Agenda 2023

Pozyskiwanie kompetencji IT spoza obszaru IT

Marek Łada, Head of Software Engineering w BSH rekomenduje do dyskusji w społeczności CXO HUB temat pozyskiwania nowych pracowników IT spoza obszaru IT – wsparcie i wykorzystanie procesów oraz inicjatyw konwersji osób innych profesji – do świata IT.

Pozyskiwanie kompetencji IT spoza obszaru IT

Członkowie Rady Programowej CXO HUB przedstawiają rekomendacje do tematów spotkań naszej społeczności w 2023 r. Jakie tematy zagoszczą w Agendzie CXO HUB “Ludzie – biznes – technologia” – o tym zadecydują głosy samej społeczności. Poprosiliśmy o rekomendacje:
  • Dlaczego warto rozmawiać o danym temacie?
  • W jaki sposób?
  • Z kim?

Zapraszamy do lektury rekomendacji do Agendy CXO HUB 2023 oraz oddania głosu w ankiecie udostępnionej w ramach Grupy CXO HUB w serwisie LinkedIn!
Państwa głos zdecyduje o czym będziemy dyskutować w 2023!

Pozyskiwanie kompetencji IT spoza obszaru IT

Deficyt kompetencji w IT dotyczy w zasadzie wszystkich obszarów i specjalności. Dla części z nich odpowiedzią może być, jak słyszeliśmy już, automatyzacja czy hiperautomatyzacja albo dobrze zintegrowane platformy low code/no code. Albo współdzielenie zasobów czy przestawienie na model usługowy. Tylko – czy to wystarczy? Wyższy poziom cyfryzacji wymaga wyższych kompetencji a w tej piramidzie kompetencji otwierają się charakterystyczne nożyce, odwrócona piramida podaży: im wyższy poziom, tym większy niedobór.

Takie technologiczne uzupełnienie luk w zespołach będzie trudne szczególnie w obszarach eksperckich, np. w bezpieczeństwie. Z mojej perspektywy – szefa obszary rozwoju oprogramowania w dużej korporacji – także w obszarze developmentu konwencjonalne, czy nawet mniej konwencjonalne metody ściągnięcia z rynku specjalistów będą coraz mniej skuteczne. Potrzeba naprawdę dużej zmiany.

Trzeba zdecydowanie poszerzyć zainteresowanie branżą IT – przygotować procesy i metody konwertowania na specjalistów IT osób pracujących w innych obszarach. To wspólny interes długofalowy CIO, CTO i CDO oraz oczywiście HR. I biznesu. Wspólna sprawa – dlatego też większe szanse na skuteczniejsze działanie.

Pomysł nie nowy, ale sytuacja zdecydowanie dojrzała do procesowych, strategicznych działań. Znamy inicjatywy, nawet w tym gronie spotykaliśmy się z Carrot Girls, które nastawione były na pomoc non-IT w osiągnięciu podstaw umożliwiających zmianę pracy na np. programistę Pythona. Istnieją inne programy, np. w obszarze CyberSec – kursy na pentestera Red Team czy pracownika SOC-owego Blue Team (izraelskiej firmy HackerU we współpracy z UW, czy środowisk Sekuraka albo Zaufanej trzeciej Strony).

Bardzo silny jest nurt samoedukacji IT – istnieją platformy edukacyjne, jak Udemy czy Coursera albo specjalizowane jak tryHackme, zawierające w dużej mierze bezpłatne kursy materiały, sylabusy, wyjaśnienia, ćwiczenia. Także renomowane ośrodki jak MIT udostępniają dzisiaj wiele wiedzy i praktyki. Bardzo dużo materiałów jest po prostu na YouTube. Wyzwaniem jest przekierować nurt tak „odzyskanych dla IT” osób do własnych organizacji. Przygotować na ten nurt procesy HR, np. wdrożyć wyrównawcze narzędzia (to nie muszą być kursy, ale mogą być określone kategorie projektów, przy nich najszybciej się nauczą!) dla samouków.

Powinniśmy o tym porozmawiać w gronie ekspertów reprezentujących wszystkie wymienione środowiska i obszary. To grono zainteresowanych, które łączy wspólny cel. Być może ramy takiemu spotkaniu nadałaby rozmowa z ekspertem od edukacji, który rozpatruje ja w perspektywie dłuższej niż 1-2-3 lata. Ale także z ekspertem rynku pracy, który o tendencjach i zjawiskach mniej oczywistych, o skuteczności zmiany ścieżki kariery, mógłby nam powiedzieć więcej – również w ujęciu statystycznym.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *