Sztuczna inteligencjaProgramowanieRynek

Dlaczego Java wciąż jest na topie?

Według najnowszych danych TIOBE Index, z lutego 2024 roku, Java była czwartym z najbardziej popularnych języków programowania. Ceniona jest za stabilność i skalowalność oraz uniwersalność w tworzeniu różnorodnych aplikacji. Java jest naturalnym wyborem w przypadku produktów przeznaczonych na różne platformy uruchomieniowe, ze szczególnym naciskiem na integrację w środowisku chmurowym. Jest też jednym z głównych języków związanych z procesem wytwarzania rozwiązań AI.

Dlaczego Java wciąż jest na topie?

Najlepszym sposobem na zmierzenie przydatności Javy dla współczesnego programisty jest przyjrzenie się danym płynącym z rynku pracy. Jak wskazuje najnowszy raport No Fluff Jobs, w 2023 roku znajomość Javy była wymagana w 19,39% ogłoszeń o pracę dla programistów. Pod tym względem wyprzedza ją tylko SQL. Co więcej, dobra znajomość tego języka pozwala znaleźć się w czołówce najlepiej zarabiających specjalistów i specjalistek IT.

Chmura to podstawa

Automatyzacje, która obecnie są stosowane w większości dużych firm – niezależnie od branży – opierają się w dużej mierze na rozwiązaniach chmurowych. Wiele firm optuje za korzystaniem z chmur publicznych, natomiast te, które z różnych powodów nie decydują się na takie rozwiązanie, inwestują w chmury prywatne. Dużą popularnością cieszy się również model hybrydowy, który łączy zalety obu tych podejść. We wszystkich wymienionych scenariuszach Java znajduje swoje zastosowanie.

“Coraz bardziej popularne staje się również tworzenie mikrousług w chmurze. Z racji posiadania narzędzi o rozbudowanej dokumentacji, ogromnych możliwościach oraz prostej konfiguracji wstępnej jak np. Spring Boot, ekosystem Javy jest jednym z naturalnych wyborów. Bogata lista integracji z różnymi technologiami takimi jak systemy kolejkowe czy bazy danych, sprawia że w ramach konkretnych projektów możliwa jest bezproblemowa praca przy użyciu uznanych na rynku rozwiązań” – komentuje Dawid Paluchowski, Starszy Inżynier Oprogramowania w Capgemini Polska.

Java i AI

Jak pokazuje raport Capgemini pt. “Wykorzystanie wartości generatywnej sztucznej inteligencji: najważniejsze przypadki użycia w różnych branżach”, AI to jeden z tych tematów, które już teraz są mocno dyskutowane nawet przez 96% zarządów firm. Jednak, aby rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji przynosiły realne korzyści dla biznesu, potrzebne jest ich umiejętne wdrożenie.

Obok Pythona oraz C++, Java jest jednym z głównych języków związanych z procesem wytwarzania rozwiązań AI. Z racji wspierania technologii takich jak Apache Hadoop czy Apache Spark, ekosystem Javy zawsze był związany z etapem zbierania i przygotowania danych, które następnie brały w udział w uczeniu maszynowym.
Istnieje też rosnąca liczba bibliotek oraz rozwiązań pozwalających na pracę z sieciami neuronowymi w Javie,
z których na pierwszy plan wybijają się Deeplearning4J czy prężnie rozwijające się projekty takie jak DLJ oraz Tribuo.

Java cieszy się również aktywną społecznością, co sprzyja wymianie wiedzy i doświadczeń. Duże grono użytkowników języka oraz długa historia użycia sprawia, że nowe metody generowania kodu za pomocą rozwiązań AI mogą znaleźć swoje zastosowanie w świecie Javy. Otworzy to nowe możliwości wydajnej pracy oraz przyspieszy rozwój standardu języka. Stabilność i bezpieczeństwo, będące znakami rozpoznawczymi Javy, czynią ją preferowanym wyborem w systemach, takich jak aplikacje finansowe czy systemy zarządzania danymi. Java daje programistom i programistkom możliwość wytwarzania rozwiązań przenośnych, zdolnych do łatwej współpracy z szeroką gamą technologii. Jest to niezwykle ważne w skomplikowanych projektach z wykorzystaniem AI, gdzie integracja różnorodnych modułów i usług ma kluczowe znaczenie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 thoughts on “Dlaczego Java wciąż jest na topie?”

  1. Młodych ludzi przeraża zawiłość javy wolą pythona, go lub typescript. Młodzi ludzie są leniwi i wygodni, a java nie jest przyjemnym językiem, jest młodsza od pythona ale pisze się ją średnio. Projekty w javie są ogromne i przestarzałe dalej na javie 8 i javie 11.

  2. Ja też nie wiem, jest dużo łatwiejszy języków: kotlin, swift, scala, c#, go teraz szybki backend pisze się w rust, zig. Tworzenie maszyny wirtualnej w c/c++ jest trudne i marnuje się czas programistów. Ponieważ trzeba napisać te wirtualne maszyny na wszystkie architektury procesorów. Dlatego najwięcej błędów w pamięci jest w c, php i javie.