Rynek

PGE z umową na dostawę i wdrożenie urządzeń teletransmisyjnych w ramach Programu LTE450

PGE Systemy i PGE Dystrybucja podpisały umowę z firmą Nokia Solutions and Networks na dostawę i wdrożenie komponentów sieci teletransmisyjnej typu mobile backhaul (MBH) na potrzeby budowy sieci LTE450. W ramach podpisanej umowy Nokia będzie odpowiedzialna za dostarczenie i wdrożenie w sumie ponad 600 urządzeń w sieci teletransmisyjnej PGE.

PGE z umową na dostawę i wdrożenie urządzeń teletransmisyjnych w ramach Programu LTE450

Umowa obejmuje dostarczenie routerów i przełączników klasy IP/MPLS, źródeł synchronizacji oraz dedykowanych systemów nadzoru i zarządzania (System OSS). Nokia dostarczy urządzenia o architekturze modularnej z mechanizmami wysokiej dostępności (wyposażenie głównych punktów węzłowych zlokalizowanych
w centrach przetwarzania danych oraz dedykowanych centralnych pomieszczeniach technicznych, tzw. węzłów szkieletowych) oraz urządzenia kompaktowe przewidziane do instalacji w lokalizacjach stacji bazowych LTE450 (tzw. węzły dostępowo-agreagacyjne). Rozwiązanie, oprócz zawansowanych mechanizmów zarządzania ruchem i jakością usług QoS, zapewni także wysoki poziom cyberbezpieczeństwa. Wykonawca po zrealizowaniu prac wdrożeniowych, zobowiązany jest także świadczyć usługi wsparcia technicznego i gwarancji przez okres 10 lat.

“Sieć LTE450 jest jednym z kluczowych elementów budowania nowoczesnej energetyki przez PGE. Niezawodna i bezpieczna sieć łączności w połączeniu z opomiarowaniem sieci zapewni stały, bieżący obraz funkcjonowania sieci dystrybucji energii. Pozwoli to na natychmiastową reakcję na występujące w sieci zdarzenia i skrócenie czasu wykrycia i usuwania awarii. A cyfryzacja, której niezbędnym elementem jest sieć LTE, przyspieszy obsługę klientów oraz umożliwi oferowanie im nowych usług” – skomentował Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Sieć teletransmisyjna jest istotnym elementem w architekturze budowanego systemu LTE450. Jest niezbędna do integracji centralnych komponentów LTE (sieć rdzeniowa CORE LTE) z radiowymi urządzeniami nadawczo-odbiorczymi instalowanymi na stacjach bazowych w terenie (RAN, urządzenia radiowe odpowiadające za zapewnienie zasięgu w paśmie 450 MHz). Wdrażane w ramach umowy z Nokią urządzenia mają za zadanie zapewnić, za pośrednictwem zasobów infrastrukturalnych PGE, transmisję danych pomiędzy komponentami CORE i RAN z uwzględnieniem możliwości priorytetyzacji ruchu w zależności od typów realizowanych usług.

“Systemy IP/MPLS budowane przez Nokia są niezawodnymi i rozwojowymi rozwiązaniami najwyższej klasy, doskonale spełniającymi oczekiwania PGE w zakresie budowy nowoczesnej, wydajnej i bezpiecznej sieci. Nasze doświadczenia w obsłudze operatorów energetycznych na całym świecie pokazują, że IP/MPLS jest dobrze ugruntowaną technologią spełniającą wysokie wymagania sieci technologicznych OT i systemów komunikacji krytycznej w branży. Z niecierpliwością czekamy na wsparcie PGE w osiągnięciu jej strategicznych celów i przyczynieniu się do sukcesu polskiej infrastruktury sieci energetycznej” – podsumował Dirk Lewandowski, wiceprezes Nokia Enterprise na Europę Środkowo-Wschodnią.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *