578456-2,9199
99NEC Display Solutions GmbH*76000720005,6
100IGT Poland7369078878-6,6288
101itelligence 72011714910,7190
102Euvic 710006000018,3560
103IFS Poland*700006000016,7
104Symantec Poland*70000690001,4
105Adobe Systems GmBH*6900069000
106Sevenet**6485873619-11,9
107ANDRA6299866258-4,985
108net-o-logy60205.64814325,149
109Huawei Enterprise6000098000-38,8
110Hicron 563985004612,7169
111Billennium56001.2384691119,4500
112ATM 550984924011,9223
113ZORTRAX **538083761243,1
114Black Point**5307358593-9,4
115Live Chat Software**530323304460,5
116Check Point Software*51000490004,1
1173S504954526111,6150
118Macrologic 49325487031,3313
119EIP48866477602,323
120McAfee Poland*480004000020
121NetApp Poland*4700049000-4,1
122Cloud Technologies 45131.62984151,252
123EO Networks**44758443241
124Engave 4088647064-13,138
125Enigma** 4084352115-21,638
126VULCAN 40359-191
127Procad **3873543834-11,6
128Infinite3764838112-1,2200
129Indata Solutions *37000
130SIMPLE 3422643940-22,1230
131e-point 338312847718,8180
132LSI Software **330842874415,1
133IT Works 3270434630-5,6160
134Comp Centrum Innowacji** 324122106353,9
135Unima 2000 **314112691516,7
136INNERGO Systems 3044034415-11,631
137Britenet 2940037200-21350
138Infonet Projekt2928347313-38,141
139BPX**284776842316,2
140InsERT280472458514,1201
141Verbicom**2783546078-39,6
142Software AG Polska27299.52155926,613
143Unified Factory**2640434821-24,2
14411 bit studios261522270715,260
145BMC Software*2600040000-35
146Petrosoft.pl Technologie Informatyczne 258571751347,651
147Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Katowicach2554326931-5,297
148Citrix Systems Poland*2550026000-1,9
149VSoft 24496232135,5127
1507bulls.com 23749225165,5146
151Vivid Games **227531731631,4
152MediaRecovery217971443651
153CI Games **217921439751,4
154Atende Software21463168942790
155PayTel**2124521805-2,690
156Xplus**210241779718,1
157MakoLab**2035421818-6,7
158IAI**186141487925,1
159TTS Company183371405030,512
160Rekord SI1812820043-9,6104
161Indata **1790726533-32,5
162PKO Finat17692164817,3
163Quest-Dystrybucja1723720628-16,424
164KBJ**16787904185,7
165Bloober Team**166881165743,2
166Soneta 15670146846,783
167Sagra Technology 15017143814,480
168KONTEL 1500020000-2517
169DSR143001260013,547
170Aiton Caldwell**1417815263-7,1
171TouK 13656130894,37
172T-Bull**135963920246,8
173Neptis**133941030829,9
174Playway **130401139714,4
175M4B**127632993326,4
176CONNECT DISTRIBUTION 12500105001915
177Compendium Centrum Edukacyjne 12223115655,733
178Oktawave 11670-48
179BiZTech Konsulting 1143011782-350
180Mineral Midrange**11147873527,6
181NetWise**10963960714,1
182Sente Systemy Informatyczne10930646069,2117
183HEUTHES 10888921818,148
184XSolve10763614175,376
185Sare **979194633,5
186enxoo95424730101,790
187Suntech**911710970-16,9
188Infosystems**9099784516
189Wheel Systems8386722816
1903e Software House8208597037,550
191iPCC7006634010530
192Imagis w restrukturyzacji**676518243-62,9
193The Farm 51 Group**6587491634
194ALTAB63296415-1,331
195XELTO 6100510019,618
196Risco Software 5900420040,530
197Spica Solutions5715425434,39
198Vecto 55605861-5,120
199TenderHut 54975574-1,4140
200IT Excellence5352391836,630
201Surfland Systemy Komputerowe**501413450-62,7
202DataConsult 499747026,321
203Cludo4990345544,420
204Macro Games**49497387-33
205Madkom**488210125-51,8
206INSOFT48264883-1,230
207IT LeasingTeam 47714211033,3
208Demenomania.pl **45909034-49,2
209Todis Consulting4319245575,920
210COMP Soft 4193341922,650
211i3D**41278202-49,7
212Red Stack Tech 3926269545,725
213SoftwareHut 3887624522,9
214Langloo.com**381635128,7
215Planet Innovation Group**3787251650,5
216JWA**37692771260,6
217Lukardi**3631184097,3
218Logintrade**3537265233,4
219Edison**3481310912
220Acrebit**31935861-45,5
221Norbsoft2881216832,920
222CONSORG 2776.94725787,723
223EC2**24295036-51,8
224PC Guard **21312326-8,4
225ASKA180016906,55
226Atende Medica 1796
227InteliWise**179517204,4
228Pilab**1747111856,3
229FinHouse**159715870,6
2302INTELLECT.COM**143813397,4
2314Mobility**13422315-42
232BMS Creative T. Wyrozumski12911397-7,622
233Forever Entertainment**127091838,3
234Eurosystem**12372820-56,1
235Quantum Software **115781442,1
236iFun4all**957422126,8
237Infra**9471024-7,5
238QubicGames**8088040,5
239Jujubee**664806-17,6
240Stanusch Technologies**5732049-72
241Examobile**526556-5,4
242Techcroud35050
243Lark.pl (d. MIT Mobile Internet Technology)**106434-75,6
Razem46 682 73346 682 733-5,3
Przeczytaj również
Badanie Deloitte: Aż 58% polskich firm odczuło negatywny wpływ pandemii koronawirusa
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.