Branża ITRynek

Qumak stworzył symulator do szkolenia maszynistów w rzeczywistości wirtualnej

Qumak wprowadził na rynek innowacyjny symulator lokomotywy – SIMTRAQ, bo taką nazwę nosi symulator stworzony przez firmę Qumak, ma wyznaczać nowe nowe standardy w szkoleniu kadry maszynistów. Za sprawą wykorzystania najnowszych technologii symulator pozwala na realistyczne odtworzenie warunków typowych dla prowadzenia pociągu.

Qumak stworzył symulator do szkolenia maszynistów w rzeczywistości wirtualnej

Według zapowiedzi symulator SIMTRAQ pozwala na odwzorowanie tras kolejowych z całego świata, przy wiernym odwzorowaniu m.in. warunków prowadzenia lokomotywy, ukształtowania terenu, czy zachowań pasażerów. Za sprawą wykorzystania sześciostopniowej platformy ruchu możliwe jest także odtworzenie wszystkich sił oddziałujących na maszynistę podczas jazdy, także w sytuacjach awaryjnych. Zdaniem przedstawicieli firmy Qumak jest to możliwość niespotykana dla dotychczas stosowanych rozwiązań symulacyjnych.

Jednocześnie, jak podkreślają twórcy nowego symulatora, zdecydowana większość wypadków na szlakach kolejowych spowodowana jest pojawieniem się na torach, w sposób nieupoważniony, podmiotów zewnętrznych. Powodowało to, że jednym z głównych czynników przyświecających konstrukcji symulatora SIMTRAQ było stworzenie warunków, w których maszyniści mogą wyćwiczyć reakcję na zdarzenia związane z wtargnięciem na tory pieszych, zwierząt lub problemami z kontrolą pojazdu. Symulator wyposażono również w funkcje analizy zachowań osób biorących udział w szkoleniu, a także mechanizmy raportowania.

Symulator powstał we współpracy z Instytutem Kolejnictwa, Wojskową Akademią Techniczną oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Inżynierii Komunikacyjnej „IKKU”. SIMTRAQ jest dostępny w czterech wersjach – od najbardziej zaawansowanego mobilnego centrum szkoleniowego w naczepie pojazdów typu TIR, po wersję aplikacyjną zainstalowaną w komputerze osobistym.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *