BiznesRynek

Raport TD SYNNEX: 5 spostrzeżeń dotyczących resellerów i rynku technologicznego

Firma TD SYNNEX opublikowała inauguracyjny Global Technology Ecosystem Benchmark Report, wskazując w nim krytyczne trendy i możliwości rynkowe na rok 2023 i kolejne lata. Badanie to opiera się na analizach porównawczych wskaźników branżowych w Ameryce Południowej, Europie, regionie Azji i Pacyfiku oraz Japonii, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Raport TD SYNNEX: 5 spostrzeżeń dotyczących resellerów i rynku technologicznego

Wspomniana analiza skupia się na trzech fundamentalnych czynnikach dla firm związanych z ekosystemem technologicznym:

  • Przewidywanie i spełnianie oczekiwań użytkowników końcowych w zakresie technologii.
  • Efektywne zarządzanie operacjami biznesowymi ekosystemu technologicznego.
  • Zaangażowanie, wzbogacenie i odblokowanie ekosystemu technologicznego.

Jak wskazują przedstawiciele TD SYNNEX, ankieta obejmowała szereg tematów, od strategicznego wzrostu i wyzwań biznesowych, po potrzeby klientów i inwestycje strategiczne. Ujawniła ona pięć kluczowych spostrzeżeń.

Spostrzeżenie 1: W skali globalnej strategiczne plany rozwoju resellerów stawiają na pierwszym miejscu wejście na nowe rynki pionowe. Ponadto zwiększone partnerstwa ekosystemowe prawdopodobnie będą stanowić integralną część realizacji tej strategii wzrostu.

Branże regulowane, takie jak usługi finansowe, związane z instytucjami rządowymi, edukacja, opieka zdrowotna i ESG zyskają na znaczeniu na przestrzeni trzech lat, wskazują twórcy badania. Zdobycie doświadczenia w tych kategoriach i dostarczanie rozwiązań technologicznych wymaga specjalistycznej wiedzy, którą trudno skalować, co oznacza, że partnerstwa mogą wypełniać luki funkcjonalne, pozwalając osiągnąć pożądane wyniki.

Spostrzeżenie 2: Resellerzy inwestują w ludzi, aby uzyskać wyniki, których klienci najbardziej oczekują.

Największe kategorie inwestycji biznesowych resellerów są bezpośrednio powiązane ze zdobywaniem umiejętności, specjalistycznej wiedzy i certyfikatów. Ponad trzy czwarte resellerów na całym świecie priorytetowo traktuje budżety dedykowane poszerzeniu wiedzy w obszarach rozwiązań technicznych i biznesowych, którymi klienci są najbardziej zainteresowani, w tym m.in.: Managed Services (usługi zarządzane), Security Networking (sieci bezpieczeństwa), Professional Services (usługi profesjonalne), Servers + Storage (serwery i pamięci masowe) i Hybrid Cloud (chmura hybrydowa).

Przeczytaj również
IDC: W 2022 roku wydatki na chmurę obliczeniową wzrosną o blisko 22%

Spostrzeżenie 3: Resellerzy przesuwają zasoby, aby rozszerzyć swoje portfolio rozwiązań chmurowych.

Według Global Benchmark Report, postrzegane jako jedna kategoria rozwiązania w chmurze (cloud deployment, cloud integration, multi-cloud management, inne) przyćmiewają wszystkie inne rozwiązania technologiczne, które resellerzy planują oferować w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Inne czołowe wskazania mają wyraźny związek z priorytetami chmury (device as a service, digital transformation, IoT, security), co sprawia, że rozwiązania chmurowe posiadają fundamentalne znaczenie dla oferty globalnych resellerów.

Spostrzeżenie 4: Resellerzy na całym świecie są konsumowani przez As-a-Service.

Niemal całkowite przyjęcie przez resellerów modeli konsumpcyjnych As-a-Service planowane na przestrzeni najbliższych dwóch lat jest krótkim skokiem logicznym od czasu reagowania resellerów do potrzeb klientów w zakresie rozwiązań technologicznych i zamierzonego rozszerzenia oferty chmurowej. Klienci zawsze wskazywali, że chcą elastyczności, jeśli chodzi o warunki płatności. Trend w kierunku OpEx i IT opartych na konsumpcji oznacza, że większa cześć działalności resellerów prawdopodobnie będzie pochodzić  z powtarzających się przychodów.

Spostrzeżenie 5: ESG i rynek AR/VR to potencjalnie stracone szanse dla resellerów.

W przeciwieństwie do nacisku na nabywanie umiejętności, poszerzenie portfolio oraz wysiłek wkładany w wejście na nowe rynki pionowe, zrównoważony rozwój i pojawiające się technologie znajdują się na dole listy priorytetów w zakresie rozwoju rozwiązań i inwestycji biznesowych, podkreślają twórcy analizy. I dodają, że różniące się charakterem, zarówno rozwiązania ESG, jaki i AR/VR, stanowią możliwości dla globalnych resellerów.

Przeczytaj również
SoDA: Pod koniec 2022 roku doświadczeni deweloperzy mają zarabiać średnio 24,3 tys. zł netto

Skuteczne programy ESG pozwalają organizacjom odpowiadać na pytania partnerów biznesowych i klientów końcowych dotyczące zrównoważonych praktyk i różnorodności, a także przestrzegać kodeksów postępowania dostawców, podczas gdy niektórzy analitycy przewidują, że do 2024 roku szansa rynkowa AR/VR wyniesie 800 miliardów dolarów, przy czym połowa tych przychodów powiązanych jest z platformami technologicznymi i sprzętem.

Pełny TD SYNNEX Global IT Ecosystem Benchmark Report jest dostępny tu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.