AplikacjeInformacje prasoweRynek

NBP automatyzuje obieg dokumentów dzięki nowemu systemowi klasy EDI

System Elektronicznego Obiegu Dokumentów NBP został wykonany w technologii Oracle przez ekspertów Działu Konsultingu Oracle Polska i wykorzystuje m.in. rozwiązanie Oracle WebCenter Universal Content Management.

NBP automatyzuje obieg dokumentów dzięki nowemu systemowi klasy EDI

Nowy system klasy workflow wspiera automatyzację i standaryzację procesów obiegu dokumentów elektronicznych m.in. tych, które powstają z związku z działaniem Systemu Gospodarki Własnej NBP. Jest to głównym systemem back-office NBP opierający się na modułach pakietu Oracle E-Business Suite. Oba rozwiązania są ze sobą ściśle zintegrowane, system EOD wykorzystuje także standardowe interfejsy udostępniane przez SGW Oracle.

System wykorzystuje Bazę Danych Oracle oraz kluczowe produkty oprogramowania warstwy pośredniej Oracle Fusion Middleware. Podstawowym zastosowanym komponentem jest moduł Oracle WebCenter Universal Content Management, który służy jako platforma dla repozytorium dokumentów elektronicznych.

Architektura systemu jest zrealizowana w modelu SOA przy zastosowaniu serwera aplikacji Oracle WebLogic Server, silnikiem realizacji procesów biznesowych jest Oracle BPEL Process Manager, zaś formularze użytkownika zostały zaprojektowane przy użyciu narzędzi Oracle Application Development Framework.

Dzięki zastosowania silnika Oracle BPEL, nowe rozwiązanie daje możliwość dowolnego kształtowania procesów biznesowych, uwzględniając zmieniające się potrzeby, rozbudowę zakresu i integrację z systemami zewnętrznymi, w oparciu o powszechnie przyjęte standardy.

System EOD został zbudowany w modelu otwartym, dzięki czemu daje szerokie możliwości parametryzacji i konfiguracji, zgodnie z dzisiejszymi i przyszłymi potrzebami naszych użytkowników. System wykorzystuje także rozbudowany zestaw adapterów technologicznych, co umożliwia łatwą integrację z systemami zewnętrznymi. Dzięki temu, że rozwiązanie jest zbudowane w oparciu o standardowe komponenty, istnieje możliwość ich powtórnego użycia także w innych, przyszłych projektach IT, co pozwoli na znaczne zmniejszenie kosztów ich realizacji” – mówi Wiesław Szala dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji NBP.

Wdrożone rozwiązanie opiera się o sprawdzoną metodykę Oracle Unified Method. Warto dodać, że jest to kompletny system posiadający pełną funkcjonalność EDI, w związku z czym może być po niewielkich modyfikacjach zastosowany także w innych projektach” – dodaje Małgorzata Zielińska, odpowiedzialna za sprzedaż technologii Oracle do instytucji sektora usług finansowych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “NBP automatyzuje obieg dokumentów dzięki nowemu systemowi klasy EDI”

  1. Pierwsze słyszę o istnieniu systemów klasy Workflow!? Z tego co mi wiadomo moduł Workflow jest jednym z modułów systemów klasy DMS – Document Managment Systems i nie tylko bo również stosowany jest w systemach klasy ERP, CRM i innych.