PracaCIORynekPolecane tematy

Nawet 13 tys. zł miesięcznie zarabiają specjaliści IT w Polsce

Połowa osób zatrudnionych na stanowisku młodszego specjalisty ds. IT otrzymuje miesięczne wynagrodzenie sięgające od 5,1 do 8 tys. zł. Natomiast specjaliści na stanowiskach eksperckich zarabiają nawet 13,2 tys. zł miesięcznie. Wysokość płac jest jednak mocno zależna od specjalizacji, doświadczenia, a także wielkości i pochodzeniu firmy – pracodawcy. Zdaniem ekspertów wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w branży IT z roku na rok rosną coraz szybciej.

Nawet 13 tys. zł miesięcznie zarabiają specjaliści IT w Polsce

Z analiz firmy Sedlak & Sedlak wynika, że na najwyższe płace liczyć mogą specjaliści IT zatrudnieni w największych firmach – zatrudniających ponad tysiąca osób i osiągających obroty przekraczające 200 mln zł. Najniższe stawki oferują statystycznie organizacje zatrudniające od 101 do 1000 osób i dysponujące przychodami nieprzekraczającymi 25 mln zł.

Na najwyższe płace liczyć mogą administratorzy baz danych. Dysponujące wysokim doświadczeniem osoby zatrudnione na takim stanowisku otrzymują średnio wynagrodzenie na poziomie 8,8 tys. zł miesięcznie.

Według ekspertów firmy Sedlak&Sedlak istotne różnice w wysokości płac zaobserwować można pomiędzy wynagrodzeniami specjalistów IT w firmach o różnym pochodzeniu kapitału. O ile połowa specjalistów ds. informatyki w polskich firmach otrzymuje miesięczne wynagrodzenie całkowite z przedziału od niecałych 5 tys. zł do 7,5 tys. zł, tak w przypadku osób zatrudnionych na analogicznych stanowiskach w przedsiębiorstwach zagranicznych przedział ten wynosi od 6,4 tys. do 9,3 tys. zł.

Według najnowszego raportu płacowego firmy Sedlak & Sedlak dla branży IT na najwyższe płace liczyć mogą administratorzy baz danych. Dysponujące wysokim doświadczeniem osoby zatrudnione na takim stanowisku otrzymują średnio wynagrodzenie na poziomie 8,8 tys. zł miesięcznie. Mniej, bo ok. 7,6 tys. zł zarabiają natomiast specjaliści odpowiedzialni za funkcjonowanie infrastruktury sieciowej. Na pensję rzędu 7,5 tys. zł liczyć mogą natomiast projektanci systemowi. Średnie wynagrodzenie miesięczne specjalistów ds. zarządzania systemami klasy ERP wynosi zaś ok. 6,7 tys. zł. Nieco ponad 6,3 tys. zł zarabiają projektanci baz danych, a ok. 5,8 tys. zł – konsultanci wdrożeniowi.

Wśród specjalistów z dużym doświadczeniem najsłabiej opłacaną grupę stanowią serwisanci sprzętu komputerowego oraz inżynierowie wsparcia technicznego i specjaliści ds. pomocy technicznej. Ich całkowite płace wynoszą odpowiednio: niecałe 4750 zł oraz 4580 zł miesięcznie. Co istotne, zdaniem autorów analizy z uwagi na niewielki udział płacy zmiennej w wynagrodzeniu, poziom stawek całkowitych w sektorze IT nie odbiega istotnie od pensji zasadniczych. Oferowane stawki często zależą jednak od formy zatrudnienia – mediana płac specjalistów jest najwyższa w przypadku osób pracujących na zasadach kontraktowych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *