Rynek

Ruszyła II edycja Uniwersytetu Sukcesu

Skierowany do młodych dziewczyn – głównie podopiecznych domów dziecka, placówek środowiskowo-opiekuńczych, osób w trudnej sytuacji finansowej i osobistej – edukacyjny program zawodowy Uniwersytet Sukcesu, ma je wyposażyć w kompetencje cyfrowe oraz umiejętności komunikacyjne, które ułatwią im start w dorosłe życie. Organizatorem projektu jest Fundacja Digital University, a o dofinansowanie zadbało Miasto Gdynia.

Ruszyła II edycja Uniwersytetu Sukcesu

Jak informują organizatorzy, uczestniczkom projektu zapewniono kursy z obszaru nowych technologii, warsztaty z psychologami, doradztwo zawodowe, warsztaty z podstaw prawa, cykl szkoleń miękkich, kolacje networkingowe oraz spotkania z mentorami największych firm w Polsce. Dziewczyny będą też miały szansę sprawdzić się podczas symulacji rozmów rekrutacyjnych biorąc udział w spotkaniach z osobami, które na co dzień rekrutują do największych firm.

Do tej pory udział w projekcie potwierdziły m.in.: Nationale-Nederlanden, Havas Media Group, Amazon, Dentsu Aegis Network, KMD Poland, PURO Hotels, Kancelaria SSW Pragmatic Solutions, Szkoła Psychoterapii Gestalt, Gdynia Moje Miasto, Fundacja SUKCES PISANY SZMINKĄ, Standard Chartered,  Fundacja PFR czy Fundacja im. Piotra i Pawła Michalskich. Dzięki tym partnerom uczestniczki Uniwersytetu Sukcesu poznają również m.in. case studies różnych projektów oraz skorzystają z indywidualnych konsultacji z reprezentantami działów marketingu, IT, HR czy sprzedaży.

W ramach programu kandydatki (w wieku 18-25 lat) wybierają jedną z dwóch dostępnych akademii: Akademię Programistki lub Akademię Digital Marketerki. Obecnie trwają już dwutygodniowe warsztaty online w sześciu miastach: Poznaniu, Białymstoku, Krakowie, Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu (organizatorzy finansują uczestniczkom sprzęt technologiczny umożliwiając im pracę zdalną i udział w projekcie). W drugim etapie odbędą się trzydniowe spotkania dla wybranych uczestniczek w siedzibach firm biorących udział w projekcie. Z kolei ostatni etap to kursy online, które trwają od 3 do 6 miesięcy. Finał projektu przewiduje natomiast możliwość otrzymania staży zawodowych we wspomnianych firmach partnerskich.

Potrzebna inicjatywa

Poprzednia edycja projektu pokazała, że takie inicjatywy są bardzo potrzebne. „Zainteresowanie I edycją przerosło nasze oczekiwania – zgłosiło się prawie 250 dziewczyn, a zakwalifikowało się 120 uczestniczek. To pokazuje, że skala potrzeb jest ogromna. Wierzymy, że każdy powinien mieć równe szansę na rozwój i edukację, a – jak pokazują badania – wychowankowie domów dziecka bardzo często po osiągnięciu pełnoletności są pozostawieni sami sobie i znacznie trudniej niż inne dzieci zdobywają wykształcenie. Przed I edycją wierzyliśmy, a po jej realizacji już jesteśmy przekonani, że Uniwersytet Sukcesu jest szansą i motywacją do rozpoczęcia nowego życia” – mówi Jowita Michalska, prezes Fundacji Digital University.

Okazuje się, że absolwentki I edycji projektu wróciły do domów zmotywowane, pełne energii, chęci i pomysłów na swoje życie oraz z cennymi kontaktami „w kieszeni”. Wiele dziewczyn dostało się na staże zawodowe w dużych międzynarodowych firmach, sprawdziło swoje siły i potwierdziło chęć dalszej pracy nad swoją przyszłością – informują organizatorzy. Niektóre uczestniczki przeprowadziły się do innych miast i zaczęły studia, inne natomiast założyły bloga lub inny kanał w social mediach i z powodzeniem je rozwijają. Teraz wiedzą, że przed nimi jest dużo możliwości, a czy z nich skorzystają – zależy tylko od nich samych.

Realizację projektu oparto o badania społeczne i raporty. Wynika z nich, że spośród próby blisko tysiąca wychowanków, którzy podjęli próbę usamodzielnienia, prawie ¼ korzystała ze świadczeń pomocy społecznej, a 31% zarejestrowało się w powiatowych urzędach pracy. Jednocześnie 14% przerwało proces usamodzielnienia. Raport NIK wykazał, że obecny system wsparcia oferuje jedynie doraźnie i minimalne wsparcie. Niezbędna jest pomoc chociażby w zdobywaniu kwalifikacji zawodowych i podjęciu zatrudnienia. Program Uniwersytet Sukcesu podejmuje więc próbę wyjścia naprzeciw tym potrzebom.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *