ProgramowaniePolecane tematy

Nowa Strona Danych – hackathon Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji pokazało nową odsłonę portalu z danymi publicznymi – dane.gov.pl. Masz pomysł jak go ulepszyć? Jak zmienić go w jeszcze bardziej użyteczny? W imieniu resortu cyfryzacji zapraszamy do wzięcia udziału w Hackathonie – nowa strona danych i stwórz narzędzia, które ułatwią korzystanie z otwartych danych. Na najlepsze zespoły czekają nagrody o łącznej wartości 30 tys. zł. Magazyn ITwiz jest partnerem hackathonu Ministerstwa Cyfryzacji.

Nowa Strona Danych – hackathon Ministerstwa Cyfryzacji

Wyszukiwarki internetowe pokazują mniej niż 10% zawartości Internetu. Ponad 90% danych ukrywa się w tzw. deep web takich jak bazy danych czy archiwa, których wyszukiwarki nie indeksują. Dlatego tak przydatne jest tworzenie portali, które umożliwiają pobieranie w jednym miejscu danych z wielu baz. Taką rolę spełnia portal dane.gov.pl, któremu będzie poświęcony tegoroczny Hackathon” – mówią organizatorzy wydarzenia.

Hackathon odbędzie się w weekend 27-28.10.2018 w Warszawie. Organizatorzy zachęcają do udziału w nim zwłaszcza osoby z niepełnosprawnościami i o specjalnych potrzebach. Zgłoszenia rejestrujcie na stronie hackathon.gov.pl do czwartku 11 października 2018 r.

Zaplanowane przez Ministerstwo Cyfryzacji wyzwania dla uczestników dotyczą:

Znalezienia najlepszego sposobu na wyszukiwanie danych geolokalizacyjnych – konwertery – Lokalizacje obiektów zapisywane są w różny sposób. Jak umożliwić jednolite wyszukiwanie uwzględniające wszystkie typy danych, np. wyszukanie wszystkich szkół w danym mieście z oddziałami integracyjnymi? Masz pomysł? Dołącz do nas!

Zaprezentowania pomysłu na wizualizowanie danych – „Surowe” dane bywają niezrozumiałe dla obywatela. Wizualizacje danych na portalu, np. nowe animacje i wykresy mogą zaowocować większą transparentnością działań urzędów. Wiesz jak to zrobić? Pochwal się swoim pomysłem na hackathonie.

Poprawy jakości danych poprzez walidatory – Jakość zbiorów danych zależy od umiejętności dostawców  – urzędników pracujących w publicznych instytucjach. Już ponad 100 instytucji dostarcza dane na portal dane.gov.pl Ministerstwo Cyfryzacji szkoli dostawców danych. Stworzenie automatycznych sugestii poprawiania jakości danych, które dostawcy otrzymają podczas wgrywania nowych danych na platformę, wpłynie na poprawę ich jakości.

To nie jedyne wyzwania. Opis pozostałych znajduje się na stronie hackathon.gov.pl!

Zapraszamy specjalistki i specjalistów z różnych dziedzin, np.: UX, UI, design, Data Science, research. Do udziału mogą się zgłaszać zarówno zespoły z własnym pomysłem – od 2 do 5 osób – jak i osoby indywidualne. Zachęcamy do skorzystania z pomocy organizatorów w kompletowaniu zespołu. Pomoże Wam to poznać osoby patrzące z innej perspektywy. W końcu innowacje biorą się z niecodziennych połączeń!” – zachęcają przedstawiciele resortu cyfryzacji.

Zwycięskie projekty zostaną wdrożone przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *