RynekPolecane tematy

Nowości Apple – nowy iPhone jest większy, szybszy i… droższy

Apple wprowadził do oferty trzy nowe modele smartfona iPhone. Nowe urządzenia stawiają przede wszystkim na lepszą obsługę multimediów i dłuższy czas pracy na baterii. Nowością jest też 4. generacja zegarka Apple Watch, w którym nacisk położone przede wszystkim na funkcje związane z monitorowaniem zdrowia i kondycji użytkowników.

Nowości Apple – nowy iPhone jest większy, szybszy i… droższy

Apple nie przeprowadził rewolucji, bo po prostu tego nie potrzebuje – produkty firmy sprzedają się jak ciepłe bułeczki, cały czas podbijając jej wartość rynkową. W ubiegłym roku – wzrosła ona aż o 30 proc. Przedstawiciele amerykańskiego koncernu nie muszą więc poszukiwać kolejnych przełomów technologicznych. Zamiast tego mogą skupić się raczej na szlifowaniu swoich pomysłów, niż szukaniu zupełnie nowych rozwiązań. Stąd zapewne zachowawczość, jeśli chodzi o tegoroczne premiery. Zaprezentowane podczas środowej konferencji Apple urządzenia wyposażono m.in. w bardziej wydajne i energooszczędne procesory. Nowe iPhone`y mają też czerpać z możliwości oferowanych przez rozmaite zastosowania sztucznej inteligencji. Wszystko za sprawą układu A12 Bionic, który – wedle zapowiedzi – został wyposażony w szereg funkcji wspierających wykorzystanie mechanizmów sztucznej inteligencji m.in. na potrzeby przetwarzania obrazu.

Kluczową nowością jest smartphone iPhone XS, czyli bezpośredni następca „topowego” modelu z dotychczasowej oferty Apple – iPhone’a X. Nowość nie różni się zasadniczo wizualnie od swojego poprzednika i została wyposażona w ekran o przekątnej 5,8”. Apple zapewnia, że urządzenie jest radykalnie bardziej wydajne od wszystkich poprzednich smartfonów z tej rodziny. Przedstawiciele Apple zachwalają również szereg usprawnień dotyczących działania ekranu, aparatu fotograficznego, mechanizmów związanych z obsługą rzeczywistości rozszerzonej, a także zwiększony poziom ochrony przed zalaniem. Urządzenie wyceniono na 999 USD.

Przeczytaj również
Cyfrowe definiowanie łańcucha wartości PZU

Drugą nowością jest iPhone XS Max. Wyróżnia się on gigantycznymi jak na smartfon gabarytami. Urządzenie wyposażono bowiem w ekran o przekątnej 6,5 cala. iPhone XS Max jest nie tylko największym w historii, ale również najdroższym smartfonem Apple – jego podstawową wersję wyceniono na 1,099 USD.

W pierwszych komentarzach analitycy rynkowi zwracają uwagę, że wprowadzenie tak dużego smartfona do oferty firmy było niejako koniecznością. Zdaniem wielu ekspertów Apple potrzebował w ofercie urządzenia porównywalnego pod względem gabarytów z Samsungiem Galaxy Note 9. Warto jednak zauważyć, że decyzja ta jest również świadectwem pewnej niekonsekwencji – zapoczątkowanej wraz z premierą iPhone’a 6 Plus – firmy z Cupertino, która dobrze oddaje jednak zmiany zachodzące na rynku tego typu urządzeń. Przed laty Steve Jobs, jako dyrektor generalny Apple jasno deklarował bowiem, że nie widzi w ofercie firmy smartfonów większych niż 4-5 cala, ponieważ „nikt nie zechce kupować takich urządzeń”. Faktem jednak jest, że realia rynkowe się zmieniły. Co więcej, smartfon wyposażony w duży ekran jest potrzebny w ofercie Apple także, jeśli wziąć pod uwagę plany podbicia chińskiego rynku, na którym urządzenia takie są niezwykle popularne. W ten wątek wypisuje się też fakt, że iPhone XS oraz iPhone XS Max wspierają standard Dual SIM.

Ostatnią nowością Apple jest najtańsze spośród nowych urządzeń, czyli iPhone XR. To, zamknięte w aluminiowej obudowie i wyposażone w 6,1-calowy ekran urządzenie zostało wycenione na 749 USD. Rozmiarowo plasuje się ono pomiędzy iPhone’m XS a XS Max i ma m.in. nieco gorszy ekran (Technologia LCD zamiast OLED przy niższym zagęszczeniu pikseli) oraz mniej zaawansowany aparat fotograficzny.

Przeczytaj również
Grupy Azoty i Microsoft podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania chmury i sztucznej inteligencji w rolnictwie

Co istotne, najnowsze urządzenia z rodziny iPhone będą dostępne na polskim rynku jeszcze we wrześniu. Oficjalną dostępność urządzeń iPhone XS oraz iPhone Xs Max zaplanowano bowiem na 28 września 2018 roku. Z kolei iPhone XR będzie dostępny w oficjalnej dystrybucji na polskim rynku 26 października.

Podczas środowej konferencji Apple zaprezentował również najnowszą – czwartą – generację swojego inteligentnego zegarka Apple Watch. Zastosowano w nim wyraźnie większy niż w poprzednich modelach ekran oraz nowy mechanizm prezentowania treści – Watch ma teraz bardziej przystępnie i naturalnie wyświetlać użytkownikowi powiadomienia i informacje z różnych kategorii. Wyraźny nacisk położono również na funkcje związane z monitorowaniem stanu zdrowia użytkownika oraz aktywności sportowej – dodano m.in. nowy czujnik promieniowania UV, a także stale działającą funkcję monitorowania tętna i EKG. Nowością jest również bardziej wydajny procesor oraz bateria, która wystarczać ma nawet na 18 godzin normalnej pracy i sześć godzin działania podczas treningu.

Współpraca: Piotr Waszczuk

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.