Branża ITBiznesRynek

Polski Ład: Zakup używanego sprzętu jeszcze mniej opłacalny

Wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu zmienił się ważny przepis określający sposób amortyzacji wprowadzonego do działalności, używanego wcześniej sprzętu. W efekcie przedsiębiorcy decydujący się na zakup używanych urządzeń zapłacą wyższe podatki, gdyż zmniejszą się ich koszty uzyskania przychodu. Eksperci zauważają, że w myśl obecnych przepisów odpisy amortyzacyjne od używanych sprzętów czy samochodów wprowadzonych do majątku firmowego są naliczane na podstawie ich aktualnej wartości rynkowej, a nie, jak dotychczas, ceny zakupu. Sprawi to, że odpisy zmniejszą się nawet o połowę.

Polski Ład: Zakup używanego sprzętu jeszcze mniej opłacalny

Przepisy obowiązujące do końca 2021 wskazywały, że zakupiony sprzęt, także używany, można było amortyzować po cenie zakupu. „Wyobraźmy sobie, że podatnik w roku 2016 kupił samochód o wartości 80 tys. zł, który z czasem postanowił wprowadzić do działalności, aby realizować usługi związane z uzyskaniem przychodu. Jeśli założył działalność jeszcze w grudniu 2021 r. i wtedy dokonał wprowadzenia samochodu do majątku, mógł ująć go w ewidencji środków trwałych po wartości jego zakupu z roku 2016. Przedsiębiorca mógł więc amortyzować ten samochód od pełnej wartości 80 tys. zł” – wyjaśnia Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Od bieżącego roku przepisy jednak się zmieniają. W przypadku wprowadzenia do środków trwałych prywatnego sprzętu, który był używany wcześniej, za podstawę amortyzacji uważa się cenę nabycia – nie wyższą jednak od wartości rynkowej środka trwałego. Co to oznacza w praktyce? „Podatnik, który pięć lat temu nabył auto za kwotę 80 tys., zł jeszcze do końca 2021 mógł je wprowadzić do ewidencji środków trwałych w tej cenie i od niej dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Od 1 stycznia 2022 r. podatnik ma obowiązek sprawdzić, ile ten samochód jest warty w dniu wprowadzenia go do działalności, czyli wycenić po cenie rynkowej” – tłumaczy Piotr Juszczyk. Jeśli przyjąć, że wartość samochodu użytkowanego przez 5 lat spadła o połowę i wynosi obecnie 40 tys. zł, to przedsiębiorca będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych tylko od tej kwoty, a nie od wartości zakupu.

Przedsiębiorcy, którzy chcą założyć własny biznes, albo prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, często w ramach oszczędności wprowadzają do firmy majątek prywatny. „Wielu początkujących przedsiębiorców po prostu nie stać na zakup nowego sprzętu, w związku z tym decyduje się na przekazanie go z majątku prywatnego do firmowego. Dotyczy to np. komputerów, telefonów czy też samochodów” – wskazuje Piotr Juszczyk. “W mojej ocenie przepisy wprowadzone w Polskim Ładzie są w tym zakresie niesprawiedliwe, bowiem przedmioty używane wcześniej prywatnie nigdy nie były amortyzowane. W związku z tym odpisy amortyzacyjne w ramach działalności powinny być dokonywane od kwoty zakupu, a nie od wartości w momencie wprowadzenia ich do jednoosobowej działalności gospodarczej” – dodaje.

Biorąc pod uwagę wejście w życie nowego przepisu, wprowadzenie do majątku firmowego używanego sprzętu stanie się nieopłacalne. Będzie to szczególnie niekorzystne w przypadku tych urządzeń, które bardzo szybko tracą na wartości – przykładowo, komputerów osobistych. Bardziej opłacalny może stać się zakup nowych urządzeń i amortyzowanie ich po cenie zakupu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Polski Ład: Zakup używanego sprzętu jeszcze mniej opłacalny”