PracaBranża ITRynek

Nawet 50 tysięcy złotych dla developera – czyli jak pracodawcy walczą o specjalistów IT

Przekroczenie magicznej granicy 50 tysięcy brutto na umowę o pracę, coraz więcej ofert dla ekspertów UX/UI oraz szczegółowych opisów projektów – jak wynika z zestawienia „Protokół rynku pracy IT Q3 2022”, przygotowanego przez platformę rekrutacyjną the:protocol, na rynku IT pracodawcy wciąż uatrakcyjniają propozycje dla doświadczonych specjalistów w tej branży.Nawet 50 tysięcy złotych dla developera – czyli jak pracodawcy walczą o specjalistów IT

Choć średnia pensja w branży IT to nadal około 9 000 zł brutto, tak wciąż dynamicznie rośnie poziom stawek dla seniorów. W trzecim kwartale 2022 roku, w ramach proponowanych doświadczonym specjalistom wynagrodzeń, osiągnięta została granica 50 000 zł brutto miesięcznie na umowę o pracę. Taką właśnie kwotę zaoferowała jedna z warszawskich firm z sektora finansowego, poszukująca doświadczonego Principal Python Developera w hybrydowym modelu pracy.

“Wynagrodzenie na poziomie 50 000 zł to najwyższa kwota, jaką zanotowaliśmy w minionym kwartale i najwyższe wynagrodzenie, jakie do tej pory pojawiło się w naszym serwisie. Co ciekawe, tę „psychologiczną” granicę rozbiła spółka posiadająca siedzibę w Polsce. Obecnie, w naszym serwisie można znaleźć już kilka ofert pracy z wynagrodzeniem powyżej 45 000, ale są to w większości oferty spółek zagranicznych, proponujących pracę w pełni zdalną. Te dane pokazują, że wyścig po seniorów na rynku pracy IT intensyfikuje się” – komentuje Piotr Trzmiel, Head of Growth w the:protocol.

Jak wynika z badania the: protocol, niemal ¾ wolnych stanowisk na rynku to oferty na stanowiska seniorów i midów. W ramach tych rekrutacji często poszukiwani są m.in. specjaliści ze znajomością technologii chmurowych, cyberbezpieczeństwa i big data. Praca hybydowa to natomiast najczęstsza propozycja firm, jeśli chodzi o model działania.

Przeczytaj również
Fortinet odnotował wzrosty w I kwartale 2023 roku

W minionym kwartale potencjalni pracownicy najczęściej interesowali się z kolei ofertami wymagającymi znajomości technologii i języków programowania takich jak Python, Java, JavaScript oraz C++ a także frameworku .NET, natomiast najczęściej wyszukiwane przez nich stanowiska to Tester, Frontend Developer oraz Data Scientist. Kandydaci wciąż są zainteresowani przede wszystkim pracą zdalną oraz hybrydową.

Analizując dane, można m.in. wyciągnąć wniosek, iż rośnie konkurencja podczas aplikowania na stanowiska juniorskie, wskazują przedstawiciele platformy. Sugerują, że w trakcie takich rekrutacji na znaczeniu zyskiwać będzie więc np. doświadczenie przy projektach non-profit dla organizacji samorządowych, ciekawe, nawet pojedyncze zlecenia dla małych firm, np. start-upów, a także samodzielne realizacje, pokazujące możliwości kandydata. Umiejętności praktyczne, pasja i chęć zdobywania wiedzy to także mocne punkty, które warto akcentować w CV, aby z powodzeniem rozpocząć swoją karierę w branży IT.

Specjaliści UX i UI poszukiwani m.in. przez banki

Eksperci serwisu the:protocol dostrzegli również znaczący wzrost liczby ofert z kategorii UX oraz UI. Rosnącemu popytowi na specjalistów, zajmujących się projektowaniem doświadczeń i interfejsów użytkownika, wychodzi naprzeciw także zainteresowanie kandydatów. W minionym kwartale takie oferty były przez nich częściej wyszukiwane, niż w pierwszej połowie 2022 roku.

“Wiele osób uważa, że ścieżka UX/UI to prosty pomysł na przebranżowienie się do IT, niewymagający technicznych kompetencji. Nie jest to prawdą. Praca w charakterze UX czy UI designera wymaga szeregu kompetencji: zarówno miękkich, z zakresu analitycznego myślenia, jak i zmysłu estetycznego. Wiedza techniczna również bywa bardzo przydatna, szczególnie że wiele firm poszukuje obecnie specjalistów, którzy zajmą się zarówno UX jak i UI projektów. To wymagająca, ale bardzo satysfakcjonująca rola” – wskazuje Mateusz Martyn, Product Discovery & Design Team Coordinator w Grupie Pracuj, ekspert the:protocol.

Przeczytaj również
Trzy czwarte firm w Polsce przetwarza dane we własnych serwerowniach

Spośród dostępnych w badanym w serwisie the:protocol ofert z widełkami dla specjalistów UX/UI, najwyższe proponowane wynagrodzenie wynosiło 35 000 zł brutto na umowę o pracę natomiast najniższe – 6000 zł. Większość firm poszukiwała specjalistów mid/regular i seniorów. Zaledwie kilka procent rekrutacji dotyczyło juniorów i stażystów. Jak się okazuje, specjalistów UX/UI poszukiwały przede wszystkim firmy IT oraz banki i instytucje z branży finansowej, ale także pracodawcy zajmujący się eCommerce, doradztwem czy ubezpieczeniami.

Trendy w ofertach Q3 2022

Analitycy rynku pracy podkreślają też, że w ofertach dla doświadczonych specjalistów coraz częściej pojawiają się szczegółowe opisy projektów. To dobry kierunek, bo właśnie takie propozycje cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem kandydatów, uważają eksperci. Z wewnętrznych danych the:protocol wynika, że oferty z opisami projektów spotykały się w badanym okresie z największym zainteresowaniem potencjalnych pracowników. W porównaniu z drugim kwartałem bieżącego roku wzrosła zarówno liczba użytkowników, którzy przeglądają takie propozycje, jak i tych, którzy aplikują na nie.

“Na pewnym poziomie walki o seniorów motywatory finansowe wyglądają bardzo podobnie, bo reguluje je rynek. Tym, czym można wygrać, jest interesujący projekt: ciekawe zadanie lub metodologia pracy, która skusi doświadczonego specjalistę do zmiany ścieżki zawodowej. Pamiętajmy, że takie osoby nie wysyłają swoich CV masowo. Dla pracodawców poszukujących na rynku specjalistów miarą sukcesu nie jest natomiast liczba otrzymanych CV, a ich jakość. Projekt ma szanse rozwoju, jeśli dołączy do niego kompetentny ekspert, z umiejętnościami pasującymi właśnie w to miejsce” – podsumowuje Piotr Trzmiel.

Przeczytaj również
Accenture Fjord Trends 2021: To będzie przełomowy rok dla biznesu
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *