Rynek

Polski Leopard usprawni przetwarzanie danych w przestrzeni kosmicznej

W ramach projektu realizowanego przez firmę Global Spatial Technology Solutions (GSTS) dla Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA), wykorzystany zostanie Leopard – rozwiązanie opracowane przez specjalistów firmy KP Labs z Gliwic, zapewniające przetwarzanie danych już na orbicie. Komputer zostanie także zamontowany w budowanym przez polską spółkę satelicie Intuition-1.

Polski Leopard usprawni przetwarzanie danych w przestrzeni kosmicznej

Wspomniany projekt realizowany w ramach programu rozwoju technologii kosmicznej CSA polegał będzie na opracowaniu technologii wykorzystującej wizję komputerową i sztuczną inteligencję dla podejmowania lepszych decyzji podczas operacji w przestrzeni kosmicznej (takich jak np. lądowniki badawcze, łaziki, robotyka lub systemy obserwacji Ziemi).

„To wielka przyjemność być częścią tego projektu i móc wesprzeć GSTS naszym produktem. Przetwarzanie danych na orbicie stanowi przełom w dotychczasowym podejściu do analizy informacji. Stawiane przed zespołem KP Labs zadanie, polegające na przetestowaniu i adaptacji głębokich sieci neuronowych, niewykorzystywanych dotychczas w przestrzeni kosmicznej, umożliwi ich implementację w ramach jednostki obliczeniowej Leopard oraz pozostałej infrastruktury” – powiedział Michał Zachara, dyrektor operacyjny KP Labs. „Wierzę, że rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji wspomogą eksplorację kosmosu, w której autonomia poszczególnych rozwiązań pozwoli w przyszłości radzić sobie z coraz większą złożonością scenariuszy i odkrywać tajemnicze światy”.

Wizja komputerowa obejmuje automatyczną ekstrakcję, analizę i zrozumieniu informacji pozyskanych z obrazów cyfrowych. Dzięki zastosowaniu uczenia maszynowego można znacznie usprawnić i zoptymalizować proces ekstrahowania istotnych informacji, szybciej i dokładniej niż jest w stanie zrobić to człowiek – wskazują specjaliści GSTS. Dokładność i aktualność informacji stanowi natomiast klucz do eksploracji przestrzeni kosmicznej, jednego z najbardziej ekstremalnych środowisk jakie można sobie wyobrazić.

„Ten wkład umożliwi GSTS rozszerzenie zakresu rosnących możliwości AI na sektor kosmiczny, w celu wsparcia procesu podejmowania decyzji w oparciu o te same techniki, które stosujemy obecnie w obszarze morskim, umożliwiając wykrywanie, rozpoznawanie i przewidywanie danych zjawisk” – stwierdził Richard Kolacz, dyrektor generalny GSTS. „Odzwierciedleniem zastosowanej technologii jest przykład umieszczenia na orbicie instrumentu optycznego, pełniącego rolę oczu, i komputera stanowiącego jego mózg, umożliwiającego natychmiastowe podjęcie decyzji w czasie rzeczywistym, bez konieczności przekazywania wszystkich danych na Ziemię. Jest to pierwszy krok w rozwoju prawdziwie autonomicznego potencjału kosmicznego” – dodał.

Gliwicka KP Labs, działająca w sektorze technologii kosmicznych, buduje również satelitę Intuition-1, która dzięki innowacyjnym rozwiązaniom z zakresu sztucznej inteligencji i specjalnie przygotowanemu komputerowi pokładowemu ma zautomatyzować proces pozyskiwania zdjęć na orbicie. Zdjęcia te nie będą przesyłane na Ziemię do obróbki, ale będą analizowane na pokładzie satelity, co ma istotnie przyspieszyć cały proces pozyskiwania informacji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *