PracaRynek

Specjalistom IT brakuje nawet 27 godzin snu miesięcznie

Internetowe sklepy z materacami zwykle nie dostarczają statystyk, które mogłyby zainteresować osoby z branży IT – jednak firma Bedstar zdołała w niecodzienny sposób przełamać ten schemat. Z opublikowanych przez nią właśnie wyników ankiety dotyczącej jakości snu internautów dowiadujemy się bowiem, że przeciętny specjalista ds. nowych technologii traci miesięcznie nawet 27 godzin snu.

Specjalistom IT brakuje nawet 27 godzin snu miesięcznie

Jest to liczba godzin, których – wedle wyliczeń Bedstar – brakuje nam w miesiącu do osiągnięcia poziomu wyspania się określanego jako zadowalający, który w pełni wystarcza do wypoczęcia i zregenerowania organizmu po trudach 5-dniowego tygodnia pracy. Dobra wiadomość jest taka, że specjaliści IT nie są najgorzej wysypiającą się grupą zawodową – nie tylko wypadają pod tym względem lepiej od średniej (która wyniosła 32,3 godziny niedospania w miesiącu), ale też pozostają znacznie w tyle np. za pracownikami służby zdrowia, którym brakuje nawet 42,4 godzin snu miesięcznie.

Najlepiej w rankingu wypadają jednak pracownicy instytucji publicznych, co wydaje się w pewnym sensie potwierdzać krzywdzący zdaniem wielu stereotyp o nieprzesadnie angażującej czy męczącej pracy urzędników. Faktem jednak jest, że z ich deklaracji wynika, że przeciętnie w miesiącu brakuje im zaledwie niewiele ponad 21 godzin snu.

Narodowa Fundacja Snu, na którą powołują się autorzy raportu Bedstar, nazywa ową podawaną powyżej wartość „długiem snu” – wylicza się go odejmując realny czas snu danej osoby od czasu rekomendowanego dla niej (dokładna wartość może się różnić w zależności od wieku, warunków pracy, aktywności sportowej, etc.).

Co ciekawe, z raportu wynika, że znaczna część osób, których dotyczy problem, doskonale sobie zdaje z tego sprawę. Co więcej, osoby takie starają się reagować – standardową metodą, stosowaną przez 31,8 proc. ankietowanych, jest odsypianie w weekendy. Autorzy analizy wyjaśniają jednak, że to rozwiązanie jest tylko częściowo skuteczne i nawet najdłuższy sen w sobotę czy niedzielę nie zrekompensuje pod względem zdrowotnym regularnego niedosypiania w ciągu tygodnia.

Wśród przyczyn deficytu snu wymieniane są m.in. problemy z zaśnięciem (ankietowanym zajmowało to średnio 54 minuty). Trudno im się jednak dziwić, skoro znaczna część respondentów deklarowała również, że zdarza im się wieczorem pijać kawę oraz przez dłuższy czas korzystać ze smartfonów i tabletów bezpośrednio przed snem. Raport opracowano na podstawie ankiet wypełnionych przez 2,5 tys. dorosłych klientów firmy Bedstar.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *