PracaProgramowanie

Programiści tworzący gry mogą liczyć na zarobki sięgające ponad 20 tys. zł netto

Według raportu „The Game Industry in Poland 2021” – wzrost przychodów w sektorze gamingu w Polsce, rok do roku utrzymuje się na poziomie blisko 30%. Co więcej, w roku 2020 rodzimi twórcy gier wygenerowali przychód o wartości niemal 1 mld euro. W związku z tak dynamicznym rozwojem tej branży poszukiwani są specjaliści odpowiedzialni za tworzenie gier, w tym przede wszystkim programiści. Ci, ze znajomością najpopularniejszych języków programowania w gamedevie, w tym m.in. Swifta, mogli w styczniu tego roku liczyć na zarobki nawet około 21 tys. zł netto.

Programiści tworzący gry mogą liczyć na zarobki sięgające ponad 20 tys. zł netto

W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano dynamiczny rozwój i wzrost wartości branży gier na świecie. W ubiegłym roku oszacowano ją na ponad 172 mld dolarów. Z kolei w roku 2027 przekroczyć ma 314 mld dolarów, prognozują eksperci. Zatrudnienie w branży gamingu znajdują specjaliści wielu dziedzin, zajmujący się m.in. projektowaniem, inżynierią dźwięku, scenariuszami, ale przede wszystkim także programowaniem.

“Jednym z najpopularniejszych języków programowania wykorzystywanych do tworzenie gier na różne platformy jest C++. Jednak ze względu na swoją specyfikę, dużo łatwiej przyswaja się go, znając już inną technologię. Stąd, dla początkujących, pragnących wkroczyć do branży najlepszym rozwiązaniem będzie m.in. C#, JavaScript oraz Java – wszechstronna, popularna, umożliwiająca łatwe pisanie, debugowanie i kompilację kodu” – wskazuje Juris Krikis, menedżer działu Scala i JavaScript w Evolution. “W przypadku gier wyłącznie na urządzenia mobilne, popularny jest przede wszystkim Swift i Android. Ci, którzy mogą pochwalić się znajomością którejś z powyższych technologii, mogą śmiało próbować swoich sił w tworzeniu gier przy pomocy silników takich jak np. Unity czy wykorzystywany przez nas Unreal. W Evolution stawiamy na JavaScript/Typescript i Scalę, działającą na maszynie wirtualnej Javy i w pełni z nią kompatybilną. Jej ogromną zaletą jest zwięzłość, co przekłada się finalnie zarówno na łatwiejsze pisanie kodu, jego lepszą czytelność, jak i łatwe utrzymanie” – dodaje.

Przeczytaj również
Zobacz, ile zarabiają specjaliści Scala, technologii, z której korzysta Netflix i Twitter

Najlepiej opłacane języki programowania wykorzystywane w gamingu

Które z tych technologii są najlepiej opłacane? Jak wynika z danych za styczeń 2022 płynących z portalu No Fluff Jobs, na miejscu pierwszym uplasowała się Java. Mediana górnych i dolnych widełek wynagrodzeń netto + VAT dla znających tę technologię, w przypadku umowy B2B wyniosła 16-21,8 tys. zł, a umowy o pracę w kwotach brutto – 12-17,5 tys. zł. Na miejscu drugim uplasował się Swift z zarobkami w granicach 15-21 tys. zł na B2B oraz 13-17 tys. zł na umowę o pracę, na trzecim zaś C# – 14,7-20,2 tys. zł na B2B i 12,5-19,3 tys. zł na umowę o pracę. Specjaliści od Androida mogli z kolei liczyć na wynagrodzenia w granicach 14,3-20 tys. zł na B2B oraz 12,2-17 tys. zł na umowę o pracę, a ci od C++ na niewiele niższe – między 14 a 20 tys. na B2B i 12-17 tys. zł na umowę o pracę. Natomiast w przypadku JavaScriptu, kształtowały się one w granicach 13-18,9 tys. zł na B2B i 12-17 tys. na umowę o pracę.

“Branża gamingu, także online, nieustannie rośnie, ewoluuje, łączy się z innymi technologiami, jak np. VR, zapewniając nowy wymiar rozrywki. Bycie jej częścią jest naprawdę fascynujące i daje ogromną satysfakcję” – zapewnia Juris Kirkis.

Firma Evolution, którą reprezentuje ekspert, to szwedzki globalny dostawca oprogramowania do gier online. Spółka otwiera w Polsce swoje centrum inżynieryjne, w którym docelowo zatrudnienie znaleźć ma 200 osób, w tym m.in. programiści ze znajomością Scali, i dla których firma w dniach 7-12 marca organizuje Hiring Week, podczas którego specjaliści mają szansę na otrzymanie oferty zatrudnienia w firmie w ciągu 24 godzin i otrzymania dodatkowego bonusu przy podpisaniu umowy w wysokości 18 tys. złotych. Wydarzenie to odbędzie się online, a zapisy dostępne są na dedykowanej mu stronie.

Przeczytaj również
IT Workplace of Tomorrow 2022 - Jak powinien wyglądać docelowy model pracy w IT?
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *