BiznesRynek

Omnichannel i personalizacja najmocniej wpłynęły na branżę retail w 2023 roku

Tak wynika z ostatniego już w tym roku badania Barometr Retail, przygotowanego przez firmę doradczo-technologiczną Future Mind. Na omnichannel experience wskazało 28% ekspertów branży retail, a na personalizację 25% badanych. Wśród kanałów dystrybucji rośnie natomiast popularność marketplace. Samą sytuację branży w mijającym roku ponad połowa respondentów oceniła jako przeciętną.

Omnichannel i personalizacja najmocniej wpłynęły na branżę retail w 2023 roku

Bieżący rok jest pierwszym od 2020, który nie upłynął pod znakiem pandemii. To z kolei miało bezpośrednie przełożenie na obraz e-handlu. Sprzedaży online nie napędza już lockdown, a czynniki takie jak wysoki poziom inflacji czy dyrektywa Omnibus, studzą zapał klientów, a marketerów stawiają przed ciężkim zadaniem tworzenia zupełnie nowych strategii.

Ostatni kwartał tego roku nie przyniósł w opiniach ekspertów zmian, jeśli chodzi o to, jakie czynniki najmocniej wpływają na decyzje konsumentów. Tak jak w poprzednich edycjach, polityka cenowa otrzymała zdecydowaną przewagę głosów – wskazało na nią aż trzy czwarte respondentów. Kolejnym obszarem, w którym ankietowani byli zgodni z wynikami wcześniejszych Barometrów jest najszybciej rozwijający się kanał sprzedaży – tu ponownie retailerzy wybrali aplikację mobilną (28%).

Kanałem dystrybucji, który coraz bardziej zyskuje na znaczeniu wśród ekspertów jest marketplace – 25% z nich uznało go za najszybciej rosnący w bieżącym roku. Z kolei, prognozy przedstawione przez Strategy&Poland sugerują, że do 2027 roku sprzedaż za pośrednictwem marketplace’ów, może odpowiadać za nawet 60% całości sprzedaży w retailu. Stąd, już co czwarty przedstawiciel firm biorących udział w Barometrze Retail deklaruje, że jego organizacja zainwestowała w rozwój marketplace’u w 2023 roku.

“To, że o e- i m-commerce rozmawia się i myśli dojrzalej, jest zasługą postpandemicznej stabilizacji. Handel online sprawdził się w sytuacji kryzysowej, a teraz udowadnia swoją wartość w świecie równouprawnienia z onsite. Zastosowanie aplikacji mobilnych również wewnątrz sklepów stacjonarnych i podczas zakupów to zasługa uważności retailerów oraz szybkiego wyciągania przez nich wniosków z zachowań i preferencji klientów. Poza tym, niemałą rolę odgrywają sprawność operacyjna działów IT oraz firm doradczych i wdrożeniowych. Mimo chwilowo panicznej komunikacji postpandemicznej, nowy krajobraz retailu widzę jako harmonijny, a jego przyszłość niezwykle interesującą” – skomentował Paweł Wasilewski, Head of Solutions w Future Mind.

Omnichannel i personalizacja najmocniej wpłynęły na branżę retail w 2023 roku
Źródło: Barometr Retail Future Mind

Trendy na najbliższą przyszłość

Zważywszy na opinie ekspertów dotyczące kanału mobilnego, kolejnym krokiem w jego rozwoju zdaje się być synergia z zyskującym na popularności marketplace. Taki trend potwierdza się również w prognozach respondentów Barometru Retail. Ich zdaniem właśnie te dwa kanały będą najszybciej rosnąć w 2024 roku – odpowiednio 30 i 27% wskazań.

Eksperci biorący udział w badaniu oceniali również, jak według nich będzie wyglądać sytuacja branży w kolejnych 12 miesiącach. Niemal dwie trzecie ankietowanych zgodnie uznało, że będzie podobna do tegorocznej. Z kolei poza rozwiązaniami mobilnymi oraz marketplacem, rośnie popularność rozwiązań bazujących na AI – jak wskazują uczestnicy badania, głównie tych związanych z personalizacją (60%). Według największej grupy ekspertów branży handlowej (34%), wszystkie te działania mają za zadanie zwiększyć w nadchodzącym roku liczbę klientów.

“Wielu retailerów przyznaje, że 2023 rok stanął pod znakiem przetowarowania, wojen cenowych czy nadmiernych obniżek. Niemniej jednak, dobiegający końca czwarty kwartał to czas przemyśleń nad lekcjami z działalności w mijającym roku, niekiedy bolesnymi. Ale teraz przed nami nowe rozdanie, nowe budżety i nowe strategie, aby zdobywać nowych klientów – właśnie to definiuje jako kluczowy cel na 2024 rok najwięcej respondentów Barometru Retail” – podsumowuje Tomasz Woźniak, CEO & Partner w Future Mind.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *