CyberbezpieczeństwoPolecane tematy

Niebawem aktualizacja iOS – czy nowy system mobilny Apple będzie bezpieczniejszy?

Najpewniej jesienią urządzenia mobilne Apple otrzymają aktualizację do najnowszej wersji systemu iOS. Wraz z nią pojawi się szereg nowych funkcji z zakresu bezpieczeństwa. Czy okażą się one jednak wystarczające – i przystające do dzisiejszej skali zagrożeń w obszarze bezpieczeństwa IT? Stosowną analizę opartą na wersji beta iOS 11 zaprezentowali eksperci firmy Sophos.

Niebawem aktualizacja iOS – czy nowy system mobilny Apple będzie bezpieczniejszy?

Od premiery obecnej wersji systemu iOS upłynął już ponad rok, nie dziwi więc prace nad kolejną odsłoną systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych Apple znajdują się na ostatnim etapie. Według zapowiedzi iOS 11 zawierać będzie zmiany w obszarze powiadomień, możliwości asystenta Siri, funkcjonalności wbudowanych aplikacji oraz rozwiązania programistyczne. Nieoficjalnie wiadomo, że nowa wersja iOS zostanie udostępniona jesienią, a według niektórych informacji – nastąpić ma to jeszcze we wrześniu. Publiczna wersja beta systemu iOS 11 jest dostępna od czerwca br.

W obliczu rosnącej skali zagrożeń wymierzonych w użytkowników urządzeń mobilnych eksperci firmy Sophos zdecydowali się na przeanalizowanie funkcjonalności dostępnej obecnie wersji pod kątem ochrony danych oraz prywatności użytkownika. Analiza wbudowanych w iOS 11 zabezpieczeń została opracowana na podstawie testów iPhone 6 działającego pod kontrolą wersji beta nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego Apple.

System iOS 11 wprowadza szereg zmian funkcjonalnych – jedną z nich jest system powiadomień wyświetlanych, gdy ekran urządzenia jest zablokowany. Taka funkcjonalność, znana z innych platform mobilnych, okazuje się praktycznym ułatwieniem dla użytkowników. Zdaniem ekspertów firmy Sophos rodzi jednak szereg ryzyk w obszarze bezpieczeństwa danych. Ich zdaniem standardowe mechanizmy blokowania dostępu do urządzenia są niewystarczające, aby uniemożliwić nieuprawnionym osobom dostęp do zaawansowanych funkcji i ustawień. Przykładowo, oznacza to przy standardowych ustawieniach, że już w momencie kradzieży – pomimo blokady ekranu – przestępcy będą mieć dostęp do istotnych funkcjonalności.

“Już w poprzedniej wersji systemu coraz więcej powiadomień z aplikacji wyświetlanych było przy zablokowanym ekranie. Można było je wyświetlić i na nie reagować bez konieczności podawania hasła. iOS 11 będzie kontynuował tą tendencję, a nawet rozszerzy dostępność niektórych opcji przy zablokowanym telefonie, dzięki możliwości wyświetlania Centrum Sterowania (menu, które można rozwinąć z dołu ekranu) i możliwości odpowiadania na nieodebrane rozmowy. Wszystkie te opcje będą domyślnie włączone w każdym urządzeniu z iOS 11” – czytamy w podsumowaniu firmy Sophos. Według ekspertów warto uniemożliwić dostęp do funkcjonalności Siri przy zablokowanym ekranie, ponieważ może mogą one zostać wykorzystane do obejścia zabezpieczeń i uzyskania dostępu do prywatnych danych zapisanych w pamięci urządzenia. Ich zdaniem po aktualizacji urządzeń mobilnych Apple do iOS 11 należy zastanowić się nad wyższością bezpieczeństwa nad wygodą korzystania z telefonu i wyłączyć wszelkie zbędne powiadomienia wyskakujące przy zablokowanym ekranie. Specjaliści Sophos podkreślają jednocześnie, że ustawienie hasła na urządzeniach przenośnych jest jedną z najbardziej podstawowych metod ochrony prywatności, która powinna być stosowana przez wszystkich użytkowników.

Warto dodać, że w świetle analiz Sophos pozytywnie oceniane są m.in. usprawnienia wpływające na użyteczność, a także zarządzanie poświadczeniami użytkowników. Korzystna jest także zmiana w obsłudze funkcjonalności związanych z lokalizacją urządzenia mobilnego.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *