Branża ITAnalitykaRynek

Prognozy na 2017: przyszły rok upłynie pod znakiem danych

Zettabajty danych, które potrzebują przestrzeni, ochrony i analizy, a dodatkowo inwestycje w bezpieczeństwo, rozwiązania analityczne i Internet Rzeczy. To prognozy dotyczące rynku IT w 2017 roku.

Prognozy na 2017: przyszły rok upłynie pod znakiem danych

Co roku w Polsce liczba incydentów bezpieczeństwa rośnie w dwucyfrowym tempie. Aż 71% pracowników dużych przedsiębiorstw – wg badania VMware z maja 2016 roku – uważa, że ich firmowe działy IT nie są w stanie skutecznie przeciwdziałać atakom. Do tej pory w Polsce posiadanie specjalistycznych rozwiązań ochrony danych było domeną największych firm z branży finansowej, handlowej i instytucji publicznych. Teraz może się to zmienić.

W 2017 r. spodziewamy się większego zainteresowania usługami bezpieczeństwa ze strony produkcji i logistyki. Ma to związek z rosnącą innowacyjnością tych branż, instalacją inteligentnych czujników, robotów i maszyn, przetwarzających ogromne ilości informacji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że hakerzy będą szukać nowych celów, już nie tylko w sektorze bankowym, często słabiej zabezpieczonych” – stwierdzają przedstawiciele Integrated Solutions.

Obok minimalizacji incydentów bezpieczeństwa, drugim wiodącym trendem 2017 roku będzie zaawansowana analityka. Dobre prognozy dla rynku analityki to także efekt dużego zróżnicowania wśród dostawców. Działają na nim zarówno giganci rynku IT, jak i startupy.

Dla wielu przedsiębiorstw wykorzystanie rozwiązań analitycznych to nie tylko kolejny projekt, ale zmiana dotychczasowego podejścia biznesowego. W centrum pojawia się klient, a nie produkt. To zgodnie z jego potrzebami, zachowaniem, nawykami i oczekiwaniami firmy będą tworzyć strategię sprzedaży” – wyjaśnia Mariusz Chochołek, prezes zarządu Integrated Solutions.

W najbliższym czasie zwiększy się także liczba urządzeń komunikujących się ze sobą. Jak podaje PwC, rodzimy rynek Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT) może rosnąć nawet ok. 25 proc. rocznie, a w 2018 r. osiągnie wartość niemal 12 miliardów złotych. Obecnie najwięcej urządzeń IoT funkcjonuje w branży transportowo-logistycznej. Są wykorzystywane do monitorowania floty samochodowej.

Prognozy na 2017: przyszły rok upłynie pod znakiem danych

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *