BranżaCIORynek

Oracle z nową generacją usług IaaS rzuca wyzwanie firmie Amazon

Nowa generacja centrów danych Oracle ma gwarantować wyższą wydajność przetwarzania przy zachowaniu niższych, w stosunku do usług konkurencji, kosztów. Wyróżnikiem oferty Oracle ma być też kompleksowość oferty IaaS, a także wysoka wydajność i skalowalność usług oraz wbudowane w architekturę infrastruktury mechanizmy z zakresu bezpieczeństwa. W ofercie Oracle znalazły się też usługi IaaS umożliwiające łatwe uruchamianie maszyn VMware, czy kontenerów Docker.

Oracle z nową generacją usług IaaS rzuca wyzwanie firmie Amazon

Realizowanym obecnie inwestycjom w rozwój oferty oferowanego w modelu usługowym oprogramowania Oracle oraz rozwiązań na poziomie platformy chmurowej w nadchodzących miesiącach nastąpić ma agresywny rozwój funkcjonalności na poziomie modelu IaaS. Równolegle następuje modernizacja wykorzystywanych na potrzeby modelu cloud computing centrów danych Oracle.

I tak, za sprawą wdrożenia zmian na poziomie infrastruktury centrów danych Oralce w ofercie usług Infrastructure-as-a-Service koncernu znalazła się m.in. możliwość skorzystania w formie usługi z możliwości serwerów dedykowanych do przetwarzania w chmurze. Oznacza to, że Oracle staje w bezpośredniej konkurencji z innymi dostawcami usług IaaS – na czele z firmą Amazon. Według oficjalnych zapowiedzi nowe, oferowane przez Oracle usługi IaaS zapewniają one ponad 11-krotnie wyższą wydajność niż rozwiązania dostępne w ofercie Amazon Web Services i są przy tym o 20 proc. tańsze. Nowa generacja infrastruktury Oracle ma stanowić też źródło przewagi technologicznej nad firmą Amazon.

Jedną z ogłoszonych podczas tegorocznej konferencji Oracle OpenWorld nowości są usługi Bare Metal Cloud Services. Pozwalają one na wykorzystanie dedykowanych do zastosowań w modelu cloud serwerów działających w wirtualnym środowisku sieciowym. W ramach tej oferty, w formie usługi dostępne są zasoby sprzętowe, pamięć masowa, środowisko bazodanowe, a także infrastruktura VPN oraz konfigurowalne usługi sieciowe Virtual Cloud Network. Z oficjalnych informacji wynika, że pozwalają one na wykorzystanie usług Oracle Bare Metal Cloud Services w roli wysoce skalowalnego rozszerzenia dla lokalnej infrastruktury IT, przy zachowaniu maksymalnej wydajności także na poziomie sieci. Jednocześnie, za sprawą wykorzystanych na poziomie architektury rozwiązań, usługi te cechować ma wysoki poziom bezpieczeństwa.

Przeczytaj również
Equinix rozbudowuje warszawskie centrum danych

Oracle staje w bezpośredniej konkurencji z innymi dostawcami usług IaaS – na czele z firmą Amazon. Według oficjalnych zapowiedzi nowe, oferowane przez Oracle usługi IaaS zapewniają one ponad 11-krotnie wyższą wydajność niż rozwiązania dostępne w ofercie Amazon Web Services i są przy tym o 20 proc. tańsze.

W ofercie usług IaaS firmy Oracle znalazły się też usługi dedykowane do natywnej obsługi maszyn wirtualnych VMware oraz kontenerów Docker. Usługi Oracle Ravello Cloud Service zapewniać mają możliwość uruchamiania środowisk VMware bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich konfiguracji. Kompleksową obsługę kontenerów Docker wspierać mają natomiast usługi Oracle Container Cloud Service. Zdaniem przedstawicieli koncernu jest to oferta szczególnie atrakcyjna dla twórców aplikacji chmurowych.

Zapowiadany jest też systematyczny rozwój oferty usług IaaS. Mają one obejmować nie tylko wyspecjalizowane usługi przetwarzania, ale też szereg rozwiązań wspierających migrację obciążeń z lokalnych środowisk IT do chmury. Oferowane przez Oracle usługi IaaS mają być też łatwe w zakupie, konfiguracji i administracji.

Zapowiadany jest też systematyczny rozwój oferty usług IaaS. Mają one obejmować nie tylko wyspecjalizowane usługi przetwarzania, ale też szereg rozwiązań wspierających migrację obciążeń z lokalnych środowisk IT do chmury. Oferowane przez Oracle usługi IaaS mają być też łatwe w zakupie, konfiguracji i administracji. „W zakresie rozwoju oferty IaaS przyświeca nam założenie, aby pozwolić klientom wyposażonym jedynie w przeglądarkę internetową i dostęp do Internetu na tworzenie kompletnych, definiowanych programowo centrów danych” – podkreśla Thomas Kurian, wiceprezes Oracle odpowiedzialny za rozwój produktów. Ułatwieniem dla administratorów ma być, przykładowo, wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego na poziomie zadań konfiguracyjnych. Dzięki temu, według zapowiedzi, administratorzy nie będą musieli ręcznie wykonywać typowych zadań konfiguracyjnych, aby zamiast tego ograniczyć się jedynie do kontroli i ewentualnej zmiany rozwiązania zaproponowanego przez system.

Przeczytaj również
Chmura jako dojrzałe narzędzie, zwiększające bezpieczeństwo informacji i systemów IT

Jednocześnie, tuż przed rozpoczęciem konferencji OpenWorld, przedstawiciele koncernu poinformowali o przejęciu wyspecjalizowanej w rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa środowisk chmurowych firmy Palerra. Spółka ta rozwija m.in. narzędzia pozwalające automatyzować działania związane z zarządzaniem tożsamością użytkowników korzystających z różnego rodzaju aplikacji biznesowych dostarczanych w modelu cloud. Jako takie, rozwiązania Palerra znajdą najpewniej zastosowanie przede wszystkim w ramach oferty chmurowych usług aplikacyjnych Oracle.

Niezależnie jednak od deklaracji, które składa Larry Ellison, obecne udziały Oracle w rynku IaaS nie są znaczne. W pierwszym kwartale obecnego roku obrachunkowego wpływy Oracle ze sprzedaży usług IaaS sięgnęły 171 mln USD. Dla porównania, jak donosi Wall Street Journal, firma Amazon w ostatnim kwartale osiągnęła wpływy ze sprzedaży tego rodzaju usług na poziomie niemal 2,9 mld USD.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.