Rynek

Polak zwycięzcą Intel AI Global Impact Festival

Intel ogłosił laureatów trzeciej edycji corocznego konkursu w ramach Intel AI Global Impact. Wśród nich znalazł się młody Polak – jest nim Maciej Jałocha, tegoroczny absolwent Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie. Zwycięskim projektem Macieja jest „Straighten-Up”, rozszerzenie do przeglądarki pomagające użytkownikom zachować poprawną postawę w trakcie korzystania z komputera.

Polak zwycięzcą Intel AI Global Impact Festival
Maciej Jałocha Źródło: Intel

Asystent „Straighten-Up” za pomocą algorytmów AI analizuje sposób, w jaki użytkownik siedzi przed ekranem. Jeśli wykryje, że się garbi, automatycznie rozmywa obraz na monitorze.

“Czuję wdzięczność, że moja praca została doceniona po sporym wysiłku, zostałem tak wyróżniony pierwszy raz. Nie spodziewałem się tego. To dodało mi wiary we własne siły i zachęciło do dalszego rozwoju w obszarze AI i kontynuacji pracy nad projektem. Dziękuję osobom, które mnie wsparły. Cieszę się, że mogłem reprezentować Polskę” – powiedział Maciej Jałocha.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele nowego pokolenia twórców – przyszli programiści, którzy przy wsparciu specjalistów z branży i liderów akademickich, pracowali nad rozwiązywaniem rzeczywistych problemów za pomocą sztucznej inteligencji. W konkursie AI Creators zrealizowanym w ramach tegorocznego festiwalu wzięli udział uczniowie i studenci z 26 krajów. Projekty były ocenianie na podstawie tego, jak dobrze odnosiły się do potencjalnych zagrożeń i jak sobie z nimi radziły.

„Jestem pod nieustającym wrażeniem młodych specjalistów, którzy rozumieją potencjał AI w czynieniu dobra. Cieszę się, że mogę uhonorować tegorocznych zwycięzców. To od nich uzależniony jest sukces technologii przyszłości, ponieważ ucieleśniają oni cel firmy Intel, jakim jest poprawa jakości życia wszystkich mieszkańców naszej planety” – skomentował Pat Gelsinger, CEO w Intel.

Przeczytaj również
Asseco Poland z dobrymi wynikami za I półrocze 2020 roku

W ramach ogólnoświatowego konkursu uczestnicy rywalizowali o nagrody pieniężne, certyfikaty, laptopy i wsparcie mentorskie o łącznej wartości ponad 500 000 dolarów.

Oto lista laureatów nagrody Global Award w dziedzinie AI Impact Creator:

W grupie wiekowej od 13 do 17 lat:

1. System śledzenia ruchu gałek ocznych do komunikacji z pacjentami z ALS (Brazylia), Laura Jeronimo, Pedro Costa, Raissa Daloia: przystępny cenowo system komunikacji, który wykrywa ruchy gałek ocznych w celu zaznaczania znaków wyświetlanych na ekranie, umożliwiając tym samym komunikację pacjentom o niskiej sprawności ruchowej.

2. Oparta na AI platforma wspierania pozycji kobiet w dziedzinach nauki, technologii, inżynierii i matematyki (Indie), Yash Yadav: platforma edukacyjna oparta na sztucznej inteligencji, której zadaniem jest przezwyciężenie różnic między płciami w naukach ścisłych i rozwijanie związanych z nimi pasji u dziewcząt.

3. Melody of Fingers (Chiny), Shiyu Chu, Tianyi Liu, Jingyan Li: aplikacja dla osób uczących się języka migowego, która rejestruje ruchy użytkowników, testuje ich stopień opanowania języka i udostępnia informacje zwrotne w czasie rzeczywistym.

W grupie wiekowej powyżej 18. roku życia:

1. Straighten-Up Asystent wyprostowanej postawy ciała (Polska), Maciej Jałocha: rozszerzenie do przeglądarki, które pomaga użytkownikom zachować zdrową postawę podczas korzystania z komputera, delikatnie rozmywając widok, gdy wykryje, że użytkownik się garbi.

2. Wykorzystanie AI do pomocy pszczołom bezżądłym (Kostaryka), Nicolle Daniela Gamboa Mena, Melanie Espinoza Hernández, Mariana Acuna Cordero: zestaw algorytmów i rozwiązań sprzętowych, który opiera się na technikach systemów wizyjnych w celu łatwego wykrywania nieznanych gatunków lub takich, które są zagrożone w wyniku zmian w ekosystemie.

Przeczytaj również
Rozstrzygnięto konkurs IBM Watson AI XPRIZE - 3 mld dolarów nagrody dla technologii opracowanej przez Zzapp Malaria

3. Cyfrowy model miasta oparty na AI (Malezja), Joo Kiat, Cajun Ka Joon Tai, Rohit Thomas: wirtualna replika umożliwiająca operatorom kompleksowy przegląd miejskiego systemu zarządzania kryzysowego – od gromadzenia danych po reagowanie – aby ratować życie niezliczonej liczby osób, minimalizować straty społeczne i ograniczać skalę odpadów z tworzyw sztucznych.

Nagrody za rozwiązania promujące dostępność:

1. Robotyczne zwierzę asystujące wspierane przez AI (USA), Kevin Vo, Larry Le, Ryan Huynh: robotyczny pies przewodnik, który wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby pomóc niedowidzącym użytkownikom poruszać się po zróżnicowanych terenach, dzięki czemu stanowi alternatywę dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na korzystanie z psa przewodnika.

2. Droga do domu (Singapur), Meiyu Huang: rozwiązanie wykorzystujące nowatorskie technologie, takie jak rzeczywistość rozszerzona, wewnętrzne systemy pozycjonowania i aktywowane głosem programy typu asystent, aby umożliwić osobom z demencją pewniejsze i bardziej niezależne poruszanie się po swoim otoczeniu.

3. BRINL – interaktywna nauka alfabetu Braille’a (Tajlandia), Teerapat Sardsud, Roryon Wannapraserd, Phachara Phuansup: rozwiązanie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawy jakości nauki alfabetu Braille’a u osób z wadami wzroku, a jednocześnie promuje umiejętność posługiwania się alfabetem Braille’a i zapewnia użytkownikom dostęp do informacji.

Oprócz nagrodzenia zdolnej młodzieży, uhonorowani zostali także mentorzy. Jedną z osób, które zdobyły globalną nagrodę, jest Edyta Kowalska, nauczycielka z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie. Wyróżniono ją tytułem najlepszej edukatorki w zakresie AI.

Przeczytaj również
Programista junior zarobi średnio 8,7 tys. zł, ale niektórzy mogą liczyć nawet na 20 tys. zł
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *