Rynek

Sprawdź o czym przeczytasz na łamach magazynu ITwiz 9/2015

Dzisiejsze wyzwania gospodarczo-społeczno-polityczne nie pozostają – lub nie powinny pozostawać – bez wpływu na inwestycje w obszarze IT. W jaki sposób duże firmy mogą konkurować z mniejszymi, choć za sprawą nowych technologii tracą istotne źródło przewagi nad nimi? Jak minimalizować dług technologiczny polskiej branży? Jakie szanse na sukces mają osoby z doświadczeniem w korporacjach, którzy idą “na swoje”? Jak chronić dane użytkowników m.in. w obliczu niedawnego wyroku ws. programu Safe Harbour? To tylko część pytań, na które staramy się odpowiedzieć na łamach nowego wydania naszego magazynu. Magazyn ITwiz nr. 9/2015 już do nabycia.

Sprawdź o czym przeczytasz na łamach magazynu ITwiz 9/2015

Wstępniak

Żyjemy w czasach wielu wyzwań, problemów gospodarczo-społeczno-politycznych oraz zmian. Zmian, które dotyczą także branży teleinformatycznej. Okazją do dyskusji na temat przyszłości polskiej branży ICT w perspektywie najbliższych 5-10 lat była debata redakcyjna, której zapis publikujemy na str. 36. Wysoka dynamika zmian dotyczy dziś zresztą nie tylko branży IT. Duże firmy o ugruntowanej pozycji, ale też zdecydowanie większej inercji, muszą umieć aktywnie konkurować ze zwinnymi start-upami. Przy czym, za sprawą nowych modeli wykorzystania IT, obie strony mają często do dyspozycji te same narzędzia. O wynikających z tego faktu wyzwaniach wspomina Paul Strong, CTO VMware (str. 44). Co ważne, współtwórcami wielu spośród powstających firm są osoby z poważnymi doświadczeniami w korporacjach – dyrektorzy, którzy poszli „na swoje”. Jakie motywy nimi kierują i – co ważniejsze – kiedy mają szansę na sukces? Ciekawe spostrzeżenia Iwony D. Bartczak publikujemy na str. 8.

Wszyscy mamy dziś do czynienia z nowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa IT. Z analiz przeprowadzonych przez organizacje ISACA oraz RSA wynika, że wiele firm – tych bardziej świadomych – ma coraz większy problem z zatrudnieniem specjalistów ds. bezpieczeństwa. Z drugiej strony, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo często nie potrafią rozmawiać z tzw. biznesem – i nie rozumieją jego specyfiki. Jak uporać się z tym problemem? Rozwiązaniem może być projekt RESILIA (str. 58). Na str. 56 piszemy z kolei o zasadach powoływania i zadaniach stawianych administratorom danych osobowych. Ochrona danych osobowych stała także za wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie tzw. Safe Harbour (str. 54).

Ostatnie lata to również okres rozwoju polskiej gospodarki. Z pewnością w budowaniu jego dynamiki sporą rolę odegrała – i odgrywa – informatyzacja polskich przedsiębiorstw i sektora administracji. Czy jednak z dużą dynamiką i na szeroką skalę wdrażając technologie IT, nie popełniliśmy błędów, za które płacimy bardzo wymierne pieniądze? Chodzi o dług technologiczny naszej gospodarki. O problemie nadmiernych kosztów utrzymania i rozwoju posiadanych rozwiązań IT piszemy na str. 48. Trudno jest też oprzeć się wrażeniu, że firmowa informatyka jest dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, bliższa działom finansowym. Nie chodzi jednak o koszty, a o oczekiwaną stopę zwrotu. Jak pokazują analizy Gartnera, CFO są gotowi na inwestowanie w IT (str. 19).

Wśród rozwiązań, które – według prognoz – będą kształtować sposób działania biznesu w kolejnych latach, wymieniane są rozwiązania znane jako Big Data. Technologii pozwalających gromadzić i przetwarzać mocno zmienne i zróżnicowane repozytoria nieuporządkowanych danych przybywa. Problematyczne bywa jednak ich wykorzystanie w praktyce. O tym, w jaki sposób z naprawdę dużymi zbiorami danych powstających podczas analiz prowadzonych przy użyciu Wielkiego Zderzacza Hadronów radzi sobie Europejska Organizacja Badań Jądrowych, na str. 24 odpowiada Tim Bell, lider w dziale IT CERN. Wbrew pozorom, CERN nie jest odosobniony w problemach z obsługą dużych zbiorów danych.

Podobne wyzwania czekają większość organizacji biznesowych, przynajmniej tych, które zamierzają dotrzymywać tempa trendom rynkowym. Big Data ma również wiele zastosowań biznesowych. Jakich? O tym przeczytają Państwo na str. 13. Z drugiej strony, coraz bardziej powszechne dziś oczekiwania w zakresie maksymalizacji stopnia użycia dostępnych danych wymuszają intensywne, ale przemyślane działania, które mają na celu dostosowanie infrastruktury. O możliwych strategiach rozwoju warstwy serwerowej piszemy na str. 32. Na str. 34 omawiamy zaś, przygotowane przez MIT Technology Review, zestawienie 10. przełomowych technologii 2015 roku.

Piotr Waszczuk,
zastępca redaktora naczelnego ITwiz

W numerze m.in.:

• Dyrektor z własną firmą – co po odejściu z korporacji?
• CFO dostrzegają już wpływ technologii IT na rozwój organizacji
• 10 potencjalnych zastosowań analityki Big Data
• Infrastruktura dostosowana do przetwarzania 1PB/s
• Co nam daje wizualizacja infrastruktury
• Stare i nowe IT: wyzwania, bariery, przyszłość
• Dobra architektura rozwiązania źródłem długu technologicznego
• Jak kontrolować dużą liczbę zadań i projektów?
• Cyberbezpiecznik – poszukiwany, poszukiwana
• Czy warto powołać Administratora Bezpieczeństwa Informacji?
• Sher.ly: Nowa wizja przechowywania danych w chmurze
• Polski, 32-bitowy procesor do zastosowań mobilnych

Wysyłka numeru 9/2015 od 9 października 2015 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *