BranżaProgramowanie

Pandemia przyspiesza cyfryzację i automatyzację biznesów

Rok 2020 wstrząsnął gospodarką i zmienił znany nam porządek rzeczy – gwałtownie przyspieszył cyfryzację przedsiębiorstw, a pracujących dotychczas w biurach pracowników wysłał na przymusowy home office. I chociaż nawet 70% firm w Polsce wskazuje, że miało problem z utrzymaniem ciągłości finansowej, niektóre z sektorów – zwłaszcza działających w obszarze innowacji, zanotowało wzrosty. Automatyzacja procesów, rozwiązania chmurowe, cyberbezpieczeństwo to dynamicznie rozwijające się obszary, w których popyt na pracownika przewyższa podaż specjalistów. Firmy operujące w branży IT mają się świetnie, tak jak ALTEN Polska, firma, która rok 2020 zamknęła z rekordowymi wynikami i zwiększeniem zatrudnienia o ponad 30%.

Pandemia przyspiesza cyfryzację i automatyzację biznesów

Sektor IT z pandemią poradził sobie lepiej niż większość branż, zarówno pod względem przychodów, jak i dynamiki zatrudnienia. Do lekkiego przestoju doszło jedynie w drugim kwartale roku. Zatrzymanych lub ograniczonych zostało wiele projektów, sytuacja wymusiła wstrzymanie podróży służbowych, co niejednokrotnie wpłynęło na realizację projektów. Chwilowo zmniejszony popyt na pracę programistów widoczny był między innymi w liczbie opublikowanych ogłoszeń o pracę, jednak ten stan nie trwał długo. Według danych Just Join IT z końcem drugiego kwartału na portalu widniały dwa tysiące ogłoszeń, a liczba ta zwiększyła się do ponad czterech tysięcy w kwartale czwartym.

Wśród aktywnie rekrutujących pracodawców znalazł się polski oddział grupy ALTEN – jednego z liderów globalnego rynku inżynieryjno-technologicznego, dostarczający rozwiązań firmom z branży IT, bankowości, automatyki przemysłowej, energetyki, motoryzacji, kolei czy lotnictwa. W 2020 roku polskie oddziały grupy ALTEN w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku zwiększyły swoje zespoły inżynierów o ponad 30%. Dziś pracuje w nich przeszło 500 osób.

Przeczytaj również
Branża IT odnotowuje wzrosty w II kwartale 2021 roku

Do naszego zespołu zatrudniliśmy przede wszystkim software developerów o różnej specjalizacji w programowaniu. .NET, iOS, Android, a także z obszaru Embedded Systems oraz testerów automatyzujących. Niezmiennie poszukujemy ekspertów specjalizujących się w automatyzacji procesów, produkcji oraz rozwiązań typu cloud, cyber security, smart home, co jest konsekwencją rosnącego zapotrzebowania projektowego w tych obszarach. Zapotrzebowanie na specjalistów działających w tych technologiach stale rośnie, szczególnie w dobie gwałtownej cyfryzacji, do której wiele firm musiało przystąpić w przyspieszonym trybie. W 2021 roku planujemy, analogicznie jak w ostatnich miesiącach, wzrost zatrudnienia utrzymujący się na wysokim poziomie.

Potrzebni eksperci do cyfryzujących się branż

Rozwiązania chmurowe i cyberbezpieczeństwo to szczególnie obiecujące kierunki dla programistów poszukujących pracy. Popyt na doświadczonych ekspertów, bo jak wskazują dane No Fluff Jobs, to im rynek pracy jest najbardziej przyjazny, nieustannie rośnie. A to między innymi z powodu wymuszonego przyspieszenia cyfryzacji w branżach, które w krótkim czasie muszą wypracować wysoce efektywne i bezpieczne rozwiązania do zdalnej obsługi swoich klientów. Jak zauważa Ewa Gumula z ALTEN Polska, największy popyt na usługi i najszybszy rozwój firma odnotowała w obszarze projektów dla sektora bankowości. Wśród klientów znalazły się firmy też które musiały jak najszybciej, przynajmniej częściowo zautomatyzować procesy wewnętrzne i produkcję. Wzrosło też i tak już wysokie zainteresowanie technologiami mobilnymi.

Zapotrzebowanie na ekspertów z dziedzin takich jak przetwarzanie danych w chmurze i cyberbezpieczeństwo będzie utrzymywało się na wysokim poziomie także w nadchodzących miesiącach. Według danych ALTEN Polska do najbardziej pożądanych specjalistów, w 2021 roku zaliczać się będą: Cloud Engineer, Cloud Architect, Cloud Security Engineer, Cloud Network Engineer. Poza tym na bardzo duże zainteresowanie ze strony pracodawców mogą liczyć: Tester Automatyzujący (Python), Java Developer oraz Embedded Software Engineer.

Przeczytaj również
Symfonia wzmacnia ofertę w obszarze rozwiązań do zarządzania i automatyzacji procesów HR

W 2021 roku ważny będzie rozwój pracowników

Pracownicy coraz częściej wybierają te firmy, które oferują elastyczne godziny pracy, czy możliwość dowolnego wyboru pozostania na home office lub pracy z biura, także w czasach po zakończeniu pandemii. Na motywację do podjęcia nowej pracy w konkretnej firmie wpływa także możliwość rozwoju i możliwość zdobycia nowych kompetencji. Według danych No Fluff Jobs, 49% poszukujących pracy w IT szuka informacji o ścieżkach rozwoju w firmie już podczas czytania ogłoszenia o pracę, a kultura organizacyjna firmy jest ważnym kryterium wyboru dla nawet 80% aplikantów.

W najbliższych miesiącach, w czasach niepewności i wahań rynkowych pracownicy mogą kierować się w stronę tych organizacji, które zapewnią im możliwość stabilnego rozwoju i realizacji ambicji bez konieczności zmiany pracodawcy. Dlatego coraz większym zainteresowaniem pracowników cieszy się model, w którym pracodawca może zapewnić pracownikowi dostęp do wielu branż i różnych projektów.

Staramy się trzymać pewnej koncepcji, która, jak wskazują dane z ostatniego roku – jest atrakcyjna, nie tylko dla inżynierów, programistów, ale także wśród osób pracujących w dziale biznesowym czy rekrutacji. Wartości ALTEN to rozwój ludzi, kultura inżynierska i zrównoważony wzrost. Na pierwszym miejscu stawiamy rozwój naszych pracowników. To ich rozwój oraz zaangażowanie decydują o realizacji pozostałych celów, jakimi są satysfakcja klientów i wyniki finansowe firmy. W 2020 roku, mimo niepewności rynkowej, uzyskaliśmy tytuł Diamenty Forbes 2021 oraz certyfikat Great Place to Work, co zdaje się potwierdzać trafność przyjętej przez nas strategii.

Przeczytaj również
Centra danych w służbie cyfryzacji

ALTEN Polska jest częścią ALTEN Group, która od 1988 roku działa w sektorze inżynieryjno-technologicznym, a dziś obecnej w 28 krajach na całym świecie. Firma pod nazwą ALTEN Polska działa na naszym rynku od 2016 roku będąc jednym z liderów zatrudnienia w miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków i Poznań. ALTEN specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań technologicznych, wdrażaniu innowacji i systemów informatycznych oraz działaniach R&D. Obsługuje klientów z branży bankowości i finansów, lotniczej, kolejnictwa, motoryzacji, energetyczną, medycynę, telekomunikację, usługi doradcze oraz automatykę przemysłową. W 2020 roku ALTEN Polska został odznaczony certyfikatem Great Place to Work oraz wyróżniony w prestiżowym plebiscycie Diamenty Forbesa 2021.

Ewa Gumula, Managing Director ALTEN Polska

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *