PracaRynekPolecane tematy

Nawet 84% firm z branży IT planuje podwyżki płac w 2022 roku

Obecne zapotrzebowanie na ekspertów zdecydowanie przewyższa ich dostępność na rynku. Aby wygrać konkurencję o talenty, firmy zmuszone są więc podwyższać wynagrodzenia. Wyzwanie jest tym większe, że o polskich specjalistów pracujących w modelu B2B coraz mocniej zabiegają także organizacje z zagranicy, oferujące im europejskie stawki. To główne wnioski płynące z raportu płacowego Hays Technology dla rynku IT Contracting.

Nawet 84% firm z branży IT planuje podwyżki płac w 2022 roku

Choć na początku pandemii można było obserwować wyraźne spowolnienie inwestycji technologicznych, tak już po niedługim czasie dało się odczuć pierwsze oznaki silnego odbicia. Z kolei miniony rok i rozpoczęty już 2022 to dobry czas dla specjalistów IT.

“Nie dość, że rynek stał się bardziej otwarty, dzięki możliwości pracy w pełni zdalnej, która wcześniej nie była powszechnym rozwiązaniem, to dodatkowo popyt na informatyków stale rośnie. W sposób naturalny powoduje to zwiększenie presji płacowej i dalszy wzrost wynagrodzeń specjalistów IT. Dzisiaj, mieszkając w Polsce, mogą bowiem świadczyć swoje usługi zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Dla pracodawców obecnych na tutejszym rynku niejednokrotnie oznacza to konieczność konkurowania z europejskimi stawkami” – wyjaśnia Arkadiusz Wargin, dyrektor odpowiedzialny za dywizję IT Contracting w Hays Technology.

To wysokie zapotrzebowanie na ekspertów IT znajduje odzwierciedlenie w badaniu Hays Technology, przeprowadzanym na koniec 2021 roku. Specjalizacja IT znajduje się na szczycie listy rekrutacji zaplanowanych przez firmy na rok 2022. Co więcej, rekordowo, bo aż 99% organizacji działających w branży technologicznej planuje rekrutacje na najbliższych dwanaście miesięcy. Mimo że poszukiwania najczęściej będą dotyczyć pracowników etatowych, to aż 69% firm przewiduje podjęcie współpracy z kontraktorami IT, świadczącymi usługi w ramach umowy B2B.

Nawet 84% firm z branży IT planuje podwyżki płac w 2022 roku
Źródło: Raport płacowy 2022 – IT Contracting, Hays Technology.

Pewny dalszy wzrost stawek

Przy ogromnym – zarówno globalnym, jak i lokalnym – niedoborze specjalistów IT, dalszy wzrost stawek w 2022 roku jest pewny, na co wskazują wyniki wspomnianego badania IT Contracting 2022. Nawet 84% firm z branży IT zadeklarowało, że w ubiegłym roku wynagrodzenia pracowników wzrosły. Dokładnie tyle samo przewiduje dalsze wzrosty w tym roku – najczęściej o więcej niż 5%.

Nawet 84% firm z branży IT planuje podwyżki płac w 2022 roku
Źródło: Raport płacowy 2022 – IT Contracting, Hays Technology.

W kontekście rodzimego rynku pracy jest to scenariusz nieunikniony, biorąc pod uwagę fakt, że polscy specjaliści wciąż zarabiają mniej niż ich koledzy z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. W najbliższym czasie, dla wysoko wynagradzanych kontraktorów IT dodatkową motywacją do zgłaszania się po podwyżki mogą być również nowe przepisy podatkowe, które w wielu przypadkach przyczynią się do obniżki ich dochodów, wskazują autorzy raportu.

“Wprowadzenie nowych przepisów skutkuje również zwiększeniem wśród kontraktorów popytu na usługi doradztwa podatkowego oraz zainteresowania możliwością prowadzenia działalności gospodarczej poza granicami kraju” – zauważa Marcin Płoski, Senior Account Manager w Hays Technology.

Kto zyskał najwięcej?

Wysokie zapotrzebowanie rynku na wdrażanie rozwiązań chmurowych i DevOps oraz szerokie wykorzystywanie potencjału uczenia maszynowego czy Data Science spowodowało wzrost oczekiwań finansowych specjalistów pracujących w tych obszarach nawet o 30% w porównaniu z rokiem poprzednim, zaznaczają twórcy badania.

Z kolei rozkwit handlu elektronicznego w trakcie pandemii wpłynął m.in. na podwyżki dla programistów PHP – języka programowania wykorzystywanego do szybkiego tworzenia stron internetowych i webowych rozwiązań. Na rozwoju e-commerce skorzystali również specjaliści odpowiedzialni za budowanie pozytywnych doświadczeń klienta w sieci. W obszarze UI/ UX Design zanotowano ponad 20% wzrost oczekiwań kontraktorów, czytamy w raporcie.

W ubiegłym roku rosły również oczekiwania specjalistów w obszarze bezpieczeństwa IT. Większy ruch w sieci i przeniesienie stacjonarnych usług do świata wirtualnego, zwłaszcza w sektorze bankowym, wymaga bowiem odpowiednich zabezpieczeń i lepszej ochrony danych. Konieczność szybkiej adaptacji do zmian wymusiła także zapewnienie odpowiednio stabilnej i elastycznej architektury IT. Znalazło to odzwierciedlenie we wzroście oczekiwań płacowych architektów IT. DevOps, Data czy Cloud architekci to specjaliści, którzy według Raportu płacowego Hays Technology mogą liczyć na najwyższe stawki godzinowe w branży, seniorzy nawet na 200 zł/h netto.

“Analizując ubiegłoroczne trendy można stwierdzić, iż finalne stawki oferowane kontraktorom pracującym w wyżej wymienionych specjalizacjach najczęściej wzrosły o 10-15% Co warte podkreślenia, od tych kandydatów wymaga się obecnie nie tylko kwalifikacji technicznych, ale również świetnie rozwiniętych umiejętności miękkich – kreatywności, umiejętności współpracy z biznesem czy pracy pod presją czasu. Są to bowiem zdolności niezbędne do skutecznego działania w dynamicznie zmieniającym się środowisku” – podsumowuje Elwira Policht, Executive Manager w Hays Technology.

Raport płacowy Hays Technology dla rynku kontraktingu usług IT jest zestawieniem poziomów wynagrodzeń na blisko 100 stanowiskach. Bazuje na oczekiwaniach finansowych ponad 13 tysięcy kontraktorów IT. Analizę opracowano na podstawie danych uzyskanych w ramach projektów rekrutacyjnych realizowanych przez Hays Poland w 2021 roku. Raport jest dostępny tutaj.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *