Artykuł z magazynu ITwizRynek

Nowe wydanie magazynu ITwiz już jest. Sprawdź o jakich tematach piszemy

Jak przygotować się rozgrywającą się w warstwie technologii wojnę ekonomiczną? Na czym polega innowacyjność Apple? Jak porównać metodyki Agile i Waterfall? Jak zaprojektować aplikację na Apple Watch? Wreszcie, jak na nowo podejść do raportowania danych biznesowych? To tylko wybrane pytania, na które staramy się odpowiedzieć na łamach najnowszego wydania magazynu ITwiz. W numerze 8/2015 polecamy też case study z zakresu budowania wsparcia dla zarządzania indywidualnym cyklem życia produktów, a także wdrożenia normy ISO 27001. O czym jeszcze piszemy? Szczegóły poniżej.

Nowe wydanie magazynu ITwiz już jest. Sprawdź o jakich tematach piszemy

Wstępniak

Bezpieczeństwo odmieniane jest dziś przez wszystkie przypadki, a zagrożenia czyhają na nas już nie tylko ze strony grup przestępczych, ale i rządów. Każdy słyszał historię o tym, jak organizacje rządowe włamują się do korporacji, wykorzystują jurysdykcje i kradną poufne informacje. Pytanie: czy są to pojedyncze przypadki, czy jest to już stały element działalności państw? Przyjrzyjmy się motywom, jakimi państwa mogą się kierować. Brytyjska służba specjalna GCHQ (Government Communications HeadQuarters) opublikowała przypadek, w którym członek zarządu firmy telekomunikacyjnej został „ukierunkowany w celu podjęcia odpowiedniej decyzji”. Inny przypadek pokazuje firmę farmaceutyczną, która traci 1 mld funtów poprzez ukierunkowany atak. Więcej na ten temat piszemy na stronie 44.

W odpowiedzi na nowe zagrożenia firmy coraz więcej wydają na bezpieczeństwo IT, w Polsce wzrost ten jest szacowany przez IDC na 7%, a cały rynek na ponad 340 mln USD (str. 51). W niektórych firmach – jak w Grupie PKP – bezpieczeństwo jest częścią wieloletniej strategii. W jej ramach sześć spółek Grupy PKP wdrożyło System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji oparty na normie ISO/IEC 27001:2014. Case study z tego projektu opisujemy na stronie 48.

Innym, często wymienianym przez analityków trendem są zaawansowane analizy danych. Jak wynika z badania firmy doradczej KPMG (str. 18), aż 97% przedsiębiorstw stosuje zaawansowaną analitykę danych – Data Analytics – w wybranych obszarach swojej działalności. Zdecydowana większość twierdzi, że podejmuje dzięki temu szybsze (86%) i lepsze (80%) decyzje oraz redukuje ryzyko biznesowe (67%). Przykładem wykorzystania zaawansowanych narzędzi analizy danych jest wdrożenie nowego modelu danych w Kompanii Piwowarskiej (str. 20). Zgodnie z metodologią Kimball University, dane zostały skoncentrowane wokół konkretnej informacji – faktu i opisujących go informacji, a nie raportów. Dzięki zużyciu tej metodologii model danych stał się centralnym miejscem, z którego korzystają osoby przygotowujące raporty i analitycy – przekonują przedstawiciele Kompanii Piwowarskiej.

W najnowszym numerze ITwiz, polecamy także wykład prof. Stefana H. Thomke na temat strategii stojącej za sukcesem Apple (str. 6), zastosowaniu architektury usługowej SOA w kontekście celów działania IT i biznesu (str. 40), biznesowej wartości testowania oprogramowania (str. 22), czy opisu procesu budowy aplikacji na Apple Watch (str. 58) i powodów jest stworzenia przez ING Bank Śląski (str. 61).

Adam Jadczak,
redaktor naczelny ITwiz

W numerze m.in.:

• Na czym polega innowacyjność Apple
• Case study: wsparcie zarządzania indywidualnym cyklem życia produktów
• Perspektywy rozwoju rynku cloud computing w Polsce
• Jak „odświeżyć” raportowanie danych biznesowych?
• Biznesowa wartość testowania
• Polscy CIO o projektach IT, priorytetach i współpracy z biznesem
• Case study: infrastruktura IT wspierająca Wielki Zderzacz Hadronów
• Jak znaleźć pracę dla hakera
• SOA w kontekście celów działania IT i biznesu
• Case study: wdrożenie normy ISO 27001 w Grupie PKP
• Ogrom przeinaczeń scrumowych
• Jak porównać Agile z Waterfallem
• Jak zaprojektować aplikację na Apple Watch?
• Pomysł z Polski: Yanosik- zbójnik na polskich drogach

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Nowe wydanie magazynu ITwiz już jest. Sprawdź o jakich tematach piszemy”

  1. Hmm, ciekawie skąd PKP wzięło ISO/IEC 27001:2014. Nie ma takiej wersji. Ostatnią jest wersja 2013. Polska wersja została wydana w roku 2014, ale sama wersja normy to ISO/IEC 27001:2013.