Branża ITRynek

Polski rynek Big data pnie się w górę

Mimo kryzysu pandemicznego i ekonomicznego, polski rynek danych odnotuje w tym roku rekordową wartość wyceny. Jak wskazuje najnowszy raport Global Data Market Size, przygotowany przez Cloud Technologies, wydatki na cyfrowe informacje wyniosą nad Wisłą 32,1 mln USD. Oznacza to wzrost o 17,5% rdr. Obiecujące są również prognozy na 2021 rok – autorzy raportu szacują wartość rynku Big data na blisko 40 mln USD.

Polski rynek Big data pnie się w górę

W porównaniu z innymi europejskimi państwami to wynik plasujący Polskę w połowie stawki, pomiędzy skrajnie wstrzemięźliwym gospodarkami, jak Rumunia (4 mln USD), Węgry (0,9 mln USD) czy Bułgaria (0,2 mln USD), a informacyjnymi pionierami, do których należy między innymi Wielka Brytania (3 064,2 mln USD), Francja (912,5 mln USD) czy nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy (826,3 mln USD) – czytamy w badaniu.

“Nie da się ukryć, że zaangażowanie w nowe technologie w biznesie, szczególnie te ukierunkowane na wspieranie sprzedaży, związane jest z potencjałem nabywczym danego społeczeństwa. Jak wynika z najnowszego raportu GfK Purchasing Power Europe 2020, który porównuje możliwości nabywcze danych gospodarek, purchasing power index, czyli wskaźnik możliwości nabywczych, jest w Polsce 3 razy niższy niż w Niemczech. Jednocześnie jest wyższy niż węgierski czy rumuński” – tłumaczy Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies.

Wspomniana już prognozowana przyszłoroczna wartość rynku danych, która sięgnąć ma blisko 40 mln USD oznaczałaby natomiast ponad 22% wzrost w porównaniu z rokiem obecnym. Taki wynik pozwoliłby nam zmniejszyć nieco dystans do znacznie bogatszych nacji jak: Szwajcarzy (64,8 mln USD), Holendrzy (70,3 mln USD) czy Hiszpanie (72,3 mln USD).

Jak wynika z analizy Cloud Technologies, wartość rynku danych w ujęciu globalnym przekroczy w 2020 roku 41 mld USD. Tempo wzrostu co prawda spadnie z powodu pandemii koronawirusa, ale i tak osiągnie prawie 20% rok do roku. Autorzy raporty spodziewają się natomiast odbicia w przyszłym roku, kiedy to globalny rynek Big Data wzrosnąć ma o ponad 26%.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *