Branża ITRynek

Spyrosoft kupi większościowy pakiet udziałów w Codibly

Spyrosoft, międzynarodowa grupa z obszaru IT, podpisała list intencyjny z założycielem Codibly, spółki specjalizującej się w dostarczaniu dedykowanego oprogramowania dla branży elektromobilności i odnawialnych źródeł energii. Zamiarem notowanej na GPW Grupy jest nabycie większościowego pakietu udziałów w Codibly, a tym samym poszerzenie portfolio oferowanych usług o dwa nowe sektory.

Spyrosoft kupi większościowy pakiet udziałów w Codibly

Planowana transakcja ma na celu dalszy rozwój Grupy Spyrosoft zgodnie z założoną strategią na lata 2022 – 2026: rozbudową nowych obszarów kompetencyjnych i poszerzanie portfolio klientów. Spółce Codibly, o ugruntowanej pozycji na rynku w obszarze energetyki i elektryfikacji transportu, krok ten daje możliwość funkcjonowania w obrębie większej grupy przy jednoczesnym zachowaniu niezależności i samodzielnego kształtowania celów biznesowych. Codibly od 13 lat oferuje doradztwo technologiczne i wdraża produkty cyfrowe klientom z sektora energetycznego i elektromobilności na całym świecie.

W liście intencyjnym, podpisanym w dniu 22 stycznia 2024 r., spółki porozumiały się co do dalszych kroków. Spyrosoft S.A. wyraził zamiar nabycia pakietu większościowego udziałów Codibly i przeprowadzenia badania due diligence spółki.

Inwestycja w Codibly to kolejny krok w realizacji strategii Grupy Spyrosoft zakładającej m.in. rozbudowę naszych kompetencji o nowe obszary i poszerzanie portfolio klientów” – mówi Konrad Weiske, prezes zarządu Spyrosoft. “Podstawą biznesów Spyrosoft i Codibly jest tworzenie oprogramowania na zamówienie, a dzięki tej transakcji nasza Grupa będzie mogła rozwijać się w nowych obszarach, takich jak elektromobilność i OZE. Branża odnawialnych źródeł energii i elektryfikacji transportu dynamicznie się rozwija, napędzana globalnymi trendami i dążeniem do realizacji celów dekarbonizacji na 2030 rok oraz strategii zielonej energii. Wszystko to generuje rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane technologie i innowacje – wyjaśnia Konrad Weiske. – Co więcej, Codibly posiada szerokie kompetencje w obszarze konsultingu technologicznego, w którym my także intensywnie się rozwijamy. Do tego dochodzi ugruntowana działalność firmy na kluczowych dla nas rynkach, amerykańskim i brytyjskim” – dodaje.

Cieszymy się z potencjalnej bliższej współpracy i planu związania się kapitałowego z Grupą Spyrosoft. Dzięki planowanej transakcji, Codibly będzie mogło dalej rozwijać swoje kompetencje w zakresie elektromobilności i odnawialnych źródeł energii, korzystając z synergii naszych relacji biznesowych i zaplecza technologicznego Spyrosoft.  Jednocześnie, jako spółka, zachowamy niezależność i swobodę działania, bo takie podejście oferuje nam model biznesowy funkcjonujący w Grupie Spyrosoft. Wierzę, że planowana transakcja umożliwi obu stronom budowanie nowych kompetencji, intensywny rozwój, efekt skali i dalszą globalizację działań” – mówi Bartosz Majewski, założyciel i prezes Codibly.

List intencyjny ma charakter niewiążący i przewiduje ustalenie w drodze negocjacji warunków transakcji, w tym ceny nabycia udziałów oraz sposobu wykupu pozostałych udziałów spółki do czerwca 2028 r. Planowana transakcja nabycia pakietu większościowego ma nastąpić najpóźniej do 30 czerwca 2024 roku.

Firma Codibly istnieje od 2011 roku i zajmuje się wytwarzaniem oprogramowania, służącego firmom m.in do zarządzania popytem i podażą energii elektrycznej, zapewniania efektywności energetycznej czy obsługi podmiotów branży elektromobilności. Rozwiązania wdraża m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii czy Niemczech.

W portfolio klientów spółki znajdują się firmy z sektora energetycznego oraz użyteczności publicznej, ale na koncie ma także współpracę z firmami z branży fintech, opieki zdrowotnej, czy HR. Przychód Codibly za 2022 r. opiewał na 45,9 mln zł.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *