Artykuł z magazynu ITwizRynek

Sprawdź o czym przeczytasz w najnowszym numerze magazynu ITwiz

Rozwiązania oparte na funkcjach uczenia maszynowego, trendy związane z analityką i przetwarzaniem dużych zbiorów danych, zadania stawiane przed osobami piastującymi stanowisko Chief Innovation Officer, rewolucja przemysłowa 4.0, Digital Performance Management, a także zmiany w rozwiązaniach biznesowych rodziny Microsoft Dynamics i podsumowanie trendów widocznych na tegorocznych targach CES – to niektóre z tematów poruszanych w najnowszym wydaniu magazynu ITwiz. Zapraszamy do lektury.

Sprawdź o czym przeczytasz w najnowszym numerze magazynu ITwiz

Wstępniak

Uczenie maszynowe to jeden z zyskujących na popularności trendów we współczesnej analityce i jeden z głównych tematów obecnego numeru magazynu ITwiz 1/2016. W poprzednim numerze (ITwiz 11-12/2015) opisywaliśmy jak ING Bank Śląski chce wykorzystać rozwiązania typu machine-learning – czyli automatycznego systemu potrafiącego doskonalić się przy pomocy zgromadzonego doświadczenia, bazującego na dostarczonych danych – i nabywania na tej podstawie nowej wiedzy. Systemy tego typu – zamiast tworzenia kolejnych reguł – mają uczyć się, jak system bankowym powinien działać w tzw. sytuacji normalnej.

W tym numerze uczeniu maszynowemu poświęciliśmy dwa duże materiały (na str. 42-49). Uczenie maszynowe, analityka predykcyjna, drążenie danych (data mining), sztuczna inteligencja, data science. To przegląd najpopularniejszych w ostatnich dwóch dekadach określeń z dziedziny zajmującej się umożliwianiu systemom komputerowym uczenia się na podstawie przykładów, bez konieczności jednoznacznego ich oprogramowywania.

Przyczyny dla których uczenie maszynowe akurat dziś zaczyna odnosić ogromne sukcesy w nauce i biznesie są prozaiczne. Od niedawna ludzkość ma bowiem dostęp do coraz tańszych i coraz potężniejszych zasobów obliczeniowych oraz coraz większych zbiorów danych. W ostatniej dekadzie doszło do głębokiej współpracy wielu światowych tuzów świata uczelnianej sztucznej inteligencji z dynamicznymi graczami biznesowymi dysponującymi gigantycznymi i wciąż rosnącymi, zbiorami danych, jak Google, Netflix, Apple, Uber, czy General Electric.

Przeczytaj również
Czy kryzys ominie zieloną wyspę, jaką na rynku pracy jest branża IT?

Jest kilka typowych klas wykorzystania uczenia maszynowego, a ich wspólnym mianownikiem jest bazowanie na doświadczeniu reprezentowanym przez dane. Są to automatyczne grupowanie, przyporządkowanie do klas oraz predykcja. Na stronach 42-46 przedstawiamy etapy budowy systemu uczenia maszynowego na bazie doświadczeń Engineering Design Center w Warszawie, w którym zajmuje się badaniem i modelowaniem danych oraz projektowaniem algorytmów w celu wykrywania usterek, anomalii i prognostyki lokomotyw General Electric.

Numer ten poświęciliśmy także kilku innym trendom zmieniającym sposób w jaki korzystamy z narzędzi IT. Są wśród nich robotyka (str. 18). Obecnie roboty odpowiedzialne są za 10% zadań produkcyjnych na świecie, szacuje się jednak, że do 2025 roku będą wykonywać ich już aż 45%. To trend, z którym należy się liczyć. Duży materiał poświęciliśmy także Digital Performance Management (str. 34). Platformy DPM uzupełniają mechanizmy APM funkcjami analityki biznesowej działających na poziomie aplikacji i w skorelowaniu z zewnętrznymi źródłami danych i przede wszystkim z uwzględnieniem UX.
Chief Innovation Officer opowiada zaś o wyzwaniach, które stoją dziś przed sektorem finansowym i innowacjach, które niosą ze sobą spółki fin-tech (str. 6). Z kolei Przemysław Głębocki, dyrektor Centrum Kompetencyjnego DB Schenker Logistics w regionie North & East opowiada o zmianach, które czekają branżę logistyczną związaną z rozwojem API Economy, e-commerce, druku 3D, Internet of Things, Logistyki 4.0, Logistyki Miast, Mass Configuration czy autonomizacji (str. 24).

Piszemy też o najważniejszych trendach w technologiach wg Gartnera (str. 22) i priorytetach największych przedsiębiorstw, głównie skoncentrowanych wokół cyfrowej transformacji (str. 66). Cały blok tematów poświęciliśmy też zmianom w rozwiązaniach biznesowych Microsoft (str. 56-63). Piszemy też o tym, jak podejść do bezpieczeństwa sieci w kontekście planów wdrożenia rozwiązań typu IoT (str. 50).

Przeczytaj również
Budowa centrów danych Microsoft w Polsce zgodnie z planem

Adam Jadczak,
redaktor naczelny ITwiz

W numerze m.in.:

• Rola Chief Innovation Officer i podejście do innowacji w fin-tech
• Technologie jutra mogące zmienić oblicze handlu
• Brak legalności oprogramowania: przepaść do zasypania
• Nadchodzi robotyzacja, czyli rewolucja przemysłowa 4.0
• Logistyka pod presją nowych wyzwań technologicznych
• Monitorowanie i zarządzanie wydajnością oraz dostępnością środowiska aplikacyjnego, czyli Digital Performance Management
• Sukces jako usługa
• Uczenie maszynowe: narzędzia, projektowanie systemów i zastosowania
• Jak sprawdzić, czy sieć jest gotowa na internet rzeczy
• Nowe, unijne przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa
• Najnowsza wersja Microsoft Dynamics CRM wprowadza szereg zmian na poziomie funkcjonalności, architektury i rozwiązań programistycznych
• Kierunki modernizacji systemów ERP linii Dynamics
• W Poznaniu otworzono Centrum Innowacji PCSS-Huawei i uruchomiono nowy superkomputer
• Projekty IT będą skoncentrowane w roku 2016 na cyfrowej transformacji
• Polskie centrum danych filarem oferty OVH w regionie
• CES 2016 potwierdza najważniejsze technologiczne trendy

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *