Sztuczna inteligencjaCyberbezpieczeństwoRynek
NASK utworzył Ośrodek Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji
Ośrodek ten powstał w wyniku przekształcenia Pionu Sztucznej Inteligencji. Na jego czele stanął dr hab. inż. Szymon Łukasik, prof. AGH z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej. Jak poinformowano, zmiana ta jest podyktowana potrzebą skupienia się na konkretnych zagadnieniach związanych z rozwojem AI.
Główne zadania jakie stoją przed nowo utworzonym ośrodkiem to rozwój i wprowadzanie nowych technologii sztucznej inteligencji.
“Ze szczególną uwagą będziemy skupiać się na uwzględnieniu metod bezpiecznych, transparentnych i wyjaśnialnych w kluczowych obszarach – takich jak administracja publiczna, bezpieczeństwo sieci oraz ochrona cyberprzestrzeni. Ośrodek ma również za zadanie edukować i wspierać społeczeństwo w świadomym korzystaniu z nowoczesnych technologii AI” – powiedział Szymon Łukasik, dyrektor Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w NASK.
AI na tapet
Naukowcy z nowego ośrodka skupiają się na prowadzeniu innowacyjnych badań w obszarze AI, z naciskiem na cyberbezpieczeństwo, które jest dla NASK kluczowe. To droga, która będzie prowadzić do odpowiedzialnego zastosowania technologii sztucznej inteligencji w administracji, czy bezpieczeństwie sieci.
W strukturze Ośrodka znajduje się szereg specjalistycznych zakładów badawczych, w tym:
- Zakład Analiz Audiowizualnych i Systemów Biometrycznych, który prowadzi badania nad biometryczną weryfikacją tożsamości oraz przetwarzaniem informacji z wykorzystaniem uczenia głębokiego.
- Zakład Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu, zajmujący się przetwarzaniem języka naturalnego i analizą tekstu, w tym wykrywaniem nielegalnych lub wrażliwych treści.
- Zakład Nauki o Danych, który rozwija metody analizy dużych zbiorów danych, w tym związanych z cyberbezpieczeństwem oraz zwalczaniem dezinformacji.
- Zakład Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Medycynie i Analizie Danych Wrażliwych, którego celem jest rozwój systemów AI wspomagających diagnostykę i analizę danych medycznych.
Ośrodek Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji będzie też stwarzał możliwości realizacji projektów badawczych i współpracował z innymi instytucjami naukowymi oraz badawczo-rozwojowymi. Takimi jak np. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska czy Instytut IDEAS. Jak zapowiedziano, ośrodek będzie też zaangażowany w popularyzację wiedzy na temat sztucznej inteligencji, prowadząc liczne inicjatywy edukacyjne i społeczne.
“Rozwój sztucznej inteligencji to nie tylko postęp technologiczny, ale także ogromna odpowiedzialność. Ośrodek Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji NASK jest odpowiedzią na kluczowe wyzwania naszych czasów związane z rozwojem AI. Naszą misją jest nie tylko tworzenie innowacyjnych technologii, ale także zapewnienie, że będą one bezpieczne, przejrzyste i zrozumiałe dla wszystkich. Chcemy wspierać świadome i odpowiedzialne korzystanie z potencjału sztucznej inteligencji” – podsumował Radosław Nielek, dyrektor NASK.