RynekPolecane tematy

Nowości Apple – nowy iPhone jest większy, szybszy i… droższy

Apple wprowadził do oferty trzy nowe modele smartfona iPhone. Nowe urządzenia stawiają przede wszystkim na lepszą obsługę multimediów i dłuższy czas pracy na baterii. Nowością jest też 4. generacja zegarka Apple Watch, w którym nacisk położone przede wszystkim na funkcje związane z monitorowaniem zdrowia i kondycji użytkowników.

Nowości Apple – nowy iPhone jest większy, szybszy i… droższy

Apple nie przeprowadził rewolucji, bo po prostu tego nie potrzebuje – produkty firmy sprzedają się jak ciepłe bułeczki, cały czas podbijając jej wartość rynkową. W ubiegłym roku – wzrosła ona aż o 30 proc. Przedstawiciele amerykańskiego koncernu nie muszą więc poszukiwać kolejnych przełomów technologicznych. Zamiast tego mogą skupić się raczej na szlifowaniu swoich pomysłów, niż szukaniu zupełnie nowych rozwiązań. Stąd zapewne zachowawczość, jeśli chodzi o tegoroczne premiery. Zaprezentowane podczas środowej konferencji Apple urządzenia wyposażono m.in. w bardziej wydajne i energooszczędne procesory. Nowe iPhone`y mają też czerpać z możliwości oferowanych przez rozmaite zastosowania sztucznej inteligencji. Wszystko za sprawą układu A12 Bionic, który – wedle zapowiedzi – został wyposażony w szereg funkcji wspierających wykorzystanie mechanizmów sztucznej inteligencji m.in. na potrzeby przetwarzania obrazu.

Kluczową nowością jest smartphone iPhone XS, czyli bezpośredni następca „topowego” modelu z dotychczasowej oferty Apple – iPhone’a X. Nowość nie różni się zasadniczo wizualnie od swojego poprzednika i została wyposażona w ekran o przekątnej 5,8”. Apple zapewnia, że urządzenie jest radykalnie bardziej wydajne od wszystkich poprzednich smartfonów z tej rodziny. Przedstawiciele Apple zachwalają również szereg usprawnień dotyczących działania ekranu, aparatu fotograficznego, mechanizmów związanych z obsługą rzeczywistości rozszerzonej, a także zwiększony poziom ochrony przed zalaniem. Urządzenie wyceniono na 999 USD.

Drugą nowością jest iPhone XS Max. Wyróżnia się on gigantycznymi jak na smartfon gabarytami. Urządzenie wyposażono bowiem w ekran o przekątnej 6,5 cala. iPhone XS Max jest nie tylko największym w historii, ale również najdroższym smartfonem Apple – jego podstawową wersję wyceniono na 1,099 USD.

W pierwszych komentarzach analitycy rynkowi zwracają uwagę, że wprowadzenie tak dużego smartfona do oferty firmy było niejako koniecznością. Zdaniem wielu ekspertów Apple potrzebował w ofercie urządzenia porównywalnego pod względem gabarytów z Samsungiem Galaxy Note 9. Warto jednak zauważyć, że decyzja ta jest również świadectwem pewnej niekonsekwencji – zapoczątkowanej wraz z premierą iPhone’a 6 Plus – firmy z Cupertino, która dobrze oddaje jednak zmiany zachodzące na rynku tego typu urządzeń. Przed laty Steve Jobs, jako dyrektor generalny Apple jasno deklarował bowiem, że nie widzi w ofercie firmy smartfonów większych niż 4-5 cala, ponieważ „nikt nie zechce kupować takich urządzeń”. Faktem jednak jest, że realia rynkowe się zmieniły. Co więcej, smartfon wyposażony w duży ekran jest potrzebny w ofercie Apple także, jeśli wziąć pod uwagę plany podbicia chińskiego rynku, na którym urządzenia takie są niezwykle popularne. W ten wątek wypisuje się też fakt, że iPhone XS oraz iPhone XS Max wspierają standard Dual SIM.

Ostatnią nowością Apple jest najtańsze spośród nowych urządzeń, czyli iPhone XR. To, zamknięte w aluminiowej obudowie i wyposażone w 6,1-calowy ekran urządzenie zostało wycenione na 749 USD. Rozmiarowo plasuje się ono pomiędzy iPhone’m XS a XS Max i ma m.in. nieco gorszy ekran (Technologia LCD zamiast OLED przy niższym zagęszczeniu pikseli) oraz mniej zaawansowany aparat fotograficzny.

Co istotne, najnowsze urządzenia z rodziny iPhone będą dostępne na polskim rynku jeszcze we wrześniu. Oficjalną dostępność urządzeń iPhone XS oraz iPhone Xs Max zaplanowano bowiem na 28 września 2018 roku. Z kolei iPhone XR będzie dostępny w oficjalnej dystrybucji na polskim rynku 26 października.

Podczas środowej konferencji Apple zaprezentował również najnowszą – czwartą – generację swojego inteligentnego zegarka Apple Watch. Zastosowano w nim wyraźnie większy niż w poprzednich modelach ekran oraz nowy mechanizm prezentowania treści – Watch ma teraz bardziej przystępnie i naturalnie wyświetlać użytkownikowi powiadomienia i informacje z różnych kategorii. Wyraźny nacisk położono również na funkcje związane z monitorowaniem stanu zdrowia użytkownika oraz aktywności sportowej – dodano m.in. nowy czujnik promieniowania UV, a także stale działającą funkcję monitorowania tętna i EKG. Nowością jest również bardziej wydajny procesor oraz bateria, która wystarczać ma nawet na 18 godzin normalnej pracy i sześć godzin działania podczas treningu.

Współpraca: Piotr Waszczuk

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *