InfrastrukturaCIOPolecane tematy

Serwery HP ProLiant 9. generacji – optymalne kosztowo i dopasowane do indywidualnych potrzeb Promocja

Promocja
Nowa generacja serwerów HP ProLiant Gen9 to nie tylko skok ich wydajności w porównaniu do poprzednich generacji, ale także zasadnicza zmiana koncepcji. Mają one bowiem stanowić nie tyle pojedyncze jednostki dostarczające moc obliczeniową, co kompleksowe, modularne zespoły rozwiązań dopasowane w wielu wymiarach do specyficznych wymagań biznesowych.

Serwery HP ProLiant 9. generacji – optymalne kosztowo i dopasowane do indywidualnych potrzeb<span class=sponsorowany> Promocja</span>Paweł Wójcik, HP Servers Category Manager w firmie HP

Z perspektywy klienta zmiana podejścia pozwalać ma m.in. na lepsze wykorzystanie zasobów serwerowych, a jednocześnie optymalne podejście do inwestycji w sprzęt. Nowa koncepcja rozwoju oferty rozwiązań serwerowych koncernu HP stanowić ma także odpowiedź na wymagania biznesu wynikające z wysokiej dynamiki zmian rynkowych, potrzeby zapewnienia mobilności, bezpieczeństwa, a także chęci sprawnego analizowania stale rosnących zbiorów danych oraz upowszechnienia modelu cloud computing.

Dwa podejścia do rozwoju architektury serwerów

„Decyzje biznesowe w dzisiejszych realiach stają się coraz bardziej krytyczne, rośnie ich złożoność, a jednocześnie muszą zapadać bardzo szybko. Analogicznie akceptowalny czas odpowiedzi na zapytania klientów systematycznie ulega skróceniu. Te problemy naszych klientów przyświecały zespołowi HP podczas prac nad 9. generacją serwerów marki ProLiant” – mówi Paweł Wójcik, HP Servers Category Manager w firmie HP. „Naszym celem była zmiana podejścia do technologii serwerowej. Podczas prac powstały dwie, równoległe koncepcje rozwoju naszych serwerów – podejście tradycyjne, zwiększające wydajność pojedynczych maszyn oraz podejście nowe – zmierzające do specjalizacji serwerów i znaczące zwiększenie ich wydajności w zakresie obsługi konkretnych rodzajów obciążeń” – dodaje.

Pierwsza z koncepcji rozwoju sprzętu serwerowego HP zakłada tradycyjny rozwój ich architektury. W myśl tej idei kolejne generacje serwerów HP są i będą wyposażane w coraz bardziej wydajne procesory, a także szybsze i pojemniejsze pamięci oraz dyski. „To jeden kierunek, w którym z pewnością będziemy nadal podążać. Jednocześnie, wielu naszych klientów przewiduje dynamiczny rozwój biznesu w kolejnych latach i wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową w konkretnych zastosowaniach. Jest oczywiste, że tego typu potrzeby wymagają innego spojrzenia na tzw. paradygmat serwera, ich specjalizację. Prognozy dotyczące skali wzrostu zasobów informacyjnych na świecie nie pozostawiają złudzeń – taka ścieżka rozwoju będzie niezbędna” – mówi Paweł Wójcik.

Specjalizacja zadań = optymalizacja wydatków na IT

Kluczowe znaczenie – obok specjalizacji w zakresie obsługi różnych rodzajów obciążeń – ma też kwestia kosztów. Inwestycje w serwery HP mają być jak najbardziej optymalne. Unikalną cechą 9. generacji serwerów HP ProLiant jest też ich wysoka energooszczędność.

„Chodzi też o to, aby podejmując decyzję o zakupie serwera, klienci podchodzili do niej na zasadzie zakupu pewnej puli mocy obliczeniowej dostosowanej do ich potrzeb i możliwości. Nie proponujemy klientom jednego rozwiązania przeznaczonego do wszelkich zastosowań. Zamiast tego oferujemy szeroką gamę produktów, które dobrze sprawdzą się w różnych zastosowaniach” – podkreśla Paweł Wójcik.

„Co ważne, HP, jako jedyna firma na rynku posiada od wielu lat kompletną ofertę produktów dla centrów przetwarzania danych. Oznacza to, że jesteśmy w stanie samodzielnie wyposażyć każde centrum danych we wszystkie wymagane elementy infrastruktury – od serwerów, poprzez macierze i przełączniki, na szafach serwerowych i modułach zasilających skończywszy” – dodaje.

Oferta serwerów HP:
– serwery ML, typu tower, wolno stojące,
– serwery stelażowe DL,
– serwery typu blade, BL z cala infrastruktura,
– serwery rodziny Cloudline,
– systemy Moonshot, Apollo i Superdome X.

Serwery dostosowane do konkretnych potrzeb

W ramach 9. generacji rozwiązań HP warto wyróżnić najbardziej zaawansowane, wysoce wydajne i zoptymalizowane maszyny należące do rodzin: HP Apollo, HP Moonshot oraz HP Superdome X. Pierwszą z nich tworzą wysoce skalowalne serwery pozwalające rozbudowywać środowisko wedle zasady scale-out. Cechą charakterystyczną maszyn linii Apollo jest bardzo wysoka gęstość. “Serwery te mają na tyle zwartą konstrukcję, że w przeliczeniu na ich objętość możemy uzyskać najwyższą moc obliczeniową. Przykładem jest rodzina serwerów Apollo 8000, chłodzenie cieczą umożliwiło tak duże upakowanie serwerów, że w jednej szafie możemy umieścić do 144 serwerów ProLiant z serii XL. Nasze rozwiązanie opiera się tu na stykowym odprowadzaniu ciepła – system Apollo 8000 możemy chłodzić zwykłą wodą, nie musi to być woda lodowa” – wyjaśnia Paweł Wójcik. Warto dodać, że serwery tej właśnie rodziny wykorzystano do zbudowania krakowskiego superkomputera Prometheus.

Z kolei linia serwerów HP Moonshot reprezentuje unikalne podejście skupione wokół potrzeby zapewnienia skalowalności środowiska serwerowego, przy zagwarantowaniu wysokiej optymalizacji sprzętu pod kątem określonych zastosowań. Na rodzinę HP Moonshot składa się szereg wyspecjalizowanych serwerów – tzw. wkładów – które mogą być łączone w ramach jednej obudowy serwerowej. Oznacza to odejście od wirtualizacji, w kierunku fizycznego podziału jednego systemu na maszyny, w optymalny sposób realizujące określone zadania obliczeniowe.

Serwery HP ProLiant 9. generacji – optymalne kosztowo i dopasowane do indywidualnych potrzeb<span class=sponsorowany> Promocja</span>Obudowa HP Moonshot wyposażona we wkłady HP ProLiant Moonshot Server

HP Proliant Moonshot składa się z dwóch głównych elementów – obudowy HP Moonshot 1500 chassis i serwerów HP ProLiant Moonshot Server – nazywanych wkładami lub kartridżami. Pierwszy element jest podobny do znanej od kilkunastu lat skrzynki Blade – ma formę obudowy o wysokości 4,3U i zawiera w sobie miejsca na 45 zupełnie niezależnych, obsługujących funkcje hot-plug serwerów ProLiant. Obudowę Moonshot Server można wypełnić różnymi kartridżami tj. m300, m350, m400, m700, m710, m800 w dowolnej konfiguracji, tak ich zbiór spełniał wymagania klienta zależne m.in. od tego jaki rodzaj oprogramowania będzie na nich przetwarzany. Obudowa odpowiedzialna jest za dystrybucję zasilania, chłodzenia i zarządzania do serwerów umieszczonych w kartridżach, podobnie jak to ma miejsce w oferowanych do tej pory serwerach Blade. Dodatkową rolą obudowy jest dostarczenie do serwerów trzech zupełnie niezależnych systemów przesyłu danych – tzw. fabric’ów – ethernet switch fabric, storage fabric i cluster fabric.

Analizy HP pokazują, że rozwiązania rodziny Moonshot zapewniają oszczędność energii na poziomie 89%, ograniczenie przestrzeni o 94% i niższe koszty utrzymania o 63% w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Przedstawiciele HP zapewniają, że serwery Moonshot zapewniają wysoką dostępność danych oraz gwarantuje pełną niezawodność i bezpieczeństwo.

Najszybszy w Polsce superkomputer oparty na serwerach HP Apollo 8000
Superkomputer Prometheus składa się z 1728 serwerów zawierających 41 472 rdzenii obliczeniowych. Został wyposażony w 216 TB pamięci operacyjnej DDR4. Teoretyczna moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera wynosić będzie niemal 1,7 Pflops (Petaflops). Oznacza to, że według obecnej listy TOP500 będzie to jeden z 30. najszybszych komputerów na świecie , 12. w Europie i 1 w Polsce. Prometheus, dzięki innowacyjnej technologii bezpośredniego chłodzenia wodą procesorów i modułów pamięci operacyjnej, stanie się jednocześnie jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów tej klasy na świecie . Efektywność energetyczna (PUE) tego systemu będzie dorównywać systemom największych centrów danych na świecie, takich jak Google czy Facebook. Chłodzenie wodą umożliwi osiągnięcie ekstremalnie wysokiej gęstości instalacji, dzięki czemu ważąca ponad trzydzieści ton część obliczeniowa zmieści się w zaledwie piętnastu szafach – w przypadku zastosowania tradycyjnego chłodzenia powietrzem byłoby ich co najmniej dwa razy więcej.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *