CyberbezpieczeństwoPolecane tematy

Polacy wygrali NATO TIDE Hackathon

Zwycięzcą NATO TIDE Hackathon w 2023 zostali Coddiers – drużyna złożona z programistów RCI Bydgoszcz i WAT. Po raz trzeci największy konkurs projektowo-programistyczny NATO odbył się w Polsce.

Polacy wygrali NATO TIDE Hackathon

Polska drużyna Coddiers została zwycięzcą całego hakathonu, a także jednego z trzech zadań.

Członkowie Coddiers to absolwenci studiów wojskowych Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej z roku 2022. Obecnie dwóch służy w jednostce RCI Bydgoszcz podporządkowanej Dowództwu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DK WOC) a dwóch w Wydziale Cybernetyki WAT.

Challenge, w którym zwyciężyli Coddiers, polegał na opracowaniu koncepcji nawigacji wizualnej małych bezzałogowych statków powietrznych. W pozostałych zadaniach organizatorzy oczekiwali dostarczenia analizatora dezinformacji oraz kokpitu interoperacyjności. Tam pierwsze miejsca zajęły zespoły z Ukrainy i z Niderlandów.

Zadanie Analytics Dashboard for Interoperability (Pulpit nawigacyjny Analytics dla interoperacyjności) polegało na sformułowaniu wskaźników i zademonstrowaniu interaktywnego kokpitu nawigacyjnego, który śledzi ulepszenia w zakresie interoperacyjności federacyjnej na podstawie oczyszczonych danych zebranych z poprzednich zdarzeń CWIX w celu zapewnienia wglądu w interoperacyjność do problemów z wieloma domenami.

Wyzwanie Disinformation Analyser (Narzędzie do analizowania dezinformacji) zostało opracowane przez DKWOC. Celem było zaproponowanie narzędzia do analizy treści, zdolnego do monitorowania kanałów informacyjnych za pomocą mediów społecznościowych i monitorowania komunikatorów. Uczestnicy byli zachęcani do wdrożenia Al do analizy kontekstowej języka naturalnego i wykorzystania innych metod używanych w analizie semantycznej.

Zadanie Small UAV Visual Navigation Concept Development (Opracowanie koncepcji nawigacji wizualnej małych bezzałogowych statków powietrznych) polegało na opracowaniu narzędzia pozwalającego zapewniać informacje na temat sytuacji operacyjnej i taktycznej.

Przeczytaj również
Medicover: cyfrowe przyśpieszenie post-COVID-19

Gospodarzem konkursu było Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, natomiast organizatorem jest NATO ACT – celem hackathonu jest wspieranie transformacji cyfrowej Sojuszu. Poprzednio NATO TIDE Hackathon odbył się w Polsce w latach 2016 i 2019. Polskie zespoły wielokrotnie zajmowały w zawodach czołowe lokaty i wygrywały w wybranych przez siebie zadaniach.

W trwających pięć dni zawodach (od 20 do 24 lutego) udział wzięło 26 zespołów z 15 państw (łącznie ponad 100 osób) – Belgii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Indii, Włoch, Litwy, Niderlandów, Norwegii, Rumunii, Hiszpanii, Turcji, USA oraz z Ukrainy, która jest partnerem wydarzenia (hackathon był pierwotnie zaplanowany na listopad ub. roku w Kijowie). Polska wystawiła 5 zespołów: drużyny DKWOC, Wojskowej Akademii Technicznej (2 zespoły), Akademii Wojsk Lądowych oraz zwycięski wspólny zespół WAT i RCI Bydgoszcz.

Zwycięskie rozwiązania zostaną zaprezentowane podczas wiosennej edycji konferencji TIDE Sprint. Oba te przedsięwzięcia wraz z odbywającymi się w Polsce ćwiczeniami interoperacyjności CWIX (Coalition Warrior Interoperability eXploration, eXperimentation, eXamination, eXercise) wchodzą w skład projektu Interoperability Continuum prowadzonego przez Dowództwo ACT.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *