Branża ITRynek

Powstał darmowy serwis do walki z fake newsami

Każdego dnia w sieci pojawiają się nowe doniesienia dotyczące wojny w Ukrainie, co sprawia, że prawdziwe informacje mieszają się z fake newsami. Odpowiedzią na wyzwania związane z rosnącą liczbą fałszywych informacji jest specjalny, darmowy serwis, zawierający tylko zweryfikowane i aktualne informacje z baz EMIS i CEIC.

Powstał darmowy serwis do walki z fake newsami

Według danych przedstawionych przez Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, w ciągu jednej doby odnotować można aż 120 tys. prób dezinformacji w polskich social media, w których działa aktywnie około 10 tys. kont dystrybuujących dezinformacje. Pod koniec lutego, tylko w ciągu dwóch dni z Facebooka usunięto ok. 40 kont wykorzystywanych do rozprzestrzeniania rosyjskiej propagandy. Fake newsy obejmują posty w mediach społecznościowych, materiały wideo, a nawet relacje świadków naocznych wydarzeń z miejsc, gdzie prowadzone są działania wojenne. Co ciekawe, pojawiają się informacje, że Kreml opłaca rosyjskich tiktokerów, by promowali treści zgodne z narracją rządu. Warto dodać, że TikTok należy do najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie, według dostępnych danych obecnie korzysta z niej ponad 2 mld użytkowników na całym świecie.

Fake newsy są obecnie powszechnie wykorzystywane do walki w przestrzeni cyfrowej. Stanowią skuteczne narzędzie w rękach trolli internetowych czy osób mających na celu destabilizację w danym regionie. Wielokrotnie udostępniane informacje zacierają rzeczywisty obraz sytuacji i utrudniają podejmowanie racjonalnych decyzji, a nawet grożą paniką, która może mieć fatalne skutki dla gospodarki (kolejki do bankomatów i stacji paliw).

Służby proszą jednak o zachowanie spokoju i nieuleganie informacjom, które mają na celu wywołanie niepokojów. Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych „rozpowszechnianie informacji, które pochodzą z niewiarygodnych źródeł, może przynieść wiele szkód, zarówno osobom pokrzywdzonym przez wojnę, jak i utrudnić sprawne niesienie pomocy”.

Specjaliści ISI Emerging Markets (wiodącego dostawcy informacji — danych, analiz, badań, raportów — makroekonomicznych, spółkowych i branżowych na temat rynków wschodzących i rozwiniętych) podkreślają, że jedynym skutecznym sposobem walki z fake newsami jest korzystanie ze sprawdzonych i zweryfikowanych źródeł. Firma stworzyła dedykowany serwis zawierający tylko zweryfikowane i aktualne dane makroekonomiczne, które umożliwiają przedstawicielom biznesu i administracji publicznej analizę globalnej sytuacji gospodarczej w kontekście wojny w Ukrainie i zmian geopolitycznych zachodzących w Europie.

Specjalny darmowy serwis, zawierający tylko zweryfikowane i aktualne informacje z baz EMIS i CEIC jest dostępny pod adresem: https://info.ceicdata.com/russia-invasion-ukraine-economic-impact-monitor

Serwis zawiera szczegółowe dane i wykresy w kategoriach: handel i towary, łańcuchy dostaw, inflacja, finanse i inwestycje. Ponadto, obok działu aktualności zawierającego najświeższe informacje, znajdują się tam analizy dotyczące największych rynków: chińskiego, brazylijskiego, indyjskiego i rosyjskiego.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *