Branża ITRynek

Orange Polska rozbudowuje Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi

Oddanie do użytku kolejnych 900 m.kw. (w sumie jest to już 3000 m.kw.) powierzchni serwerowni w budynku F pozwoli zwiększyć możliwości ośrodka i ofertę usług ICT dla klientów komercyjnych. Orange Polska w ciągu ostatnich 11 lat zainwestował w centrum danych w Łodzi ok. 700 mln zł.

 

Orange Polska rozbudowuje Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi

Nowe serwerownie posłużą m. in. do kolokacji infrastruktury IT klientów oraz rozbudowy bazy dla usług takich jak cloud computing czy cyberbezpieczeństwo oferowanych zarówno przez Orange Polska, jak i jej spółkę zależną – Integrated Solutions.

Oprócz większej powierzchni, Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi zyska również nowoczesne systemy, które zwiększą jego efektywność energetyczną – w tym rozwiązania typu Free Cooling – przy jednoczesnym zachowaniu dostępności i bezpieczeństwa znajdujących się w nim urządzeń i zasobów. Dzięki nowym inwestycjom współczynnik efektywności energetycznej PUE (Power Usage Effectiveness) w komorze F centrum danych Orange Polska w Łodzi wynosi 1,01, podczas gdy średnia dla całego CPD to PUE na poziomie 1,25. W przypadku Free Coolingu adiabatycznego systemy chłodzenia włączają się dopiero przy ponad 30 stopniach Celsjusza na zewnątrz. Do 20 stopni Celsjusza wykorzystuje się wyłącznie powietrze z zewnątrz.

Uruchamiając kolejną część obiektu, jako jedni z pierwszych w Europie wdrożyliśmy innowacyjny system klimatyzacji bazujący na technologii Free Coolingu adiabatycznego. To w pełni ekologiczne rozwiązanie, które do chłodzenia sprzętu wykorzystuje pośrednio powietrze pobierane z zewnątrz, a w sytuacji, gdy jego temperatura jest zbyt wysoka, wykorzystuje proces odparowania wody do obniżenia temperatury powietrza. Gwarantuje to zapewnienie doskonałego środowiska pracy urządzeń – stałą temperaturę oraz wilgotność w pomieszczeniach, a dodatkowo pozwala na obniżenie zużycia energii” – wyjaśniał Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska.

Rozwój Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi (CPD Łódź) to odpowiedź spółki na coraz wyższe tempo przyrostu ilości przetwarzanych i przechowywanych danych oraz potrzebę ich właściwego zabezpieczenia. “Szacuje się, że do 2020 roku wartość rynku usług data center w Polsce wzrośnie o 60%. To konsekwencja zmian, jakie obserwujemy w ilości i sposobie przesyłania danych. Obok inwestycji w technologie światłowodowe, rozbudowa data center to kolejny obszar, w którym będziemy umacniać swoją pozycję rynkową” – mówił Mariusz Gaca, wiceprezes Orange Polska. W tym roku wartość rynku data center w Polsce to ok. 1,5 mld zł. Za 4 lata ma to być ok. 2,1 mld zł.

“Szacuje się, że do 2020 roku wartość rynku usług data center w Polsce wzrośnie o 60%. To konsekwencja zmian, jakie obserwujemy w ilości i sposobie przesyłania danych. Obok inwestycji w technologie światłowodowe, rozbudowa data center to kolejny obszar, w którym będziemy umacniać swoją pozycję rynkową” – mówił Mariusz Gaca, wiceprezes Orange Polska. W tym roku wartość rynku data center w Polsce to ok. 1,5 mld zł. Za 4 lata ma to być ok. 2,1 mld zł.

Centrum Przetwarzania Danych mieści się w lokalizacji oddalonej od centrum Łodzi i terenów zalewowych. Znajdujące się tu łącza sieciowe są chronione rozwiązaniami Orange takimi, jak DDoS Protection, Malware Protection, a systemy i infrastruktura monitorowane przez Security Operations Center i CERT Orange Polska.

Dodatkową ochronę danych zapewnia tzw. Komora Lampertza – unikalna przestrzeń, odporna na wiele rodzajów zagrożeń, np. impulsy elektroenergetyczne oraz ekstremalne temperatury. Komora jest skonstruowana tak, aby wytrzymać trzęsienie ziemi czy pożar. W sytuacji klęski żywiołowej, przez 90 minut utrzyma optymalne warunki do przechowywania danych, co zwiększa szanse na uratowanie krytycznych zasobów przed zniszczeniem. Centrum wyposażono też w nowoczesne systemy gaśnicze oraz zwielokrotnione systemy zasilania awaryjnego. Generatory prądotwórcze zapewniają moc, która wystarczyłaby na zaopatrzenie w energię elektryczną kilkudziesięciotysięcznego miasta.

Centrum Przetwarzania Danych Orange Polska w Łodzi znajduje się na państwowej liście obiektów strategicznych dla województwa łódzkiego.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *