BranżaRynek

Producenci mikroprocesorów zapowiadają podwyżki cen

W związku z rosnącymi kosztami produkcji i transportu, a także niedoborami dostaw niektórych elementów wykorzystywanych w procesie wytwórczym główni producenci układów scalonych, w tym także firma Intel, zapowiadają podwyżki cen, które mają rozpocząć się w czwartym kwartale bieżącego roku.

Producenci mikroprocesorów zapowiadają podwyżki cen

Jak podają dziennikarze serwisu Networkworld — przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem półprzewodników zamierzają w najbliższych miesiącach podnieść ceny procesorów i peryferyjnych układów scalonych, a podwyżki te mają objąć także przyszły rok.

Początkowo media informowały, że tylko firma Intel chce wprowadzić podwyżki, jednak firmy Qualcomm i Marvell Technologies również zaczęły informować klientów o nadchodzących zmianach w cennikach. Tempo wzrostów cen nie jest jednak dokładnie znane. Z kolei przedstawiciele AMD nie poinformowali o planowanych podwyżkach, ale warto podkreślić, że mikroprocesory AMD są produkowane przez tajwańskie przedsiębiorstwo TSMC, które także ostrzegło swoich klientów przed nadchodzącym wzrostem cen.

Rosnące ceny mikroprocesorów są związane przybierającymi na sile trudnościami w pozyskaniu materiałów do ich produkcji, bowiem procesory to coś więcej niż tylko krzem — to kombinacja bardzo rzadkich związków chemicznych, których od pewnego czasu brakuje na rynku.

Co ważne, analitycy spodziewają się wzrostów cen procesorów także w segmencie rozwiązań dla centrów danych. Prognozowane wzrosty cen procesorów serwerowych mogą sięgnąć nawet 20%. Według ekspertów wzrosty kosztów zakupu sprzętu, ze względu na skalę inwestycji, mocno odczują m.in. dostawcy usług chmurowych, którzy mają tendencję do kupowania serwerów w dziesiątkach tysięcy. Efektem mogą być więc wzrosty cen usług chmurowych.

Przeczytaj również
Technologia RFID wspiera nową rzeczywistość handlową
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *