PracaRynek

Orange Digital Center – bezpłatne kursy programowania i szansa na rozwój kompetencji przyszłości

Ruszyła inicjatywa ​Orange Digital Center (ODC) – jej celem jest wsparcie ludzi w rozwoju kompetencji przyszłości, niezbędnych w życiu społecznym i zawodowym. ODC łączy projekty edukacji pozaformalnej Fundacji Orange. Od dziś można zgłaszać się m.in. do Szkoły Kodowania czyli na bezpłatny, profesjonalny kurs programowania połączony z doradztwem zawodowym i nastawiony na wzmacnianie umiejętności społecznych. 

Orange Digital Center – bezpłatne kursy programowania i szansa na rozwój kompetencji przyszłości

Jak wynika z danych Eurostatu, 43% Polaków w wieku 16-74 lata ma niski poziom podstawowych umiejętności cyfrowych. Tymczasem stają się one niezbędne w życiu społecznym i zawodowym, a profile zawodowe, w których są potrzebne, w 2021 roku pojawiły się już w 34% ogłoszeń o pracę, wskazuje raport Pracuj.pl pt. „Rynek Pracy Specjalistów 2021”. Co siódmy Polak w wieku 18-35 nie pracuje, nie uczy się i nie zdobywa kwalifikacji zawodowych. Ta grupa to tzw. NEETs (ang. „Not in Employment, Education nor Training”). Większość stanowią kobiety, głównie ze względu na zobowiązania macierzyńskie czy też opiekuńcze wobec rodzin.

“Dodatkowo, dla pełni rozwoju, same kompetencje cyfrowe mogą nie wystarczyć. Np. umiejętność programowania daje większe szanse w życiu zawodowym dopiero w połączeniu z umiejętnością współpracy, komunikacji, przedsiębiorczości – czyli z kompetencjami społecznymi. Razem tworzą kompetencje przyszłości. Wiemy, że zdobywanie ich jest dla wielu wyzwaniem i dlatego ruszamy z inicjatywą Orange Digital Center” – skomentował Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

Misją Orange Digital Center (ODC), które dziś wystartowało w Polsce, jest zwiększanie szans w życiu zawodowym i społecznym. Szczególnie grup, które z różnych powodów mogą mieć utrudniony dostęp do rozwoju kompetencji przyszłości lub są zagrożone wykluczeniem. Ta społeczna inicjatywa Grupy Orange, działa już w kilkunastu krajach na świecie.

Przeczytaj również
W kwietniu liczba ofert pracy dla specjalistów IT zwiększyła się o ponad 128%

ODC w Polsce łączy programy edukacji pozaformalnej Fundacji Orange: Szkołę Kodowania, FabLaby powered by Orange i Pracownie Orange. To bezpłatne kursy programowania dla młodych dorosłych, warsztaty nowoczesnego rzemiosła oraz multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, w których mieszkańcy mogą rozwijać swój potencjał. Zgodnie z założeniem Fundacji, inicjatywy te kształtują nie tylko umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. Trafiać będą też do NEETs. Siedziba ODC znajduje się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, ale projekt działać będzie w różnych miejscach w Polsce oraz online. Można już aplikować do pierwszych inicjatyw można.

Szkoła Kodowania czeka na zgłoszenia

To bezpłatny, profesjonalny kurs programowania od podstaw dla osób w wieku 18-35 lat, które poszukują nowej ścieżki zawodowej. Jak zapewniają przedstawiciele Orange, trenerzy w prosty i przystępny sposób tłumaczą zagadnienia i prezentują zadania praktyczne. Zakwalifikowane osoby będą mogły skorzystać też z konsultacji merytorycznych, spotkań z ekspertami IT, webinarów technologicznych, networkingu i inspiracji. Fundacja Orange zapewni im indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony i źródła motywacji czy poczucia satysfakcji.

Projekt daje możliwość nabycia umiejętności w ramach dwóch technologii – Java i Python (w kolejnej edycji: UX). Warsztaty odbędą się stacjonarnie w Warszawie i online. Nabór zgłoszeń na kursy trwa do 15 listopada 2022, a liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji i regulamin na www.szkolakodowania.com

“Zapraszamy do udziału w projekcie każdego, kto chciałby wejść na rynek pracy, myśli o tym żeby się przekwalifikować i rozwijać się w kierunku programistycznym. W szczególności osoby, które nie miały dotychczas możliwości zdobycia wiedzy na kierunkach związanych z informatyką. Kurs wymaga zaangażowania i systematyczności, ale daje szansę na lepszą przyszłość” – zachęca Małgorzata Kowalewska z Fundacji Orange.

Przeczytaj również
RevDeBug przygotowuje się do wejścia na rynek USA

Inne projekty 

Wraz z otwarciem ODC w Polsce ruszył także nabór zgłoszeń do nowej edycji projektów: YouthLab i MakerWoman realizowanych w kreatywnej przestrzeni FabLab powered by Orange w Warszawie. Pracownia wyposażona jest w drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronikę i maszyny do szycia, aby umożliwić ludziom nabywanie nowych kompetencji w nurcie „zrób-to-sam”.

YouthLab dedykowany jest młodym ludziom (od 16 do 25. roku życia), którzy chcą spróbować swoich sił w branży kreatywno-cyfrowej. A Maker Woman to projekt edukacyjny z zakresu nowoczesnego rzemiosła dla kobiet, w tym obywatelek Ukrainy przebywających w Polsce. Zajęcia poprowadzą edukatorzy i edukatorki Stowarzyszenia Robisz.to.

Dzięki ODC rozwinąć się ma także program Pracowni Orange. To multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach wyposażone w bezpłatny internet i nowoczesny sprzęt, z których mieszkańcy mogą korzystać w celu spotkań, integracji, udziału w kursach, warsztatach czy ciekawych wydarzeniach. Przy wsparciu Fundacji Orange Pracownie działają już od 2012 roku. Specjalnie dla mieszkańców powiatów, w których się znajdują, Fundacja udostępni kursy Szkoły Kodowania w wersji online.  Zgłaszać na nie można na www.szkolakodowania.com  Dodatkowo, w czasie otwarcia ODC zapowiedziano, że w 2023 roku Fundacja założy nowe Pracownie w kolejnych miejscowościach.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *