Programowanie

Plany Ericsson w Polsce po zakończeniu fuzji z Ericpol

Z Pawłem Szczerkowskim, dyrektorem Centrum R&D Ericsson w Polsce – który powstał w związku z przejęciem przez Ericsson polskiej firmy Ericpol – rozmawiamy o planach rozwoju ośrodków w Łodzi i Krakowie; współpracy z polskimi uczelniami oraz projektach, nad którymi pracują polscy specjaliści w tym takich technologii, jak 5G i IoT.

Plany Ericsson w Polsce po zakończeniu fuzji z Ericpol

Jaką pozycję i rolę mają nowe ośrodki badawczo-rozwojowe Ericssona w Krakowie i Łodzi? Łącznie – wraz z firmą Ericpol – przejęli Państwo ok. 2000 inżynierów. Czy to obecnie największe tego typu ośrodki firmy na świecie?

Polska – w strukturach Ericssona – to jeden z najsilniejszych ośrodków na świecie. Jeśli chodzi o dział R&D jesteśmy na drugiej pozycji, po ośrodku w Szwecji. Po połączeniu z Ericpolem, Ericsson stał się też jednym z największych graczy ICT w Polsce. Mamy świetne perspektywy rozwoju w Polsce. Łącznie w Polsce pracuje już ok. 3000 osób. Co ważne, w naszym kraju rozwijane są wszystkie kluczowe technologie. Jako część globalnego działu R&D pracujemy nad rozwiązaniami 2G, 3G, 4G i 5G.

Co ważne, akwizycja Ericpola to inwestycja w przyszłość. Chcemy, aby ośrodki w Łodzi i Krakowie rosły zarówno pod względem skali działania, jak i odpowiedzialności. Najbardziej istotna zmiana, która dokonała się po przejęciu Ericpola przez Ericssona to właśnie dostęp do wszystkich projektów, nad którymi pracuje szwedzka centrala. Z tym wiążą się oczekiwania, że polscy specjaliści będą wnosić coraz większy wkład w powstające u nas technologie i rozwiązania. Dostajemy coraz ważniejsze projekty do realizacji. Dotyczy to także projektów u największych klientów Ericssona w Polsce. Mam marzenie, aby za kilka lat największe firmy technologiczne przyjeżdżały do Polski, aby zapoznać się z tym, co robimy.

Przeczytaj również
Które specjalizacje IT są obecnie najbardziej pożądane na rynku?

Coraz więcej projektów to setki nowych osób w naszych ośrodkach R&D w Polsce. Tylko w 2017 roku tworzymy kilkaset nowych pozycji. Nie ograniczamy się jednak wyłącznie do specjalistów IT z wyższym wykształceniem. Mamy np. program szkoleń z języków programowania skierowany do osób wykluczonych z rynku pracy. To osoby, które są zdeterminowane, aby zmienić swoją trudną sytuację na rynku pracy. Zachęcamy też do podejmowania zawodów technicznych kobiety. Mamy specjalne programy dla pań chętnych do pracy w ICT.

Nad jakimi nowymi rozwiązaniami pracują specjaliści w centrach R&D Ericssona w Łodzi i Krakowie?

Przede wszystkim są to rozwiązania typu Radio Systems, a więc – poza wspomnianymi już wyżej technologiami bezprzewodowymi 2G, 3G, 4G, LTE i 5G – także produkty dedykowane sieciom IoT. Poza technologiami bezprzewodowymi, zajmujemy się także rozwojem produktów dla strategicznych kierunków rozwoju Ericssona. Są to produkty przeznaczone dla konkretnych branż, w tym z sektorów utilities i bezpieczeństwa publicznego.

Coraz więcej projektów to setki nowych osób w ośrodkach R&D Ericssona w Polsce. Tylko w 2017 roku tworzymy kilkaset nowych pozycji. Nie ograniczamy się jednak wyłącznie do specjalistów IT z wyższym wykształceniem. Mamy np. program szkoleń z języków programowania skierowany do osób wykluczonych z rynku pracy. To osoby, które są zdeterminowane, aby zmienić swoją trudną sytuację na rynku pracy. Zachęcamy też do podejmowania zawodów technicznych kobiety. Mamy specjalne programy dla pań chętnych do pracy w ICT.

Rozpoczęliśmy niedawno – wspólnie z centralą – prace nad rozwiązaniami dla rynku energetycznego. Warto dodać, że od 3 lat w Ericssonie działa nowa organizacja – Industry & Society. I&S to najszybciej dziś rozwijająca się część naszej organizacji. Dział ten pracuje nad rozwiązaniami dla sektorów utilities, publicznego, służby zdrowia czy automotive. W tym ostatnim sektorze specjalizował się dotąd Ericpol. Po zakończeniu fuzji obsługa tego segmentu rynku została przejęta przez Ericsson.

Przeczytaj również
Seniorzy niwelują cyfrową lukę pokoleniową – nawet 81% z nich codziennie przegląda internet

Wspomnieli Państwo, że w Polsce rozwijane sa rozwiązania dla sieci 5G…

Ericsson jest intensywnie zaangażowany w program 5G dla Polski. Chociażby wspólnie z Politechniką Warszawską pracujemy nad programem 5G Autonomous IoT Slicing, działamy ze start-up’ami w Polsce. Jest to część naszej inicjatyw w szerszym programie „5G for Europe”. Oba programy mają doprowadzić do opracowania nowych sposobów użycia sieci komórkowych. Rok 2020, kiedy sieci piątej generacji mają zacząć funkcjonować komercyjnie w Europie jest właściwie tuż za progiem.

Sieci 5G pozwalają m.in. na tzw. Network Sliceing. W zależności od tego, jaki segment rynku będzie korzystał z danej technologii, to sieć będzie dostosowywać się do jego potrzeb. Przykładowo w telemedycynie szybkość przesyłu danych nie jest tak istotna, jak stabilność połączenia np. w trakcie przeprowadzanego, zdalnego zabiegu chirurgicznego. Z kolei systemy zarządzania ruchem w miastach, czy sterowania autonomicznymi pojazdami wymagają działania w czasie rzeczywistym, a więc bardzo szybkich sieci. Sytuacja na drogach zmienia się bowiem w sposób dynamiczny.

W przypadku rozwiązań dla sieci piątej generacji /5G/ i IoT współpracujemy także z polskimi start-up’ami. Przedstawicieli ich zaprosiliśmy niedawno na spotkania do Warszawy z operatorami. Sporą grupę start-up’ów przywiózł ze sobą prezydent Duda do Ericsson Experience Center w trakcie swojej wizyty w Sztokholmie. Teraz pracujemy nad dopasowaniem start-up’owych pomysłów do zapotrzebowania operatorów i ISP.

Czy Politechnika Warszawska jest jedyną uczelnią, z którą współpracuje Ericsson?

Oczywiście, że nie. Przy innych projektach współpracujemy także z Politechniką Łódzką czy krakowską AGH. Właśnie ogłosiliśmy światu współpracę przy studenckim projekcie AGH Solar Boat. W 2016 roku mieliśmy z kolei letni program stażowy dla 200 studentów z całej Polski. W tym roku planujemy przyjęcie na staże 380 studentów.

Przeczytaj również
Programista junior zarobi średnio 8,7 tys. zł, ale niektórzy mogą liczyć nawet na 20 tys. zł

Wspólnie z Politechniką Warszawską pracujemy nad programem 5G Autonomous IoT Slicing, działamy ze start-up’ami w Polsce. Jest to część naszej inicjatyw w szerszym programie „5G for Europe”. Oba programy mają doprowadzić do opracowania nowych sposobów użycia sieci komórkowych. Rok 2020, kiedy sieci piątej generacji mają zacząć funkcjonować komercyjnie w Europie jest właściwie tuż za progiem.

W jaki sposób dokonał się proces integracji Ericpola z Ericssonem w Polsce?

1 lutego 2017 zakończył się proces prawny związany z fuzją. Ericpol połączył się z Ericsson Sp. z o.o. Dziś jest to jedno przedsiębiorstwo. Poziom skomplikowania organizacyjnego tej transakcji nie był wysoki. Trzeba pamiętać, że znacząca część kadry Ericpola pracowała na rzecz Ericssona. Po zakończeniu fuzji dokonujemy jednak zmian większość procesów i procedur, a także rozwiązań IT dopasowując je do standardów w Ericssonie. Zmieniła się oczywiście także marka i wizerunek firmy.

Ericpol miał także centrum R&D na Ukrainie. Co się stało z tamtejszym ośrodkiem?

Dalej istnieje we Lwowie i z punktu widzenia operacyjnego jest częścią polskiej organizacji…

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 thoughts on “Plany Ericsson w Polsce po zakończeniu fuzji z Ericpol”

  1. My tu gadu-gadu, a wspomniani specjaliści uciekają z firmy w ekspresowym tempie. Może warto pochwalić się ilu to już uciekło od początku roku? 300? A może już 400?
    Brak perspektyw rozwoju, zamrożone płacę i awanse, betonowa struktura. Dzialajcie tak dalej, do końca roku wszystko się zawinie…

  2. Hmmm
    Piekny artykuł, tylko mało informacji ile osób zostało zwolnionych, oraz ile odeszło dobrowolnie po przejęciu. Jeżeli kogoś nie interesuje fakt wymiany 300 doświadczonych pracowników na 400 studentów bez doświadczenia to możemy śmiało mówić o wzroście i rozwoju Ericssona!