Branża ITRynek

SAS: Odpowiedzialny rozwój innowacji ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej

Wraz z rosnącym i powszechnym wykorzystaniem potężnych technologii do analizy danych, odpowiedzialne innowacje są ważniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli bowiem takie rozwiązania jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe zostaną opracowanie i wdrożone bez odpowiedniej kontroli i udziału człowieka, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Odpowiedzią na wyzwania tego typy jest inicjatywa odpowiedzialnych innowacji uruchomiona przez SAS Data Ethics Practice.

SAS: Odpowiedzialny rozwój innowacji ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej

Odpowiedzialne innowacje znacznie wykraczają poza zagadnienia, takie jak etyczna sztuczna inteligencja, stronniczość algorytmów oraz proces wdrażania nowych technologii. Dojrzałe podejście do tych kwestii wprowadza sprawiedliwość i uczciwość na każdym etapie rozwoju technologii, od pomysłu, poprzez rozwój, aż po zastosowanie, wskazują przedstawiciele SAS.

“Stawiając ludzi w centrum procesu innowacji, SAS dąży do zbudowania świata, w którym wykorzystanie danych zapewnia bezpieczeństwo i lepszy poziom życia każdego człowieka. Nasza firma znajduje się w centrum analitycznej transformacji i dysponuje wiedzą oraz doświadczeniem, dzięki którym może wnieść istotny wkład w globalne wysiłki na rzecz odpowiedzialnego wprowadzania innowacji” – mówi Bryan Harris, dyrektor ds. technologii SAS.

Zastosowanie technologii – etyczne, sprawiedliwe i skupione na człowieku

SAS Data Ethics Practice (DEP) jest zespołem, który odpowiada za kierowanie globalnymi działaniami mającymi na celu pomoc pracownikom i klientom we wdrażaniu systemów opartych na danych. DEP nadzoruje proces i pilnuje, aby zastosowanie technologii było jak najbardziej etyczne, sprawiedliwe i skupione na człowieku. Na czele zespołu stoi Reggie Townsend, który został niedawno powołany do Krajowej Rady Doradczej ds. Sztucznej Inteligencji (ang. National AI Advisory Council, NAIAC) Departamentu Handlu USA. Jest on również członkiem zarządu EqualAI, organizacji non-profit zajmującej się ograniczaniem nieświadomych uprzedzeń w rozwoju i wykorzystaniu AI.

Przeczytaj również
Polska spółka Vasco Electronics wkracza na japoński rynek elektroniki

“Działania Reggiego są ściśle związane z naszą misją osiągnięcia maksymalnego potencjału AI poprzez zapewnienie, że jest ona tworzona przez ludzi, dla ludzi” – mówi Miriam Vogel, prezes i dyrektor generalny EqualAI.

SAS Data Ethics Practice wraz z SAS Research and Development oraz innymi grupami w firmie, koordynują wdrażanie zasad odpowiedzialnej innowacji, takich jak koncentracja na człowieku, inkluzywność, przejrzystość, odpowiedzialność, solidność oraz prywatność i bezpieczeństwo.

Odpowiedzialny partner i współpracownik

Świadome korzystanie z technologii stało się celem wielu innowacyjnych firm i organizacji, które wykazują duże zaangażowanie w tej kwestii. SAS współpracował z wieloma z nich przy tworzeniu Roadmap for Responsible AI, opracowanej przez Business Roundtable. Celem firmy jest dalsze wspieranie klientów, partnerów, naukowców, studentów oraz organizacji społecznych i non-profit. Jak wskazują specjaliści SAS, współpraca z nimi to również okazja dla spółki, aby uczyć się, udoskonalać swoje praktyki i szukać nowych sposobów wykorzystania danych i analityki dla dobra ludzi.

“Podmioty, które tworzą, wykorzystują i regulują dane oraz sztuczną inteligencję ponoszą wspólne ryzyko i odpowiedzialność za to, aby być godnymi zaufania zarządcami technologii i działać w sposób, który przyniesie korzyści dla ludzi i otaczającego ich świata” – podsumowuje Reggie Townsend.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *